Jump to content

Terry Jones nie żyje. Członek legendarnej grupy Monty Pythona miał 77 lat


bodziu000000
 Share

Recommended Posts

https://www.onet.pl/film/onetfilm/terry-jones-nie-zyje-czlonek-monty-pythona-mial-77-lat/ry8gkdc,681c1dfa

"Terry Jones nie żyje. Członek legendarnej grupy Monty Pythona miał 77 lat

U członka grupy Monty Pythona Terry'ego Jonesa zdiagnozowano demencję, która postępowała i ograniczała jego zdolność mówienia. Smutną informacją o śmierci brytyjskiego aktora komediowego podzielił się jego agent.

Terry Jones był aktorem, reżyserem, a także pisarzem. Ukończył filologię angielską w Oksfordzie. Od dziecka marzył o byciu aktorem. Czynnie tworzył studenckie grupy teatralne. Tam zresztą poznał resztę kolegów z późniejszej grupy Monty Python. Pracę w telewizji rozpoczął od programu "The Frost Report".

Pisał scenariusze, a także reżyserował pełnometrażowe filmy Monty Python. Debiut grupy odbył się w telewizji BBC 5 października 1969 roku w programie pt. "Latający cyrk Monty Pythona". Dzięki niepowtarzalnemu stylowi, pełnemu m.in. absurdalnych skojarzeń, szybko komicy zdobyli niesamowitą popularność. Do dziś podaje się ją jako wzór angielskiego dowcipu, a niektóre skecze zyskały status klasyki gatunku. Odpowiadają za produkcję takich filmów jak: "Monty Python i Święty Graal" czy "Żywot Briana".

Poza grupą stworzył wraz z Michaelem Palinem serial komediowy "Ripping Yarns" ("Klawe opowieści") oraz wyreżyserował kilka filmów. Był też prezenterem cykli historycznych dokumentów "Wyprawy krzyżowe", "Wynalazki stare jak świat", "Mieszkańcy Średniowiecza" oraz "Gladiatorzy - brutalna prawda". Napisał też powieść "Krążownik »Titanic« Douglasa Adamsa", która rozwija jeden z wątków poruszonych w sadze "Autostopem przez galaktykę".

Członkowie Monty Pythona — Terry Gilliam, Michael Palin, Eric Idle, Terry Jones i John Cleese (Graham Chapman zmarł w 1989 roku) — spotkali się ostatni raz w 2014 roku.

800.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information