Jump to content
Czlowieksniegu

Rakszawa. 41-latek kolekcjonował niewybuchy. Zginął, bo próbował rozbroić jeden z nich

Recommended Posts

Policja wyjaśnia okoliczności śmierci 41-letniego mieszkańca Rakszawy, który zginął w wyniku wybuchu. Funkcjonariusze podejrzewają, że mężczyzna próbował samodzielnie rozbroić bombę z czasów II wojny światowej.

Do zdarzenia doszło przed godziną 19 w czwartek 19 grudnia. Oficer dyżurny łańcuckiej policji otrzymał zgłoszenie o wybuchu na jednej z posesji w miejscowości Rakszawa. Gdy służby udały się na miejsce, okazało się, że 41-letni mężczyzna próbował rozbroić pocisk przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, w wyniku czego został ciężko ranny. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala. Mimo starań lekarzy nie udało się go uratować.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25533596,rakszawa-41-latek-kolekcjonowal-niewybuchy-zginal-bo-probowal.html#a=363&c=159&s=BoxNewsMT

z25533690IH,Rakszawa--Nie-zyje-41-latek--ktory-chcial-rozbroic.jpg

To co on chciał rozbroić? Bombę ? Pocisk przeciwlotniczy? Czy bombę przeciwlotniczą - bo tak też mądre pióra napisały

Szkoda człowieka.Kondolencje dla rodziny i bliskich.

Myślę ze na tym forum pojawiły się skorupy pozyskane także dzięki podobnym ryzykantom.

Chyba nie dożyję czasów żeby geniusze z redakcji takich gazet wreszcie nauczyli się odróżniać pocisk od bomby, albo walić gafy jak mina przeciwlotnicza z wwii. 

27 minut temu, czestar napisał:

co to jest?

Włacha, co to za ustrojstwo? Co do kolesia, cóż, nie wiem czego się spodziewał gmerając przy rozrywkach.

Edited by predi888

uchwyt na tym czymś podobny trochę do tych stosowanych w ruskich bombach lotniczych. Czyżby jakaś improwizowana z pocisku?

Godzinę temu, predi888 napisał:

uchwyt na tym czymś podobny trochę do tych stosowanych w ruskich bombach lotniczych. Czyżby jakaś improwizowana z pocisku?

Chyba masz rację. Rosjanie robili tego bardzo dużo, w wagomiarach od 2,5 do 50 kg z najrozmaitszych pocisków swoich i zdobycznych. Niestety zdjęcie nie pozwala na określenie wymiarów, więc trudno mi zidentyfikować co to dokładnie jest. 

To drugi taki wypadek w Rakszawie, poprzedni miał miejsce na początku lat 70-tych, wtedy delikwent przeżył, choć został bez nogi...

W sąsiednim lesie Niemcy mieli skład amunicji; po ich odwrocie saperzy zebrali to do kupy i wysadzili (widoczne do dzisiaj leje, w jednym całą chałupę można schować), no ale jak wiadomo, nie wszystko rozerwało, wiele całych pocisków - z zapalnikami, samych zapalników, granatów nasadkowych itp. porozrzucało po lesie i wyłazi to cholerstwo do dzisiaj. 

1. tak, jestem z okolic, znam las, wiem co, gdzie i jak, wielokrotnie zgłaszałem niewybuchy napotkane podczas grzybobrania;

2.  nie, nie robię wykopków, nie mam i nie łażę z wykrywaczem, parę razy przeganiałem małolatów szukających wykrywaczem nieszczęścia

3. po prostu trochę interesuję się historią i związanymi z tym tematami no i mam swoje lata...