Jump to content
Sign in to follow this  
les05

Polska odkupi teren byłego obozu koncentracyjnego w Austrii?

Recommended Posts

To się porobiło.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska stara się odkupić tereny po dawnym obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen, w którym zginęły tysiące Polaków. Teren obozu należy obecnie do prywatnych właścicieli, a w poobozowych budynkach znajdują się domy mieszkalne.

Polski premier poruszył też sprawę też sprawę obozu KL Gusen, podobozu obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, w którym zginęły tysiące Polaków, a który obecnie został przemieniony na prywatne mieszkania. Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska stara się odkupić od Austrii tereny po dawnym obozie.

– Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach koncentracyjnych i obozach zagłady zamieniały się w miejsca niegodne upamiętnienia, miejsca, które służą do innych celów – oświadczył Morawiecki. – Jesteśmy zobowiązani, żeby pielęgnować pamięć, bo jeżeli pamięć odchodzi to tak, jakbyśmy zapewnili drugi raz cierpienie tym, którzy przeżyli tu niewyobrażalne piekło – mówił polski premier..........

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, les05 napisał:

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska stara się odkupić tereny po dawnym obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen, w którym zginęły tysiące Polaków. Teren obozu należy obecnie do prywatnych właścicieli, a w poobozowych budynkach znajdują się domy mieszkalne.

Jeżeli odkupimy ten obóz, to prawdziwym będzie stwierdzenie, że to polski obóz zagłady, no bo kto będzie w księgach wieczystych figurował...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polaków było tam ok 40%, równie tyle było Rosjan, ale przetrzymywano tam także odsetek węgierskich i austriackich żydów.

Czy oni także dołożą się do inwestycji?

Oby potem nie było takm że żydzi zabronią wnoszenia polskiej flagi na teren obozu jak było niedawno w Oświęcimiu...

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, fala napisał:

Trzeba też zacząć narodową ściepę kasy na odkupienie Syberii.

 

Alaskę odkupić się przyda [tak przy okazji].

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Po co nam Syberia... Dołożymy się do Grenlandii...- tym bardziej, im bardziej plany zajęcia Danii są gotowe a i w sprzęcie niewiele się zmieniło.

Yety, ja o martyrologii a Ty o podbojach.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

Sowa- ale to nie do nas... Musisz pisać do MM, a jeszcze lepiej szarego posła ps "Prezes" lub jego spin-doktorów.

Ten obóz to jakiś interes finansowy stulecia. Inwestor wykorzystywał w nim darmową i niewolniczą pracę wieźniów, a po 70 latach ich potomkom odsprzeda teren po cenie developerskiej. W łagry kołymy też od razu w tej super inwestycji zainwestujemy? Pieniędzy brakuje na służbę zdrowia, nauczycieli, pielęgniarki, a tu takie "mądre" pomysły - w każdej normalnej firmie księgowy z takimi pomysłami został by odstawiony na szczaw i mirabelki, u nas jeszcze za ten pomysł dadzą komuś pokojową nagrodę nobla.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Sowa74 napisał:

Ten obóz to jakiś interes finansowy stulecia. Inwestor wykorzystywał w nim darmową i niewolniczą pracę więźniów, a po 70 latach ich potomkom odsprzeda teren po cenie developerskiej.

Biznes stulecia to nie jest, ale każdy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z Polski jest dobry. Chociaż dużo lepsze są biznesy w tej materii, polegające np. na zakupie nierentownych kopalń miedzi w Ameryce Płd. Kanadzie czy w Afryce, ewentualnie norweskich pól gazowych na wyczerpaniu, bo tam w grę wchodzą grube miliony...

Edited by balans

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, bjar_1 napisał:

A Morawiecki odbuduje obóz jak już kupimy?

I będziemy mieć swoje  własne Gusen-namo.Przecie się nam należy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.radiomaryja.pl/informacje/msw-austrii-prywatni-wlasciciele-sygnalizuja-gotowosc-sprzedazy-dzialek-w-kz-gusen/

Rzecznik MSW Austrii Christoph Poelzl oświadczył w niedzielę, że prywatni właściciele działek na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen sygnalizują gotowość ich sprzedaży. Polska stara się odkupić tereny po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen.

