Jump to content

Recommended Posts

• Replies 890
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Kolega Jedburgh_Ops napisał onegdaj: "Jeśli kogoś interesuje szybownictwo okresu międzywojennego, II wojny i kilku lat po wojnie – zawsze zapraszam do rozmów na takie tematy." No to korzysta

Szybownictwo II RP a wojskowe szybownictwo transportowe USAAF Część 1     Podtrzymuję to, co napisałem powyżej, ale jakiego rodzaju również inne cegiełki wnieśliśmy do tego, że pil

Podoba mi się Twój sposób myślenia...  😋 Akurat on nie był żadnym pionkiem, to postać zasłużona dla naszego lotnictwa, mimo obcych korzeni (m.in. d-ca 6. Pułku Lotniczego). Chyba nawet po odejściu

Posted Images

• 2 weeks later...

Witam

Jestem studentem ostatniego roku studiów - i piszę prace magisterską o tematyce historycznej.

Poszukuję pilnie informacji o wypadkach szybowców z okresu omawianego powyżej - w odniesieniu do roku 1933 r., z Warszawy. Miał wtedy miejsce (najprawdopodobniej dnia 17 grudnia) wypadek szybowca na Polach Mokotowskich, zginął w nim pilot Henryk Skwirowski. Szukałem informacji odnośnie tego wypadku w różnych źródłach (Kurier Warszawski, Skrzydlata Polska, Przegląd Lotniczy etc.) i niczego nie znalazłem. Jak myślicie, gdzie mógłbym jeszcze szukać informacji o wspomnianym wypadku?

Za odpowiedź pod tym postem będę niezmiernie wdzięczny

MF

• 2 weeks later...
  • 1 month later...
On 11.03.2020 o 23:33, Hornet napisał:

Fotka z moich zbiorów-wszelkie prawa zastrzezone- mała ale myślę,że to prototyp PWS-a 101 SP-860...za nim RWD-8 SP-ZHP.Zdjęcie opisane jako Tęgoborze 1938 rok...Mnie ciekawi natomiast jak harcerze przestawiają szybowiec drąbiem manewrowym...czyżby były specjalnie wzmocnione otwory w nosie szybowca??...Fotka pokazuje ,że tak...

Prototyp PWS-101 SP-860.jpg

Edited by Stanisław Malczyk
Zdjęcie pochodzi z 1937 przed wylotem na V Jamboree do Holandii. Na zdjęciu jest SG-7 SP-860. jest
On 27.02.2021 o 12:09, Spirit of Warsaw napisał:

@ Matfab

Witam, małe szanse, ale są… Czy Henryk Skwirowski był z Warszawy? A może był z Twojej rodziny?

Pozdrawiam

Nie w literaturze żadnego śladu aby taka osoba latała na szybowcach i uczestniczyła w katastrofie

• 2 weeks later...

Szanowni Państwo,

Proszę o identyfikację, jakąkolwiek informację na temat załączonych zdjęć: co, gdzie, kiedy? Ten młody człowiek na zdjęciach to mój Wujek, imiennik, urodzony w 1921 roku w Radomsku. W przeddzień wojny w 1939r prawdopodobnie „zrobił” tzw. małą maturę w gimnazjum im. Fabianiego.  Marzył, aby zostać pilotem i prawdopodobnie robił wszystko, by tak się stało, o czym świadczą załączone zdjęcia.  W 1940r zapragnął jak inni dostać się przez Węgry do Francji, do polskiego wojska. Niestety, już za granicą został aresztowany i przewieziony do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimu, gdzie po nie całym roku prawdopodobnie zginął. Załączone zdjęcia, są niemal Jego ostatnimi, poza zdjęciami „oświęcimskimi”. Obecnie, gdy mija już niemal  100lat od Jego urodzenia, jakakolwiek informacja jest dla mnie bardzo cenna.

z_bog_1921lot2.jpg

z_bog_1921lot.jpg

• 2 weeks later...