Jump to content

„Mistrz” - historia Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego


Czlowieksniegu
 Share

Recommended Posts

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Mistrz” przedstawiającego losy legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Produkcja z Piotrem Głowackim w roli głównej trafi do kin już 16 października.
 

- W ostatnich latach powstały ważne polskie filmy o Powstaniu Warszawskim czy o rzezi wołyńskiej, nadszedł więc czas opowiedzieć niezwykłą historię Polaka, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem – mówi Maciej Barczewski, reżyser i scenarzysta „Mistrza”.

 

Akcja filmu rozgrywa się w realiach początków funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ich wiarygodne przedstawienie wymagało między innymi zbudowania repliki znacznej części dawnego obozu, której zabudowania wzniesiono nieopodal Piaseczna pod Warszawą.

- Dbałość o prawdziwą fakturę historyczną filmu dotyczyła nie tylko prac scenograficznych i kostiumowych, ale nałożyła niezwyczajne wymogi na obsadę aktorską, przede wszystkim na odtwórcę roli tytułowej, którym jest Piotr Głowacki. Podjął się on niezwykłego, jak na polską kinematografię, niemal dwuletniego wysiłku przygotowania fizycznego do roli. W efekcie diety i forsownych treningów stracił niemal jedną trzecią masy ciała i mógł w nadzwyczaj wiarygodny sposób przedstawić postać pięściarza w obozie zagłady – mówi reżyser.

- Boks stał się dla Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego narzędziem do przetrwania. Nasza opowieść jest o tym, jak pasja i podążanie za nią może ratować życie – dodaje Piotr Głowacki.

Autorem zdjęć do „Mistrza” jest Witold Płóciennik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”) nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenografię przygotowała laureatka nagrody Emmy® - Ewa Skoczkowska („Kamienie na szaniec”). Za muzykę odpowiada Bartosz Chajdecki („Bogowie”).

Obok Piotra Głowackiego („Bogowie”) na ekranie wystąpią m.in. Marian Dziędziel („Dom zły”), Piotr Witkowski („Proceder”), Rafał Zawierucha („Pewnego razu... w Hollywood”), Grzegorz Małecki („Kurier”), Marcin Bosak („W ciemności”), Marcin Czarnik („Syn Szawła”) i Jan Szydłowski ("Planeta Singli").

https://film.dziennik.pl/news/artykuly/6425875,mistrz-koniec-zdjec.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information