Duża cześć działek na terenie byłego obozu znajduje się obecnie w prywatnych rękach. Po tym jak część właścicieli wyraziła w 2018 roku gotowość sprzedaży gruntów, MSW Austrii zleciło przygotowanie studium wykonalności, które jest podstawą do podejmowania dalszych decyzji – tłumaczył w rozmowie z agencją APA przedstawiciel resortu. Dodał też, że ministerstwo sprawdza obecnie opcje, które zostały zasugerowane w studium. Nie chciał jednak ujawnić dalszych szczegółów.

Dyrektor miejsca pamięci Mauthausen-Memorial Barbara Glueck zaapelowała również w niedzielę, by to Austria wykupiła działki na terenie dawnego obozu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że Polska zabiega o odkupienie od Austrii terenów po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen.

„W Mauthausen-Gusen zginął co drugi więzień, część polskiej inteligencji, kilkadziesiąt tysięcy osób” – przypomniał szef rządu.

„Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach zagłady zamieniały się w jakieś miejsca niegodne upamiętnienia. Miejsca, które służą do innych celów” – zadeklarował Mateusz Morawiecki w wystąpieniu podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, gdzie zginęło 30 tys. Polaków, wybudowano m.in. osiedle mieszkaniowe. Swoje siedziby ma tam też wiele austriackich firm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To lećmy dalej i odkupmy Kołymę, część Kazachstanu, tereny wokół Monte Cassino, tak z pół Narviku ,może coś u Holendrów by odkupić się dało, kilka miejsc na Morzu Północnym i Śródziemnym, trochę piachu na pustyni w Afryce Północnej, pokażmy światu że w szaleństwie nie mamy sobie równych.

Cytat

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można by również wykupić wszelkie obiekty na terenie RP w których były ubeckie katownie.

Zwykła tablica pamiątkowa i pomnik że w tym miejscu dawniej znajdował się taki, a taki obiekt  nie wystarczy.

Trzeba kupić teren w Austrii, a potem go zagospodarować , utrzymywać w przyzwoitym stanie opłacając do tego co miesiąc sztab ludzi, podatek gruntowy co roku przy tym to betka, stać nas . Na koniec można odbudować baraki bo co tam sam teren. Pewnie i na taki pomysł ktoś wpadnie.

Przecież mamy już u siebie "rezerwy złota"  to można kupić wszystko.

Edited by Sowa74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście Austria nie sprzeda Polsce dawnego obozu, nikt nie wyprzedaje swojego terytorium, ale ta inicjatywa zmusi Austriaków do uporządkowania terenu i godnego upamiętnienia ofiar. 

Austriacy liczyli, że po cichu uda się zlikwidować symbol ich hańby, zmienić okolicę tak, by nic, po za małym pomniczkiem, nie przypominało o miejscu martyrologii tysięcy ludzi. Zapewne z czasem ten pomnik również zniknąłby. Teraz Polska powinna cisnąć rodaków Hitlera i nagłośnić sprawę w światowych mediach. Tego oni się najbardziej boją. Przez 70 lat wmawiali światu, że zbrodni dokonywali naziści, może Polacy, albo inni ale nie Austriacy, bo Austriacy byli przecież pierwszymi ofiarami nazistów. A prawda jest taka, że w załogach obozów koncentracyjnych, w szeregach Gestapo i w innych zbrodniczych strukturach, Austriacy stanowili znaczący odsetek, dużo większy niż by to wynikało z ich procentowego udziału w ludności III Rzeszy.

Wielu Warszawiaków, którzy przeżyli PW zginęło, w ostatnich miesiącach wojny, w kamieniołomach Gusen. Szkoda, że obecne władze Warszawy nie upominają się o godne uczczenie ich pamięci.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minut temu, les05 napisał:

Szkoda, że obecne władze Warszawy nie upominają się o godne uczczenie ich pamięci.

Kiedy poległy był prezydentem Warszawy jakoś ci nie przeszkadzało  że się nie upominał.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information