Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

Książki zmarłego powstańca warszawskiego na śmietniku

Recommended Posts

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/nie-zyje-eugeniusz-tyrajski-ps-sek-ksiazki-zmarlego-powstanca-warszawskiego-na/1sr08wb

"Książki zmarłego powstańca warszawskiego na śmietniku

Na śmietnik miał trafić księgozbiór zmarłego niedawno wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Eugeniusza Tyrajskiego - informuje "Wyborcza". Redakcję warszawskiej "GW" poinformowała czytelniczka, pani Maria.

- To skandal: wyrzucono księgozbiór zmarłego w grudniu powstańca warszawskiego Eugeniusza Tyrajskiego, który tutaj mieszkał. Wśród książek są zaadresowane do niego listy, w tym m.in. z Kancelarii Prezydenta - opowiadała wczoraj dziennikarzom.

Informację tę potwierdzili też w mediach społecznościowych mieszkańcy Warszawy.

"Wielki skandal. Powstanie Warszawskie na śmietniku. Książki po Bohaterze Powstania Warszawskiego śp. Eugeniuszu Tyrajskim ps. "Sęk” i "Gienek” trafiły na śmietnik. Nikt nie zawiadomił Związku Powstańców Warszawskich ani naszej Fundacji, że zamierza wyrzucić je do kontenera na śmieci. Przechodnie i sąsiedzi Eugeniusza ratowali co się dało. Apelujemy! Nie wyrzucajcie dorobku naszych bohaterów na śmietnik historii. Przekazujcie go nam, ludziom, którzy szanują pamięć o Bohaterach Powstania Warszawskiego - czytamy na profilu Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Kim był Eugeniusz Tyrajski ps. "Sęk"?

Działał w Szarych Szeregach, uczestniczył w przygotowaniach do Powstania Warszawskiego, a potem brał udział w walkach na Sadybie. Zmarł Eugeniusz Tyrajski, ps. "Sęk", wieloletni wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Miał 93 lata.

O jego śmierci poinformowała wieczorem drugiego dnia świąt Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Organizacja napisała na swoim profilu na Twitterze: "Dziś zmarł Eugeniusz Tyrajski, ps. Sęk - nasz przyjaciel, uczestnik Powstania Warszawskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, podpułkownik w stanie spoczynku. Miał 93 lata. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie..."

Eugeniusz Tyrajski, ps. "Sęk" i "Genek", był żołnierzem podziemia niepodległościowego podczas II wojny światowej, członkiem Armii Krajowej. Na początku okupacji, jako kilkunastolatek, uczestniczył w tajnych kompletach. Od 1941 r. wstąpił do Szarych Szeregów i działał jako harcerz w hufcu Mokotów Górnych, uczestnicząc m.in. w akcjach tzw. małego sabotażu. Rok później został członkiem kompanii K-2, batalionu "Karpaty" - pułku "Baszta". Brał udział w przygotowaniach do Powstania Warszawskiego, a następnie w walkach na stołecznej Sadybie. Miał wtedy 18 lat.

Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez wiele lat był aktywnym działaczem środowisk kombatanckich. Do swoich ostatnich dnia sprawował funkcję wiceprezesa głównego zarządu Związku Powstańców Warszawskich."

87155281_2684880598298325_5024661383229210624_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław

Dzięki uprzejmości firmy BYŚ, naszemu Stowarzyszeniu udało się odzyskać książki, dokumenty, zdjęcia i wiele innych rzeczy należących do śp. Eugeniusza Tyrajskiego, ps. "Sęk" oraz jego żony Teresy, które niedawno zostały wyrzucone do kontenera na odpady i wywiezione spod mieszkania na Mokotowie. Bezcenne przedmioty po byłych Powstańcach są obecnie przez nas zabezpieczone".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Wczoraj (19.02) otrzymaliśmy informację, że pokaźny zbiór książek należących do zmarłego w grudniu Eugeniusza Tyrajskiego ps. Sęk został wyrzucony do kontenera przeznaczonego na makulaturę. Niezwłocznie pojechaliśmy na miejsce. Niestety kontener został już zabrany przez firmę, do której należał. Równocześnie skontaktowaliśmy się z członkami najbliższej rodziny Pana Eugeniusza, którzy poinformowali nas, że najcenniejsze pamiątki, dokumenty i książki nie trafiły do kontenera, a zostały zabezpieczone i w najbliższym czasie trafią do Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku istnienia przyjmuje wszystkie pamiątki po Powstańcach Warszawskich. Ustalone procedury pozwalają na sprawne przekazanie do naszego archiwum przedmiotów, dokumentów, listów, książek i wszystkich innych rzeczy, które są śladami pamięci po Powstaniu Warszawskim.

Apelujemy do osób, które nie wiedzą, co zrobić z pamiątkami i książkami dotyczącymi Powstania Warszawskiego, żeby zgłaszały się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Pamięć o Powstaniu Warszawskim musi być należycie zabezpieczana i pielęgnowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information