Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

"Neron w Baiae" miał trafić na aukcję, ale zainteresował policję

Recommended Posts

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/srodmiescie/warszawa-cenny-zrabowany-podczas-wojny-obraz-polskiego-artysty-trafil-do-muzeum-narodowego-3644567

""Neron w Baiae" miał trafić na aukcję, ale zainteresował policję

Dzieło "Neron w Baiae" Jana Styki zostało wystawione na sprzedaż w jednym ze stołecznych domów aukcyjnych. Okazało się, że obraz jest zarejestrowany w Katalogu Strat Wojennych prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Malowidło przedstawia Nerona - cesarza rzymskiego - siedzącego w kamiennym fotelu z tygrysem u stóp. W tle widoczny jest wulkan, który zniszczył nie tylko Baiae, ale również Pompeje.

Wystawiony na sprzedaż

Podczas II wojny światowej z terenów Rzeczypospolitej zaginęło kilkadziesiąt tysięcy różnych dzieł sztuki. Ich odzyskiwanie to ciężka i żmudna praca, a poszukuje się ich w oparciu o stworzony przez MKiDN katalog.

- Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem. Na przestrzeni ostatnich lat kryminalni z Komendy Stołecznej Policji odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro - mówił Piotr Świstak z KSP.

Tym razem funkcjonariusze natrafili na trop dzieła Jana Styki, który został wystawiony na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Obraz został zabezpieczony. - Funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób płótno znalazło się w domu aukcyjnym i czy pracownicy wiedzieli o jego pochodzeniu - powiedział Świstak.

Dodał również, że "Neron z Baiae" został przekazany do Muzeum Narodowego.

Kim był Jan Styka?

Jan Styka był polskim malarzem i ilustratorem książek. Szczyt jego twórczości przypadł na przełom XIX i XX wieku Specjalizował się głównie w malarstwie historycznym, religijnym i batalistycznym. Znany przede wszystkim jako współtwórca eksponowanej obecnie we Wrocławiu "Panoramy Racławickiej".

LANDSCAPE_840.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information