Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1921- 1939 cz. III


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, formoza58 napisał:

Z FC...Mieczysław Medwecki w belgradzkim szpitalu.

m medwecki w beldradzkim szpitalu.jpg

"W belgradzkim szpitalu" - zainteresowany tą informacją a nic nie wiedząc o wypadku (jak się domyśliłem) pozwoliłem sobie na wyszukanie dodatkowych info :

"Urodzony w 1904 roku, absolwent dęblińskiej Szkoły Orląt rocznika 1928, początkowo jako obserwator - dwa lata później uzyskał odznakę pilota. Ukończył także kurs wyższego pilotażu w krakowskiej szkole kapitana Jerzego Bajana. Po krótkim epizodzie we Lwowie, swoje losy związał z Krakowem i 2 Pułkiem Lotniczym. W 1934 roku z kilkoma innymi pilotami poleciał do Jugosławii z wizytą handlową demonstrować możliwości polskich samolotów. Tam, podczas pokazów, uległ ciężkiemu wypadkowi - groziła mu nawet amputacja nóg. Nigdy nie odzyskał pełnej sprawności, ale dzięki uporowi i determinacji wrócił do latania."

"Był także członkiem zespołu akrobacyjnego Jerzego Bajana, instruktorem pilotażu w Jugosławii[1]."

"Lotnictwo było jego pasją. W 1934 r. trafił do Jugosławii jako jego instruktor, a w kraju tym otrzymał nawet odznaczenie za swoje zasługi stając się posiadaczem Krzyża Orła Białego. Pewnego razu Medwecki miał ciężki wypadek, ale po wielomiesięcznej rehabilitacji wrócił do sprawności fizycznej i nie zaprzestał służby lotniczej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Odkryłem" w sieci nieznane mi pismo "Orle Loty" datowane na kwiecień 1924 r.

Na jednej ze stron zamieszczono a wykaz poległych polskich lotników w okresie 1918-1919 r. i chociaż wątek obejmuje okres 1921-1939 i ukazuje sylwetki lotników, doszedłem do wniosku, że warto  wykaz zamieścić.

Można skonfrontować dane z informacjami zawartymi w książce "Wypadki śmiertelne w lotnictwie polskim 1918-1939 " - A.Popiel. (nie wszystkie informacje są ze sobą zgodne)

Pismo Orle Loty 1924 r..png

Przelana krew.png

Lotnicy tekst o pomniku.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce " III Dywizjon Lotniczy w obronie Lwowa w sierpniu 1920 roku" - M. Niestrawski (Przemyśl 2020) na str. 39 moja uwagę zwróciło zdjęcie opisane jako "Grupa lotników związanych z 6. Eskadrą liniową i lwowską bazą lotniczą..." Zdjęcie jest ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Niestety zauważyłem błędną identyfikację przedstawionych osób.

 

zdj. lotników Lwów.png

identyfikacja lotnicy Lwów.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Allegro.

Bardzo interesująca fotografia - na pierwszym planie płk.pil. Antoni Buckiewicz  w rozmowie z NN  (kmdr por.) z lotnictwa morskiego Wl.Brytanii -

w tle Potezy XVA2.

A.Buckiewicz był dcą 1.PL (Warszawa w latach 1922-1926 a w 1928 r. przeszedł w stan spoczynku.

Zdjęcie -  Warszawa, koniec lat 20-tych (1926 r. ?)

Potezy XVA2.png

A.Buckiewicz płk pil. dca 1.pl 1922-26 i kmdr ppor. anglik.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2020 o 12:01, formoza58 napisał:

Oficerowie 1 PL.

Bardzo interesująca fotografia.

Główne postacie jak niżej, reszta to mniej znani subalterni.

Zastanawia mnie co jest w tych szafach za ich plecami - akta jakieś czy co? I to w sali bankietowej?

Może to jakaś pamiątka po stacjonujących w tych budynkach keksholmczykach..

1548051670_lotsylwlotn1pl.JPG.d486fea197aff4296de392122f8c6d33.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie