Jump to content
Sign in to follow this  
heniek02

Czy przy grobowcu Tutanchamona znajduje się nieznany korytarz?

Recommended Posts

Być może kilka metrów od komory grobowej faraona Tutanchamona w egipskiej Dolinie Królów znajduje się nieznany tunel - wynika z informacji zamieszczonych w "Nature". Zdaniem części badaczy może on prowadzić do miejsca spoczynku królowej Nefertiti.

"Nature" dotarło do nieopublikowanego raportu z badań wykonanych w grobowcu Tutanchamona z wykorzystaniem georadaru. Wyniki zostały przedstawione w lutym Najwyższej Radzie ds. Starożytności Egiptu, ale ich nie upubliczniono.

Domniemania dotyczące nieznanych komór w grobowcu Tutanchamona rozpoczęły się w 2015 r. Wówczas brytyjski egiptolog Nicholas Reeves opublikował teorię, według której za północną oraz zachodnią ścianą grobowca Tutanchamona mogą się znajdować ukryte przejścia do komory grobowej królowej Nefertiti - była ona małżonką ojca Tutanchamona, czyli faraona Amenhotepa IV (Echnatona).

Przełomowe odkrycie?

"Nature" ujawniło wyniki analizy georadarowej otoczenia grobowca Tutanchamona. Szefem zespołu, który wykonał badania był archeolog, były minister starożytności Egiptu Mamdouh Eldamaty. Z raportu ma wynikać, że do tej pory nieznana pusta przestrzeń, przypominająca korytarz, znajduje się zaledwie kilka metrów od komory grobowej Tutanchamona, na tym samym poziomie. Jej wysokość to ok. 2 m, a długość - ok. 10 m. Nie ma jednak pewności, że jest ona związany z grobowcem Tutanchamona - może być też częścią niezależnego grobowca. Zdaniem części badaczy domniemany korytarz może prowadzić do grobowca Nefertiti.

Cytowany przez "Nature" były minister starożytności Egiptu dr Zahi Hawass stwierdził, że do tej pory nie udało się dokonać żadnego odkrycia w Egipcie z wykorzystaniem georadaru. Naukowiec również szuka grobowca Nefertiti, jednak robi to w inny sposób. W 2019 r. prowadził wykopaliska nieco na północ od grobowca Tutanchamona, ale nie przyniosły one żadnych rezultatów.

Do tej pory kilka różnych zespołów naukowych wykonało badania georadarowe wewnątrz słynnego grobowca. W 2016 r. japoński naukowiec Hirokatsu Watanabe stwierdził, że "niemal na pewno znajdują się jeszcze dwie nieodkryte komory". Natomiast zespół amerykański w swoim badaniu georadarowym wykluczył taką możliwość. Z kolei w 2018 r. Ministerstwo Starożytności Egiptu zaprezentowało wyniki analiz włoskiego zespołu. Szef ekspedycji dr Francesco Porcelli stwierdził, że "z bardzo dużym prawdopodobieństwem" hipotezę na temat ukrytych pomieszczeń czy korytarzy w grobowcu słynnego faraona należy odrzucić.

Tebańska Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są rzadkością. Dlatego sensacją stało się w listopadzie 1922 roku odkrycie dokonane przez Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona. W grobowcu Tutanchamona znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano ze złota.

Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e.

 

Ten  artykuł to z onetu.pl

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/egipt-przy-grobowcu-tutanchamona-znajduje-sie-nieznany-korytarz/7ml8wry

 

Ale mnie intersuje czy te georadary to ściema czy poważne maszyny. Bo tu napisano, że różnie pokazywały różnym grupom badaczy. Więc jak jest z nimi naprawde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak działaja jak w złotym pociagu , Kto chce coś zobaczyć to widzi . niestety często to interpretacja tego co widzimy. Obecnie łatwiej zobaczyć teleskopem krater na marsie niż georadarem co jest 5 metrów pod nogami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information