Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

Wrocław: Budowali tramwaj na Nowy Dwór. A tu tajemniczy tunel

Recommended Posts

https://gazetawroclawska.pl/wroclaw-budowali-tramwaj-na-nowy-dwor-a-tu-tajemniczy-tunel/ar/c1-14645275?fbclid=IwAR1bbOWBlMbdBPRFN3Ly2iXkWpAeXXO_4mhlmaWYLV3kLPqo0voXVuQ5Lac

"Wrocław: Budowali tramwaj na Nowy Dwór. A tu tajemniczy tunel!

Podczas trwającej budowy trasy tramwajowej na Nowy Dwór robotnicy niespodziewanie odsłonili wejście do tunelu. To zaskoczyło budowlańców, którzy musieli poinformować o znalezisku archeologa i konserwatora zabytków.

Podczas prac związanych z budową trasy autobusowo-tramwajowej budowlańcy odkopali wlot tunelu. Do odkrycia doszło we wtorek, 10 grudnia, kiedy robotnicy przekopywali grunt przy wyburzonym wiadukcie nad ul. Smolecką. Tunel został znaleziony w ścianie, która podtrzymywała przęsło wiaduktu od strony Lidla.

Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji po rozmowie z archeologiem przekazuje, może to być stary tunel rewizyjny, przejście do istniejącej kiedyś bocznicy kolejowej. Tunel ma betonowy strop, można wejść do środka na około 10 metrów, dalej przejście jest zasypane, jednak widać, jakby prowadziło pod tory, co może potwierdzać wstępną opinię archeologa, że korytarz był częścią infrastruktury kolejowej.

Miejsce będzie musiało zostać zabezpieczone i sprawdzone, jednak Świercz zapewnia, że nie wpłynie to na tempo prowadzonych prac. Wewnątrz tunelu budowlańcy znaleźli butelki szklane i plastikowe, a nawet plecak pozostawiony prawdopodobnie przez koczującą tam osobę.

Wcześniej miasto podjęło decyzję, aby stalowe filary podtrzymujące wiadukt wykorzystać w przyszłości do aranżacji terenów zielonych. Konserwator zabytków wprawdzie nie widział w nich szczególnej wartości historycznej, ale głosy miłośników tego typu konstrukcji zadecydowały i podpory trafiły do magazynu Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, gdzie czekają na pomysł Zarządu Zieleni Miejskiej."

5defa8a6cadb6_p.jpg

5defa8c9dd8ec_p.jpg

5defa8c1b1d07_p.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information