Jump to content

Znaleźli prawdziwy zakopany skarb. Teraz czeka ich wieloletnie więzienie


Recommended Posts

Nie, nie z naszego socjalistycznego raju...

 

Kiedy wykopali z ziemi kilkaset monet i biżuterię, myśleli, że los się do nich uśmiechnął. Dziś już trzech z czterech mężczyzn usłyszało surowe wyroki, a ostatni czeka na decyzję sądu. Wieloletnia odsiadka ma stanowić nauczkę dla innych poszukiwaczy skarbów.

Cała Wielka Brytania żyje historią czterech sprzedawców starych monet. George Powell, Layton Davies, Simon Wicks i Paul Wells zataili przed władzami informacje o bezcennym znalezisku archeologicznym.

Do zdarzenia doszło w czerwcu 2015 roku w angielskim hrabstwie Herefordshire. Mężczyźni prowadzili poszukiwania z wykrywaczem metali. Za miejsce eksploracji obrali sobie jedno z okolicznych pól.

Podczas przeszukiwania zbieracze natknęli się na prawdziwy skarb. Wydobyli spod ziemi trzysta monet i biżuterię. Jak udało się później ustalić, przedmioty zostały tam ukryte pomiędzy X a XI wiekiem przez Wikingów.

Właściciel pola nie miał pojęcia o zajściu. Przestępcy nie zamierzali informować ani jego, ani miejscowych władz. Zamiast tego zaczęli zastanawiać się, jak najkorzystniej spieniężyć znalezisko. W tym celu skontaktowali się z handlarzami antykami.

Złodzieje zgłosili się jedynie do Muzeum Narodowego w Walii. Jednak w rozmowie z pracownikami skłamali, że znaleźli monetę i trzy sztuki biżuterii. Nie wiadomo, czy chodziło o chęć odsprzedania artefaktów, czy zapewnienie sobie wiarygodnego alibi.

W Wielkiej Brytanii prawo nakazuje zgłosić podobne znalezisko w ciągu 14 dni. Po tym, jak specjaliści ustalą wartość i wiek przedmiotów, następuje decyzja o dalszych losach znalazcy. W zależności od decyzji sekretarza stanu może on otrzymać zapłatę, która niekiedy jest równowartością ceny rynkowej skarbu.

Sąd nie miał litości dla złodziei. Nicholas Cartwright, który wydawał wyrok, podkreślił, że gdyby mężczyźni postąpili uczciwie, mogliby cieszyć się nagrodą sekretarza stanu. Oni tymczasem woleli zadziałać na szkodę państwa.

George Powell otrzymał karę 10 lat pozbawienia wolności. Layton Davies spędzi w więzieniu 8,5 lat, a Simon Wicks 5. Na wyrok czeka jeszcze Paul Wells. Ostateczna decyzja sądu padnie 24 grudnia 2019 roku.

Lokalny dowódca policji wyraził nadzieję, że surowy werdykt odstraszy innych potencjalnych przestępców.

https://www.o2.pl/artykul/znalezli-prawdziwy-zakopany-skarb-teraz-czeka-ich-wieloletnie-wiezienie-6449892709340801a

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information