Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

Treblinka. Odkrycie IPN przy niemieckim obozie. Parking w miejscu mogiły

Recommended Posts

https://wiadomosci.wp.pl/treblinka-odkrycie-ipn-przy-niemieckim-obozie-parking-w-miejscu-mogily-6446048584513153a

"Treblinka. Odkrycie IPN przy niemieckim obozie. Parking w miejscu mogiły

Zbiorową mogiłę odkryto w pobliżu terenu dawnego niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I. Groby ofiar nazistów znaleźli śledczy Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z biegłymi z zagranicy. Odkrycia dokonano w miejscu parkingu leśnego.

Nieznaną nikomu mogiłę odnaleziono na terenie obecnego parkingu położonego w kompleksie leśnym, przylegającym do miejsca, gdzie funkcjonował obóz Treblinka I - podaje pion śledczy IPN. Jak wyjaśnia dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski mogiła ma wymiarach 4,5 na 3,4 metra.

Szczątki ludzkie eksperci znaleźli tuż po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi - na głębokości zaledwie 10-15 centymetrów. Podczas prac natrafiono też na łuski od pocisków do broni długiej i krótkiej oraz elementy ubrań.

Śledczy z IPN zastrzegają, że najpierw konieczne jest określenie liczy jam grobowych, a dopiero później można planować ekshumację ofiar.

Prace prowadzone teraz w rejonie dawnego niemieckiego obóz Treblinka I są pierwszymi, w których biorą udział biegli z zakresu fotogrametrii i systemów informacji przestrzennej, a także archeologii, kryminalistyki, antropologii i medycyny sądowej oraz technicy kryminalistyczni policji.

Eksperci przyjechali do Polski m.in. z Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W poszukiwaniach nieznanych mogił ofiar obozu Treblinka I miejsc masowych egzekucji biorą udział również przedstawicieli społeczności żydowskiej i romskiej.

Obóz pracy Treblinka I nie wchodził w skład w obozu zagłady Treblinka II. W tym pierwszym Niemcy przetrzymywali m.in. Polaków, więźniów Pawiaka - zauważa polskieradio24.pl."

1-358260.jpg

1-358263.jpg

1-358269.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-szczatki-53-ofiar-znaleziono-w-lesie-przy-obozie-pracy-w-tre,nId,4294220

"Szczątki 53 ofiar znaleziono w lesie przy obozie pracy w Treblince

Szczątki co najmniej 53 osób odkryto w lesie przylegającym do niemieckiego obozu pracy Treblinka I - dowiedział się reporter RMF FM. Znamy efekty prac poszukiwawczych prowadzonych w tym miejscu przez Pion Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

Szczątki należą najprawdopodobniej do więźniów zabitych przez załogę obozu pracy. Wstępne oględziny wskazują na to, że część ofiar zginęła od uderzeń pałkami lub kolbami karabinów. Te szczątki będą jeszcze szczegółowo badane.

Teren lasu był miejscem straceń nie tylko więźniów obozu. Dokonywano tu także egzekucji osób przywożonych z Warszawy i z Sokołowa Podlaskiego. Ludzi zabijano do ostatniej chwili funkcjonowania obozu, czyli nawet do pierwszych dni sierpnia 1944 roku.

Podczas prac poszukiwawczych natrafiono też na 216 różnych przedmiotów uznanych za dowody. Poza łuskami i pociskami natrafiono na polskie monety z lat 30., przedmioty codziennego użytku, elementy garderoby czy but warszawskiej firmy Rygawar.

Eksperci IPN odkryli też siedem mogił wachmanów - czyli obozowych strażników. Szczątki były w trumnach, a przy nich niemiecki grzebień wojskowy, guzik od munduru, czy fragmenty niemieckiego umundurowania.

Do badań wykorzystano m.in. wysokiej klasy georadar i wykrywacze metali o dużym zasięgu. Eksperci przebadani teren o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych. Te prace mają być kontynuowane. "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałem, że nawet było bardzo wielu Niemców walczących z Nazistami i należy Niemców rozpatrywać jako ofiary Nazistów, więc należą się im wysokie odszkodowania, bo ucierpieli na wojnie na równi z innymi narodami, a nawet jeszcze gorzej 😉

Edited by Sowa74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie, pierwszy kraj dotknięty inwazją tych złych nazistów z Marsa czy skąd, aż mi się ich żal robi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information