Jump to content
bodziu000000

Polski IPN rozpoczyna we Lwowie poszukiwania polskich żołnierzy

Recommended Posts

https://dzieje.pl/aktualnosci/Polski-IPN-rozpoczyna-we-Lwowie-poszukiwania-polskich-żołnierzy

"Polski IPN rozpoczyna we Lwowie poszukiwania polskich żołnierzy

Specjaliści IPN rozpoczynają we wtorek na Ukrainie poszukiwania szczątków polskich żołnierzy. Prace sondażowe, m.in. archeologów i antropologów, które zaplanowano w Zboiskach – obecnie jednej z dzielnic Lwowa – będą dotyczyć obrońców tego miasta z września 1939 r.

Obecne prace, które przeprowadzą badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, są pierwszymi po ponad dwuletnich staraniach polskich władz o odblokowanie ukraińskiego moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej. Polsko-ukraiński spór wokół zakazu prowadzenia prac zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terytorium Ukrainy kładł się cieniem na relacje obu krajów.

"Poszukiwania, które rozpoczynamy we Lwowie to przejście od słów do czynów" - ocenił w rozmowie z PAP prof. Szwagrzyk, który od 2016 r. jest wiceprezesem IPN, a od wielu lat zajmuje się poszukiwaniami tajnych miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego, a także ofiar zbrodni z okresu II wojny światowej, w tym nazistowsko-niemieckich.

"Wcześniejsze zapewnienia strony ukraińskiej o udzieleniu zgód były oczywiście też bardzo ważne, ale to były jednak wyłącznie słowa. Teraz, rozpoczynając poszukiwania naszych bohaterów z września 1939 roku, jesteśmy w zupełnie nowej sytuacji" - dodał.

Również ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki pozytywnie ocenił wiadomość o planowanych pracach. "Z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość o planowanym na wtorek 19 listopada br. rozpoczęciu powierzchniowych prac poszukiwawczych we Lwowie z udziałem ekspertów IPN" – przekazał PAP Cichocki, przypominając, że prace Instytutu mają ustalić, czy we lwowskiej dzielnicy Zboiska znajdują się szczątki polskich żołnierzy, którzy bronili miasta we wrześniu 1939 roku.

"Jest to krok na drodze do realizacji ustaleń prezydentów Polski i Ukrainy z 31 sierpnia br." - dodał polski dyplomata.

Obecne poszukiwania specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN będą dotyczyć żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. na przedpolach Lwowa - w ówczesnej miejscowości Zboiska - polegli w walce z atakującym miasto Wehrmachtem. Obecnie jest to jedna z północnych dzielnic miasta. Planowane prace mają mieć charakter sondażowy; eksperci - na podstawie wcześniejszych badań i źródeł archiwalnych - chcą dokładnie zlokalizować i wytyczyć granice mogiły, gdzie pogrzebani są żołnierze września 1939 r. Na obecnym etapie prac - ze względu na warunki pogodowe - nie są planowane ekshumacje szczątków obrońców.

Prace poszukiwawcze w Zboiskach - jak podało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN - będą prowadzone na terenie dawnego cmentarza wspólnie ze specjalistami strony ukraińskiej. "Celem działań będzie ustalenie, czy na badanym terenie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku w obronie Lwowa. Zboiska to jedno z kilkunastu miejsc zawartych we wniosku złożonym na ręce władz Ukrainy przez Instytut Pamięci Narodowej" - podało Biuro.

Kolejnym miejscem, gdzie polscy specjaliści przeprowadzą prace jest Hołosko - obecnie również jedna z dzielnic Lwowa, gdzie we wrześniu 1939 r. Polacy stawili zacięty opór niemieckiej nawale. Na Hołosku, co w poprzednich latach ustalili pracownicy zlikwidowanej w 2016 r. Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a obecnie zatrudnieni w IPN, znajdują się groby ok. 120 polskich żołnierzy.

IPN podjął decyzję o rozpoczęciu - jeszcze w tym roku - prac we Lwowie tuż po wyrażeniu przez Ukraińców zgody na polskie poszukiwania. O zgodzie tej na początku listopada poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który wówczas we Lwowie wziął udział w posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy. Na spotkaniu tym omówiono m.in. realizację ustaleń, które podjęto w trakcie spotkania Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w sierpniu w Warszawie.

