Jump to content

Niewybuchy w pięciu miejscowościach w województwie świętokrzyskim


Recommended Posts

Niewybuchy pochodzą najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Policja podejrzewa, że jeden z pocisków chciała wykorzystać grupa przestępcza.

W kompleksie leśnym we Włoszczowie znaleziono pociski artyleryjskie, detonatory i zapalniki. Podczas dalszego przeszukania saperzy natrafili na miejsce, gdzie prawdopodobnie dokonywano rozbierania pocisków. Materiały pochodzą najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej.

- To, co zastaliśmy na miejscu sugeruje, że jakaś grupa przestępcza odzyskiwała tam materiały wybuchowe - tłumaczy st. chor. sztab. Robert Krasowski, dowódca Patrolu Rozminowania z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Kolejny pocisk odnalazł około 15 metrów od budynków mieszkalnych pracownik gminnego Zakładu Usług Komunalnych w miejscowości Bęczków. - Ma on wymiary około 35 na 10 cm. Do czasu przybycia patrolu saperskiego teren został zabezpieczony przez policjantów - powiedział asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Na pocisk o wymiarach 40 na 15 cm natrafił na polu mieszkaniec miejscowości Huta Koszary w gminie Bieliny. Materiał zabezpieczyła policja.

Na niewybuch pochodzący także prawdopodobnie z okresu II wojny światowej natknięto się w powiecie koneckim. Niewybuch znalazły osoby pracujące przy budowie leśnej drogi pożarowej. Powiadomiliśmy patrol saperski, a do czasu jego przybycia teren został zabezpieczony - relacjonuje sierż. Marta Przygodzka z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Kolejny niewybuch odkryto przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie. - Pocisk został znaleziony przez pracowników podczas budowy chodnika. Teren został zabezpieczony, będzie pilnowany przez policjantów do środy, do czasu przybycia patrolu saperskiego - zapewniła podkom. Agata Frejlich z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.

https://wiadomosci.wp.pl/niewybuchy-w-pieciu-miejscowosciach-w-wojewodztwie-swietokrzyskim-6435618441754753a

Link to post
Share on other sites

Pewnie jakiś nie do końca zrównoważony gostek se chciał pełne urwiłapki na puste skorupy przerobić... Miał szczęście że mu w rękach nie bumsnęło. A jak to faktycznie przestępcy chcieli pozyskać trotyl to jacyś niezbyt ogarnięci, są dużo lepsze sposoby na zrobienie ładunków wybuchowych niż rozbrajanie tej zardzewiałej śmierci. 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information