Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Woodhaven

B-17G, 44-83387 Liberty Belle powstanie z popiołów

Recommended Posts

Gdy 13 czerwca 2011 bombowiec z czasów II wojny światowej Boeing B-17G 44-85734 (N390TH) Liberty Belle zapalił się w locie, załodze udało się awaryjnie wylądować w pobliżu Oswego (IL), ale samolot nadal płonął. Z powodu błotnistego otoczenia ekipom ratowniczym trudno było dotrzeć do miejsca pożaru. W rezultacie prawie całkowitemu zniszczeniu uległ kadłub. Ogień pochłonął też duże fragmenty skrzydeł.


Gdy bombowiec z czasów II wojny światowej Boeing B-17G 44-85734 (N390TH) Liberty Belle spłonął w wyniku awarii, wydawało się, że nie zostanie odbudowany. Dopiero po blisko dekadzie Liberty Foundation zdecydowała o przystąpieniu do restauracji samolotu / Zdjęcie: Liberty Foundation via Scramble Magazine

Wydawało się wówczas, że samolot nie zostanie odbudowany. Tym bardziej, że trudno było wywieźć ocalałe fragmenty z miejsca wypadku. Ostatecznie jednak się to udało, a właściciel bombowca – Liberty Foundation postanowiła go odtworzyć.

Do odbudowy ma zostać wykorzystany kadłub innego B-17G, 44-83387, który należał do studia filmowego Fox 20th Century. Prace renowacyjne ma przeprowadzić Brooks Aviation w Douglas (GA). Tam też zostaną odtworzone brakujące fragmenty konstrukcji. Po odbudowie samolot ma nosić nazwę Liberty Belle II.

Wobec braku własnego B-17G Liberty Foundation w akcjach promocyjnych wykorzystuje inne samoloty tego typu. Początkowo był to The Movie Memphis Belle. Teraz jest to głównie B-17G 44-8543 (N3701G) Ye Olde Pub (wcześniej także Chuckie i Madras Maiden), dzierżawione z kolekcji Erickson.

Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29680&fbclid=IwAR2T9G1ar7syhiP_GlJ-vzYBTFhLVn_r_yliRicffhAA8HWMk88NAgQo4u4

62340089.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po tylu latach od wypadku zdecydowali się na odbudowę. Zobaczymy czy się uda.

B-17.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information