W posiedzeniu Komitetu ze strony ukraińskiej uczestniczył zastępca szefa biura prezydenta Ihor Żowkwa, który przekazał polskiej stronie zgodę ukraińskiego Ministerstwa Kultury, Sportu i Młodzieży na rozpoczęcie prac poszukiwawczych w dwóch miejscach pochówku żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1939 r. pod Lwowem.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, IPN zamierza przeprowadzić poszukiwania związane nie tylko - jak często błędnie się uważa - ze zbrodnią wołyńsko-galicyjską, ale także z wojną obronną Polski we wrześniu 1939 r. (w obronie II RP ginęli również Ukraińcy, którzy służyli w Wojsku Polskim). Plany IPN dotyczą prac m.in. w Ostrówkach (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), miejscowości Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz dzielnicy Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. zginęli broniąc miasta przed Wehrmachtem).

Specjaliści IPN od wielu lat w Polsce, a od ponad dwóch lat także poza granicami kraju, m.in. na Białorusi, Litwie, w Gruzji i w Niemczech, poszukują tajnych miejsc pochówków ofiar zbrodni totalitarnych reżimów - nie tylko sowieckiego, ale także niemieckiego nazizmu. W tym samym celu IPN miał udać się w 2017 roku na Ukrainę, jednak na przeszkodzie stanął zakaz, który władze tego kraju wydały, wykorzystując jako pretekst demontaż nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu."

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/614150,ukraina-ekshumacja-lwow-polscy-zolnierze.html

"Prace IPN na Ukrainie: Odnaleziono masowy grób polskich żołnierzy

IPN we Lwowie na Ukrainie zlokalizował zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 r. - podało w piątek Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Świadczą o tym odnalezione elementy umundurowania, masek przeciwgazowych czy pasów wojskowych.

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które trwały od 19 do 26 listopada, były prowadzone na dawnym cmentarzu na Zboiskach, wspólnie z Towarzystwem "Ukraińska Pamięć" ze Lwowa. Poszukiwania miały na celu odnalezienie mogiły polskich żołnierzy, którzy bronili Lwowa we wrześniu 1939 r. przed atakującym miasto Wehrmachtem.

"W wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku, o czym świadczą licznie odnalezione przedmioty (elementy odzieży, umundurowania, fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych, a także guzików, monet i innych przedmiotów). Jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego +wrześniowcom+" - podało Biuro.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którego pracami kieruje wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, zapowiedziało też, że planuje wiosną 2020 r. przeprowadzić ekshumację odnalezionych żołnierzy, a następnie zorganizować im uroczysty pogrzeb.

"Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych działań zostanie wystosowany do władz ukraińskich w najbliższych tygodniach" - zapowiedziało Biuro. Obecne prace, które przeprowadzili badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, były pierwszymi po ponad dwuletnich staraniach polskich władz o odblokowanie ukraińskiego moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej. Polsko-ukraiński spór wokół zakazu prowadzenia prac zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terytorium Ukrainy kładł się cieniem na relacje obu krajów. "

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/83841,Zakonczenie-prac-poszukiwawczych-we-Lwowie-Zboiskach-Ukraina.html

"

Zakończenie prac poszukiwawczych we Lwowie-Zboiskach (Ukraina)

We wtorek, 26 listopada 2019 roku zakończyły się prace poszukiwawcze prowadzone na terenie dawnego cmentarza we Lwowie-Zboiskach. Ich celem było ustalenie lokalizacji mogił żołnierzy polskich poległych w obronie Lwowa we wrześniu 1939 roku. Zespół złożony z archeologów Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa „Ukraińska Pamięć” ze Lwowa, odnalazł poszukiwane miejsce pochówku, a w nim – prócz szczątków – liczne artefakty.

IPN wystąpił do władz Ukrainy z wnioskiem o wyrażenie zgody na podjęcie prac we Lwowie bezpośrednio po deklaracji strony ukraińskiej, o której poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski na początku listopada br. Brał on wówczas udział w posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy we Lwowie. Na spotkaniu tym omówiono m.in. kwestię realizacji ustaleń, które podjęto w trakcie spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w sierpniu w Warszawie. W oparciu o ww. porozumienia ukraiński resort kultury wydał odpowiednią zgodę na przeprowadzenie prac w obrębie Lwowa, co potwierdziła lwowska obwodowa administracja państwowa.

W wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku, o czym świadczą licznie odnalezione przedmioty (elementy odzieży, umundurowania, fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych, a także guzików, monet i innych przedmiotów). Jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego „wrześniowcom”.

Prace przeprowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN i Towarzystwo „Ukraińska Pamięć" odbyły się w atmosferze merytorycznej współpracy z władzami obwodu i miasta Lwowa, przy wsparciu przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz polskiej dyplomacji w Kijowie i Lwowie.

Wiosną 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej planuje przeprowadzić ekshumację odnalezionych żołnierzy, a następnie ich uroczysty pogrzeb. Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych działań zostanie wystosowany do władz ukraińskich w najbliższych tygodniach."

1-365379.jpg

1-365382.jpg

1-365385.jpg

1-365388.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mnie to bardzo interesuje,tylko właśnie szkoda że coś mało Polskich żołnierzy jest odnajdywanych🙄🙄.

Edited by czestar

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co tu dopisywać? Odkopią, to zobaczymy. O ile ich ukry do wiosny nie uprzedzą i nie zgolą gratów w internecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pola bitew były już dokładnie wysprzątane wiosną 1940 roku i nasi leżą na cmentarzach, ot co.

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd zaczynają zabierać? Liznąłeś temat grobownictwa wojennego w 1939 roku? Z inicjatywy PCK i za aprobatą Niemców wiosną 1940 roku zaczęła się w GG wielka akcja przenoszenia naszych poległych z mogił polowych na cmentarze i akcja ta poszła bardzo sprawnie. Ogromna większość naszych leży od wiosny '40 na cmentarzach, czy to wojennych, czy parafialnych. Na polu walki pozostali nieliczni, czy to pochowani na szybko przez swoich np. w okopie, czy też przysypani ziemią. Ale i ci się w końcu doczekają.

Rosjanie - inny temat. W większości pozabierani w trakcie trzech wielkich akcji powojennych.

Niemcy - jeszcze inny temat.  '39 i okupacja wiadomo, na cmentarzach. 1944/45 - zalegają po lasach i innych dziurach. Akcje ekshumacyjne ciągle trwają, tak w Polsce jak i w całej Europie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś Niemcy sypią dużą kasę na poszukiwania swoich trupów, to i chętnych na takie zbieractwo nie brakuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, les05 napisał:

Dziś Niemcy sypią dużą kasę na poszukiwania swoich trupów

Wow, serio? To czemu Polska pisowska nie może sypać dużej kasy na poszukiwanie swoich trupów? Na Wschodzie by było co znajdywać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, bjar_1 napisał:

Wow, serio? To czemu Polska pisowska nie może sypać dużej kasy na poszukiwanie swoich trupów? Na Wschodzie by było co znajdywać.

Białoruś i Ukraina sobie tego nie życzą, proste pisożerco.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz, les05 napisał:

Białoruś i Ukraina sobie tego nie życzą, proste pisożerco.

A pisostwo im w ogóle coś takiego zaproponowało? Ukraina sobie nie życzy? Nasz bratni naród? Nasi przyjaciele najwięksi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wirakocza, widzisz co narobiłeś? Z interesującego wątku informacyjnego  robi się polityczna pyskówka. O to ci chodziło?

PS Tak, dla Ukraińców polskie wrześniowe pochówki są tak samo niewygodne jak mogiły pomordowanych przez UPA. Dlatego to tak opornie idzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten krzyż i tabliczka tam już były. W końcu to miejsce jest na terenie dawnego cmentarza. Celem badań było sprawdzenie czy rzeczywiście są tam szczątki polskich żołnierzy (była mowa nawet o 100 żołnierzach). W tym roku nie przewidywano ekshumacji czy eksploracji mogił. 

W wyniku prac ustalono, że jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego poległym w obronie Lwowa. Chodzi o symboliczny krzyż z napisem „Żołnierzom Wojska Polskiego poległym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku”, postawiony po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.

Tak wyglądał teren przed pracami

103-30798.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information