Jump to content

Kolejne szczątki znalezione na Westerplatte. "To prawdopodobnie polski żołnierz"


Recommended Posts

Archeolodzy odnaleźli na Westerplatte trzecie już ludzkie szczątki. - Przy pochowanym, przypuszczamy, żołnierzu polskim z Westerplatte na prawym boku znajduje się wyposażenie żołnierskie, pas z ładownicami, pojemnik na polską maskę przeciwgazową - mówił podczas czwartkowej konferencji wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że badacze starają się ustalić tożsamość ofiar.

[...]

 

https://www.tvn24.pl/pomorze,42/gdansk-kolejne-szczatki-odkryte-na-westerplatte,976247.html

 
Link to comment
Share on other sites

https://muzeum1939.pl/kolejne-szczatki-na-westerplatte/aktualnosci/2813.html

"Kolejne szczątki na Westerplatte

Od 12 września br. na terenie Westerplatte trwa kolejny, już V etap badań archeologicznych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Głównym założeniem badawczym V etapu prac jest zlokalizowanie miejsca gdzie po 7 września 1939 r. pochowano poległych Obrońców Westerplatte, ekshumowanych w styczniu 1940 r.

W dniu wczorajszym – 15 października br. – archeolodzy zlokalizowali kolejny, czwarty nienaruszony w trakcie ekshumacji 1940 r. wkop grobowy na Westerplatte. W odległości około 1 m od szkieletu nr 1, na głębokości około 1,5 m od współczesnej powierzchni gruntu, w prostokątnym wkopie grobowym natrafiono na kości kończyn dolnych wraz z zachowanymi butami saperskimi. Położenie znalezisk może wskazywać, że poległy został złożony na plecach. Szczegółowe informacje i weryfikacja będzie możliwa po całkowitym oczyszczeniu zalegających w grobie szczątków. 

Do 14 października br. odnaleziono trzy szkielety ludzkie (w tym jeden fragmentaryczny), a także ponad 260 pojedynczych kości ludzkich oraz ich fragmentów. 

Pierwszy zachowany częściowo szkielet ludzki wraz z czaszką zalegał na głębokości około 60 cm we wkopie grobowym o rozmiarach dopasowanych do złożenia jedynie górnej części ciała ludzkiego. Stan zachowania szkieletu (np. brak lewej ręki, częściowe zachowanie prawej, zgruchotana i nadpalona czaszka w części potylicznej) wskazuje, że mogą być to szczątki jednego z polskich żołnierzy poległych 2 września 1939 r. w położonej nieopodal Wartowni nr 5.

Kolejny, drugi szkielet zachował się w całości. Zalegał na prawym boku na głębokości około 70 cm w nienaruszonym w trakcie ekshumacji wkopie grobowym. Przy szczątkach nie odnotowano wyposażenia ani pozostałości umundurowania, jednakże bezpośrednio nad szkieletem odkryto fragmenty amunicji strzeleckiej, gruz pochodzący z Wartowni nr 5 oraz polskie łódki amunicyjne. Ponadto pod lewym łokciem szkieletu zalegały kolejne fragmenty polskiej amunicji karabinowej, a w bezpośrednim otoczeniu odłamki pocisków artyleryjskich i bomb lotniczych. 

Trzeci szkielet znajdował się w odległości niespełna 2 m w kierunku południowym od pierwszego częściowo zachowanego szkieletu. Przy pochowanych na prawym boku szczątkach znajdowało się polskie wyposażenie żołnierskie, m.in. pas wraz z ładownicami i pojemnik na polską maskę przeciwgazową. Ponadto zachowały się guziki mundurowe, a także na wysokości miednicy, gdzie znajduje się kieszeń, skupisko polskich monet pochodzących z lat 30. XX w. Lokalizacja szkieletu oraz znajdujące się przy nim znaleziska jednoznacznie świadczą, iż odnaleziony został jeden z poległych Obrońców Westerplatte.

