Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
stagi

Które to są jednostki WP II RP?

Recommended Posts

Dzień dobry,

bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu jednostek WP II RP na mundurach młodzieńców ze zdjęcia (ten po prawej to mój dziadek, a ten drugi jego brat).

Na odwrocie zdjęcia jest napisane, że zostało ono zrobione w Grudziądzu (brak daty).

Dziękuję! 

Dziadek 1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawa fotografia, moim zdaniem pierwsza połowa lat trzydziestych, podoficerowie zapewne nadterminowi a może już zawodowi w spodniach szaserach z jednym lampasem a więc przysługujących podoficerom do mundurów wieczorowych (galowych). Intryguje mnie troszkę sznur strzelca dobrego założony odwrotnie (widoczny "chwaścik" powinien być przy naramienniku), być może założony tylko do tejże fotografii. Jaka jednostka, ha, dobre pytanie. Grudziądz ówcześnie był jednym z większych garnizonów WP z praktycznie wszelakimi rodzajami wojsk i służb. Wykluczyć możemy na pewno kawalerię (nie ma na przykład proporczyków na kołnierzu), osobiście stawiałbym na to że widoczni na fotografii żołnierze służyli w piechocie.

Edited by Edmundo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź!

Bardzo mnie to zainteresowało i wrzucam drugie zdjęcie. 

Czy ono dużo wnosi?

Dziękuję!

Dziadek 2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Maszynka" w postaci lkm wz.08/15 była etatowym uzbrojeniem drużyny piechoty, natomiast trąbka jest dla mnie zagadką, ale zdaje się że na etacie kompanii strzelców był trębacz albo jest to "rekwizyt" tylko do tejże fotografii , ciekawe są także ładownice od Mannlichera. Ogólnie rzecz biorąc uważam iż fotografię wykonano w pierwszej połowie lat trzydziestych, już po "reformie" liczebności drużyny, na fotografii znajduje się 17 żołnierzy więc do stanu etatowego brakuje dwóch żołnierzy (mogli być urlopowani, chorzy, ukarani, pełnić jakąś służbę dyżurną itd. albo po prostu był vacat dla tychże dwóch), poprzednio drużyny liczyły 13 ludzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak nie do końca każda drużyna miała lkm wz08/15. Przed zmianami, gdy pluton składał się z 4 drużyn, każda z nich miała po jednym rkm Chauchat lub co druga jeden lkm. W plutonie były więc 4 rkm lub 2 lkm. Wynikało to z tego iż siłę ognia lkm liczono jako 2 rkm. W systemie 3 drużyn w plutonie każda miała jeden rkm wz 28. Jeśli się nie mylę, to na plutony o 3 drużynach pojawiły się po wprowadzeniu na uzbrojenie tego ostatniego rkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MarekA pełna zgoda, masz całkowitą rację. Pisząc o lkm wz. 08/15  w drużynach piechoty, pisałem "nieco na skróty" nie rozwijając tematu broni zespołowej gdyż nie to było głównym "motywem" tegoż wątku. Tym niemniej nadal uważam że fotografia pochodzi z pierwszej połowy lat trzydziestych. A z wprowadzeniem rkm wz. 28 to też tak nie do końca albowiem lkm wz. 08/15 pozostały na uzbrojeniu drużyn piechoty jeszcze po "reformie" drużyny i plutonu aż do całkowitego nasycenia Browningami wszystkich jednostek piechoty. Ale co do meritum to oczywiście masz rację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information