Jump to content

Stater z Opatowa prawdopodobnie falsyfikatem z epoki


Recommended Posts

Moneta znaleziona w Opatowie zachowała się w całości, ma między 2,5 a 3 centymetrów średnicy i guziczkowaty kształt. To znaczy, że jedna strona jest wklęsa, a druga wypukła. Na wklęsłej stronie pojawia się motyw, który trudno określić, ale przypomina stylizowany statek z żaglem.
Statery powinny być wykonane ze złota, jednak jak wyjaśnia Marek Florek, Celtowie trochę oszukiwali. Im młodsza moneta, tym więcej ma w sobie srebra.

– Robili stopy złota ze srebrem. Srebra może być nawet ponad 50 proc. My jeszcze nie mamy analiz chemicznych tej monety, ale widać, że jest więcej srebra – wyjaśnia Marek Florek.

Stater prawdopodobnie trafi do muzeum w Sandomierzu lub do Muzeum Narodowego w Krakowie, które posiada kolekcję monet celtyckich. Teraz to cenne znalezisko przechodzi badania chemiczne w Krakowie. Oceniony zostanie prawdziwy skład monety.

https://blogbeztabu.blog/2020/02/08/stater-z-opatowa-prawdopodobnie-falsyfikatem-z-epoki/?fbclid=IwAR2-yC5SN6zCFISiFyt0Wj8_e8bfg1zcjhVIN4P14GzZKW2NQ1R4XKxJt0E

  • Sad 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information