Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
fuks_ag

Przekazanie częsci Błyskawicy do muzeum w Radomiu

Recommended Posts

Ale że jak...... 

Podlegało pod ustawę... 

Czy to zwykła kradzież organów władzy. 

Z kolekcji R51? 

Edited by toska

wychodzi na to że wkz i nieetatowi pracownicy policji czyli obserwatorzy aukcyjni archeo decydują, co można wystawiąc na aukcji, a czego nie... a potem im nie robi różnicy, ze do kogoś wjazd na chatę robią po resztki niepodlegajace pod ustawę

Przyjmowanie od policji przedmiotów zrabowanych kolekcjonerowi świadczy o niskim poziomie moralnym owych muzealników z Radomia.

Edited by abcd
  • Thanks 3

Jak tak rozkminiam to jedne pod co to można podciągnąć to szkielet broni. Wie ktoś czy to się jako takowy kwalifikuje, czy nawet bez pretekstu błyskawice ukradli?

No pod ustawę to nie podlega w żadnym razie. Nawet jakby było to szkieletem, a nie jest, to ustawa wyraźnie określa: gotowe i obrobione. Czyli kradzież w biały dzień. W majestacie pseudo-prawa.

"- To bezcenny zabytek – twierdzą pracownicy Muzeum im. Jacka Malczewskiego. I nie kryją radości, że legendarny pistolet maszynowy „Błyskawica”, używany w powstaniu warszawskim trafił właśnie do Radomia."

nie ustawa o broni a o zabytkach, zwłaszcza tych co to pod ziemią sobie leżą i ich przynależności do państwa

Z tego co wiem to sprawa dalej się toczy, a patrząc na to, że błyskawica została w latach 80 znaleziona przypadkowo przy rozbiórce to jest przedawniona. Moim zdaniem okradziony koleś ma dużą szansę wygrać. Z resztą ten co kupił nie był znalazcą. Ciekaw jestem co zrobią jak się okaże że to jego własność legalnie nabyta, a już oddane do muzeum. To powinno w depozycie policyjnym leżeć, jak sprawa trwa. 

BTW, widziałem tą aukcję gdy jeszcze trwała kilka miechów temu, ale wydało mi się to tak nieprawdopodobne, że nie skusiłem się. Gdybym był bardziej obeznany w temacie to niewątpliwie był bym w jej posiadaniu i miał wjazd psiarni na chatę. Psiarni bo Policja ma honor i nie robi takich rzeczy. 

Edited by Julekcezar
  • Thanks 1

4 godziny temu, bjar_1 napisał:

MO miało więcej honoru. 

W dziedzinie poszukiwań złomu wojennego i jego zbierania - niestety to prawda. 

Za parę miesięcy napiszę do właściwego miejscowo oddziału policji, jak się sprawa zakończy, a jak nie zakończy to jeszcze poczekam, będą musieli mi udzielić informacji. Żeby i mnie taki los nie spotkał choć broni i jej części nie zbieram, albo by wiedzieć że się zakończyło pomyślnie dla prawowitego właściciela. 

Na szczęście w bardzo wielu przypadkach takie coś kończy się zwrotem zrabowanego mienia, choć nigdy go jeszcze do muzeum nie przekazano. 

17 godzin temu, bsam20 napisał:

No pod ustawę to nie podlega w żadnym razie. Nawet jakby było to szkieletem, a nie jest, to ustawa wyraźnie określa: gotowe i obrobione. Czyli kradzież w biały dzień. W majestacie pseudo-prawa.

Tak w ogóle błyskawica ma szkielet? Sory jeśli to się wydaje głupim pytaniem, ale w necie nie ma, a ja na budowie broni się średnio znam. 

Godzinę temu, k.roszkowski napisał:

Nie dostaniesz żadnej odpowiedzi bo nie jesteś stroną w postępowaniu.

A to nie jest tak, że jeśli sąd nie zdecyduje inaczej postępowania są jawne? W końcu publiczność w sądzie może być to wydaje mi się że wynik jakiejś sprawy też jest jawny. Czy źle mi się wydaje? 

Pod szkielet można by podciągnąć chyba komorę zamkową. Tak na upartego. Tu znalezione legalnie, pod ustawę nie podlega, więc co? Kradzież i tyle. Posiadanie zabytków jeszcze zabronione nie jest, a jak ktoś twierdzi, że pozyskane nielegalnie to niech to udowodni najpierw. Tak działa prawo w normalnym kraju. 

• Like 1

Dokładnie. Nie tu. Samo prawo i ustawa o broni i amunicji nie jest złe. Szkoda tylko, że u nas nie działa. Rozmowy w sejmie już to pokazały dobitnie.

Posted (edited)
15 godzin temu, bsam20 napisał:

Dokładnie. Nie tu. Samo prawo i ustawa o broni i amunicji nie jest złe. Szkoda tylko, że u nas nie działa. Rozmowy w sejmie już to pokazały dobitnie.

Jakby każda ustawa związana z naszym środowiskiem była używana zgodnie z przeznaczeniem, a nie naciągana jak guma od majtek to nikt by nie ścigał kopaczy wojennego złomu, posiadaczy zardzewiałych maczug które kiedyś były bronią, ani handlarzy replik rzeczy z czasów Rzeszy bo mają swastyki tylko po to żeby później uniewinnić. oskarżonego. Są kraje w których tak się do tego podchodzi, ale Polska się do nich nie zalicza, nad czym ubolewam. Pozostaje tylko nie posiadać ani jednej niezbitej spłonki i nie kopać lub nie dać się złapać, a po długiej batalii sądowej w razie podkablowania o posiadanie pasji kolekcja zostanie zwrócona. Choć tu już do osobistego rozstrzygnięcia zostawiam czy więcej warta jest kolekcja czy więcej wyłożymy na psychoterapeutę żeby w wariatkowie na koniec nie wylądować. 

Edited by Julekcezar