Jump to content

Nie żyje najsłynniejszy najemnik "Mad Mike". Miał 100 lat


Recommended Posts

Michael Hoare był powszechnie uważany za najsłynniejszego najemnika na świecie. O śmierci "Mad Mike'a" w specjalnym oświadczeniu poinformował jego syn Chris. Horae zmarł w domu opieki w Durbanie w Południowej Afryce.

"Jego życiowym mottem i filozofią wg której żył było stwierdzenie, że życie na krawędzi i w niebezpieczeństwie sprawia, że czerpiesz z życia więcej - napisał w oświadczeniu Chris Horae. - Tym bardziej niezwykłe jest to, że dożył 100 lat".

Urodził się w Kalkucie, ale jego rodzice byli Irlandczykami. Służył w armii brytyjskiej podczas II wojny światowej. Karierę w tej armii zakończył w stopniu majora. Po wojnie pracował jako księgowy, prowadził kilka firm w Południowej Afryce.

Na początku lat 60. poznaje kongijskiego polityka i biznesmena, który kilka lat później będzie premierem Konga. Moise Czombe, bo o nim mowa, w 1964 r. zatrudnia Michaela Hoare do stłumienia kongijskiej rebelii. Ta akcja przyniosła jemu i jego kompanii zwanej "dzikimi gęsiami" światową sławę.

W 1981 r. został aresztowany za przeprowadzenie nieudanego zamachu stanu na Seszelach. Tak zakończyła się jego kariera.

"Mad Mike" to pseudonim, który nadały mu media, bogato opisujące jego "przygody" i fanatycznie antykomunistyczne poglądy. Był z tego przydomka bardzo dumny.

"Dzikie gęsi" - film oparty na życiu "Mad Mike'a"

Film Andrew V. McLaglena miał premierę w 1978 roku. Opowiada o grupie doborowych najemników, która otrzymuje kontrakt na brawurową akcję obalenia krwawego dyktatora w jednym z afrykańskich państw. Chociaż to weterani, udaje im się zrealizować misję, a nawet uwolnić z więzienia przywódcę opozycji. Niestety okazuje się, że ich zleceniodawca porozumiał się z dyktatorem i najemnicy zostają na lodzie.

 

https://facet.onet.pl/warto-wiedziec/nie-zyje-najslynniejszy-najemnik-mad-mike-mial-100-lat/5jncv91

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information