Jump to content
Sign in to follow this  
BezTabu

USA i Wielka Brytania podpiszą umowę w sprawie ochrony wraku Titanica

Recommended Posts

Zamierzają rościć sobie wyłączność na grabienie wraku, co ma rzekomo symbolicznie przedłużyć jego agonie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrak Titanica chroniony specjalną umową. "Będzie traktowany z należytą wrażliwością i szacunkiem"

18:03ZDERZYŁ SIĘ Z GÓRĄ LODOWĄ I ZATONĄŁ
 
 
Jak poinformował we wtorek brytyjski rząd, umowa ze Stanami Zjednoczonymi chroniąca wrak Titanica weszła w życie. Dzięki umowie władze obu państw mają prawo do przyznawania lub odmawiania zezwolenia na wejście do wraku, co ma zapobiegać zabieraniu z niego jakichkolwiek przedmiotów.

 

Ochrona wraku statku

Wrak Titanica znajduje się w wodach międzynarodowych - około 650 kilometrów na wschód od kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia. Od czasu jego odnalezienia w 1985 roku do wraku zeszły dziesiątki ekspedycji, których uczestnicy zabierali z niego fragmenty statku lub przedmioty codziennego użytku, a następnie je sprzedawali. W 2015 r. menu pasażerów pierwszej klasy zostało wylicytowane na aukcji za 88 tys. dolarów. Ponadto eksperci od dawna ostrzegali, że eksploracja wraku, a szczególnie lądowanie na nim miniaturowych łodzi podwodnych, szkodzi jego konstrukcji.

Międzynarodowe porozumienie o ochronie wraku było negocjowane, także z udziałem Kanady i Francji, od 1986 r. Wielka Brytania podpisała umowę o ochronie Titanica już w 2003 r., ale weszła ona w życie dopiero teraz, po tym jak w listopadzie zeszłego roku została ratyfikowana przez Stany Zjednoczone.

- Leżący dwie i pół mili pod powierzchnią oceanu RMS Titanic jest przedmiotem najlepiej udokumentowanej tragedii morskiej w historii - powiedziała we wtorek w Belfaście Nusrat Ghani, brytyjska podsekretarz stanu ds. transportu morskiego. - To doniosłe porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zachowania wraku oznacza, że będzie on traktowany z należytą wrażliwością i szacunkiem jako miejsce ostatecznego spoczynku ponad 1500 osób. Wielka Brytania będzie teraz ściśle współpracować z innymi państwami północnoatlantyckimi w celu zapewnienia wrakowi Titanica jeszcze większej ochrony"- zapewniła.

 

Wideo
1&srcw=668&srch=375&dstw=668&dsth=375
 

Bakterie zjadają Titanica

 

Historia statku

Zbudowany w stoczni Harland and Wolff w Belfaście RMS Titanic był w swoim czasie najbardziej luksusowym statkiem pasażerskim na świecie i - jak zapewniano - miał być niezatapialny. Zatonął jednak podczas pierwszego rejsu z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Statek zderzył się z górą lodową 15 kwietnia 1912 r. W wypadku zginęło 1517 osób.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
00:59
 
 
 
 
 
 
 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information