Jump to content
 • 0
aleksind

wpinka / odznaka płetwonurka - pochodzenie? przeznaczenie?

Question

Dobry wieczór,
Zwracam się z prośbą o pomoc w identyfikacji odznaki przedstawiającej płetwonurka: 8,7 cm x 2,2 cm, słupek z nakrętką, zapewne lata 70-te. Na ostatnim zdjęciu - właściciel. Z jego książeczki nurka wiem, że od 1968 do 1977r. był członkiem Gdyńskiego Klubu Płetwonurków "Meduza" przy Zarządzie Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni (ul. 3 Maja 27), od 1974r. w miejsce słowa "Gdyński" pojawia się w nazwie "Stoczniowy". Uczestniczył w różnych zawodach, w tym z obsadą międzynarodową, są wpisy, pieczątki.
Czy ktoś rozpoznaje tę odznakę? Czy była to jakaś odznaka pamiątkowa tego konkretnego klubu, czy może ogólnopolska, przysługująca z racji np. stażu, osiągnięć sportowych itp. ?
Jako ciekawostka - zbiór proporczyków pamiątkowych z części imprez, w których brał udział człowiek ze zdjęcia (potwierdzone odpowiednimi wpisami w książeczce):
http://pokazywarka.pl/y5cq09/
Dziękuję.

nurek 1m.jpg

nurek 2m.jpg

nurek 3m.jpg

Edited by aleksind
interpunkcja

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Wg mnie odznaka nie ogólnopolska czy też konkretnego klubu lub pamiątkowa po zawodach.

Sądzę, że wykonana  i noszona dla pokazania, że jest się po prostu płetwonurkiem.

Na zdj. płetwonurek z skafandrze suchym typu "foka" z aparatem powietrznym Neptun P-31 (? - P-21).

Aparat oddechowy  typu Mors) prod. Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Po min. charakterystycznych okrągłych otworach w puszce , wygląda na automat "Morsa". I to chyba cały zestaw dwu-butlowy " Morsa"...

Ciekawy pas balastowy, standard czy  kafelki " samoróbki" na " klubowym podwórku"? W 1979 roku, robiło się w formie kwadratowego lub prostokątnego kształtu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Ja wspomniane ołowiane, prostokątne. W 1980 roku odlałem sobie podpatrzoną 2- kilową " nereczkę"... No to Sedco, miła wiadomość, może " brąchaliśmy" się kiedyś w tych samych akwenach 😉 

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Dziękuję za wszystkie wyjaśnienia 🙂 W załączeniu wklejam komplet wpisów z rozdziału "Obozy i poważniejsze akcje" książki nurka właściciela odznaki. We wpisach pojawia się kilka razy informacja o nurkowaniu w aparatach P-21. W książce nie ma natomiast żadnej wzmianki o przyznaniu jakiejkolwiek odznaki, coraz więcej wskazuje na to, że jest to jakaś twórczość na zamówienie członków klubu.

książka nurka 1.jpg

książka nurka 2.jpg

książka nurka 3.jpg

książka nurka 4.jpg

książka nurka 5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Tutaj wśród okolicznościowych stempli udokumentowane jest uczestnictwo w szczecińskich ( w tym przypadku piątych) Mistrzostwach Polski Technik Nurkowych w 1973 roku. Widać, że odbywały się tam co roku. Załapałem się na XI- te, w 1980 roku. Znajdę swoją książeczkę, to wrzucę 😉 ... Tam się dopiero działo, PTTK i LOK razem, różne patenty i wynalazki. A po zawodach pełna intergracja na bankiecie 👌😀

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Czyli mój strzał w P-21 był trafny 🙂

PS - ja nie byłem  w PTTK czy też w LOK-u a w Sekcji Płetwonurków Jacht Klubu Marynarki Wojennej - Gdynia (kmdr Niziurko, p. Liszka)

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Ale team  z Twojej sekcji   brał udział w tych szczecińskich zawodach. I to chyba z powodzeniem 😉  Ja byłem w Klubie LOK-u.

szczecin.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Okolicznościowe stemple dokumentują udział naszego bohatera zarówno w piątych (strona 21) szczecińskich Basenowych Mistrzostwach Polski w Technice Podwodnej w 1973 r., jak i szóstych (strona 22) w 1974r. W pierwszym poście wkleiłem link do wszystkich zachowanych proporczyków, są tam też dwa z w/w imprez. Ponadto w komplecie, akurat z tych dwóch imprez, zachowały się małe pamiątkowe dyplomy, dzięki którym wiemy, kto był organizatorem i patronem mistrzostw. Ponadto mamy informację o sukcesie odniesionym przez właściciela odznaki - na szóstych mistrzostwach zajął "II miejsce w konkurencji zespołowej 3 x 100 m między aparatami w czasie 4.08,8". Czy ktoś może wyjaśnić, na czym polega ta konkurencja?  

proporczyki-nurkowanie 17m.jpg

proporczyki-nurkowanie 17am.jpg

proporczyki-nurkowanie 14m.jpg

proporczyki-nurkowanie 14am.jpg

V zawody Szczecin 1.jpg

V zawody Szczecin 2.jpg

VI zawody Szczecin 1.jpg

VI zawody Szczecin 2.jpg

VI zawody Szczecin 3.jpg

VI zawody Szczecin 4.jpg

VI zawody Szczecin 5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Teraz, aleksind napisał:

Ponadto mamy informację o sukcesie odniesionym przez właściciela odznaki - na szóstych mistrzostwach zajął "II miejsce w konkurencji zespołowej 3 x 100 m między aparatami w czasie 4.08,8". Czy ktoś może wyjaśnić, na czym polega ta konkurencja?  

Była to sztafeta, do której drużyna wystawiała trzech zawodników.  W Szczecinie była 50- metrowa " olimpijka", a więc każdy miał do pokonania dwie długości basenu. Na dnie  leżały aparaty, niestety, nie pamiętam ile i jak były rozmieszczone. W pokonywaniu trasy można było skorzystać z powietrza umieszczonego w nich. Chodziło o to, aby z nich korzystać jak najmniej... Nie wiem jak dzisiaj, ale wtedy były " Kozaki", którzy mieli długi bezdech dopracowany. Ojj, długi. I Tacy byli do takich konkurencji. I pamiętam, zadziwiali 😉 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
 • Create New...

Important Information