Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

Odkryto kilkaset nieznanych zdjęć z obozu zagłady w Sobiborze

Recommended Posts

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/holokaust-historycy-odkryli-nieznane-zdjecia-z-obozow-zaglady-w-tym-z-sobiboru/wfrgwx2

"Odkryto kilkaset nieznanych zdjęć z obozu zagłady w Sobiborze

Historycy w Niemczech odkryli setki zdjęć, pochodzących m.in. z niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, przechowywanych przez dziesięciolecia w albumach należących do zastępcy komendanta obozu. Historycy podejrzewają, że na kilku zdjęciach może też znajdować się ukraiński zbrodniarz Iwan Demianiuk - informuje "Washington Post".

Zdjęcia, opublikowane dziś w Berlinie, po raz pierwszy pokazują przywódców SS i ich pomocników z Sobiboru. Zdjęcia nie dokumentują okrucieństw, które miały tam miejsce. Według historyków z Niemiec i Waszyngtonu fotografie przedstawiają przede wszystkim życie, jakie toczyło się w obozie. Widać na nich m.in. uśmiechniętych niemieckich oficerów, słuchających akordeonu.

Zdjęcia pokazują też np. dach komory gazowej w Sobiborze wraz z budynkiem, w którym kobietom golono głowy. Inne pokazują wejście do obozu zagłady. W sumie historycy zgromadzili 361 zdjęć, w tym 62 z Sobiboru. Zdjęcia należały do Johanna Niemanna, jednego z czołowych oficerów SS w obozie śmierci, który dokumentował swoją "karierę" w strukturach III Rzeszy - pisze "Washington Post".

Niemann zginął w październiku 1943 r., kiedy pozostali w Sobiborze więźniowie dokonali buntu, zabijając kilkunastu niemieckich oficerów i strażników. Po pogrzebie jego rzeczy zostały wysłane do jego żony.

Zespół badaczy, który zdobył fotografie, skontaktował się z amerykańskim Holocaust Memorial Museum, które otrzyma oryginalne zdjęcia w celu ich zachowania, przestudiowania i pokazania opinii publicznej.

Historycy w Niemczech powiedzieli, że na dwóch zdjęciach może też znajdować się Iwan Demianiuk, który trafił do Niemiec w 2009 r., gdzie stanął przed sądem. Demianiuk został skazany w 2011 r. na karę więzienia za udział w zabójstwie Żydów w obozie śmierci. Zmarł rok później. Zdjęcia te będą jednak wymagały dodatkowych badań."

EPXix-NU8AAqvoZ.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Treblince był podobny Niemiec, też robił sobie zdjęcia do albumu który zatytułował - "Piękny świat", czy jakoś podobnie. Oni byli bardzo dumni i czuli się wyróżnieni, że mogą służyć w obozie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwiedzałem, to wiem. Dowiedziałem się o różnych innych historiach o których przewodnicy mówią jak się wie o co pytać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information