Prace archeologiczne na Westerplatte są pierwszymi w historii półwyspu szerokopłaszczyznowymi badaniami archeologicznymi. Odnajdywane w trakcie V etapu szczątki Obrońców, jak i liczne znaleziska oraz informacje pozyskane w trakcie wcześniejszych etapów badań są bezsprzecznym dowodem konieczności i zasadności prowadzenia prac archeologicznych w tym miejscu, będącym symbolem początku II wojny światowej. "

 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25347016,westerplatte-archeolodzy-odnalezli-kolejne-szczatki-to-bohaterowie.html#a=66&c=159&s=BoxNewsLink

"Westerplatte. Archeolodzy odnaleźli kolejne szczątki. "To bohaterowie naszej wolności"

Muzeum II Wojny Światowej poinformowało, że archeolodzy odkryli kolejne szczątki obrońców Westerplatte. Zanim zostaną one uroczyście pochowane, badacze poddadzą je procesowi identyfikacji.

Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z Radiem Gdańsk powiedział, że na Westerplatte znalezione zostały szkielety kolejnych trzech osób. - To bohaterowie naszej wolności. My od dłuższego czasu wiedzieliśmy czego szukamy, pogłębione badania naszych archeologów mówiły, że szczątki żołnierzy są najprawdopodobniej przy wartowni nr 5 - stwierdził. Oświadczył również, że już dawno powinni oni zostać uroczyście pochowani.

Jednak zanim do tego dojdzie, należy zebrać materiał genetyczny porównawczy, a szczątki zidentyfikować. Wszystko to we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Bazą Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie. Po zakończeniu procesu ma się odbyć honorowy pogrzeb żołnierzy. Nawrocki powiedział Radiu Gdańsk, że powinni oni zostać pochowani na cmentarzu na Westerplatte. Jednak ostateczne zdanie w tej kwestii należy do rodzin poległych. - To jest to kwestia na tyle osobista, że tutaj potrzebny będzie kompromis z rodzinami, które oczywiście mają prawo decydować, gdzie zostaną pochowani ich bliscy - stwierdził.

Prace archeologiczne na Westerplatte trwają

12 września rozpoczął się piąty etap badań archeologicznych prowadzonych przez zespół z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku, które mają na celu ustalenie miejsca pochówku żołnierzy poległych 7 września 1939. Dotychczas objęły one zaledwie 3 proc. powierzchni dawnej składnicy na Westerplatte. W tym czasie znaleziono w sumie siedem szkieletów. Prace mają być kontynuowane. "

 • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

To ilu już znaleźli? Wierzyć się nie chce, że tak potraktowano bohaterów. Zbrodniarzy z SS i Wehrmachtu odkopuje się i przenosi na cmentarze z nienależnym szacunkiem a groby naszych bohaterów były bezczeszczone przez dziesiątki lat. To Gdańsk, miasto specjalnej troski.

 • Thanks 1
 • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Les05 czytaj uważnie masz zaznaczone 7 szt plus sporo kości bez identyfikacji. Dlaczego wychodzisz z twierdzeniem że naszych żołnierzy się nie honoruje ??. Jak się ich wykopie a potem podda badaniom DNA aby wiedzieć kogo pochować to zostaną z szacunkiem wartą honorową pochowani ! A co uważasz że innym żołnierzom nie należy się szacunek do pochówku ?? . Może ty też należysz do tej nowoczesnej nacji która uważa że z polski należy wywalić wszystkie groby żołnierzy radzieckich i wywalić je do Rosji i niech tam gniją, Bo Polskę sami wyzwoliliśmy Rudym, Klosem  i  1 i 2 Armią LWP a ruskich tu nie było . Tzn niektórzy twierdzą że byli ale tylko aby kraść i gwałcić polskie kobiety i nic więcej. Taka teraz jest polska historyczna wizja wyzwolenia naszego kraju.

 • Like 1
 • Thanks 7
Link to comment
Share on other sites

Landszaft, nie uważam, że należy się szacunek esesmanom, wehrmachtowcom i podobnym zbrodniarzom. Byłbym za oczyszczeniem kraju ze szczątków naszych wrogów. Niech ich chowają z szacunkiem w Reichu. Sowietów też nikt tu nie zapraszał, jeżeli chcieli by ich zabrać, to jeszcze bym dopłacił.

18 godzin temu, Landszaft napisał:

Taka teraz jest polska historyczna wizja wyzwolenia naszego kraju.

To sowieci nas wyzwolili? Oni przegnali Niemców, by móc sami zająć ich miejsce. Skorzystali z zostawionej przez Niemców infrastruktury, bo mogli szybko zapełnić Majdanek, Auschwitz i inne obozy Polakami, którzy niezbyt entuzjastycznie witali "wyzwolicieli".

 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

" Sowietów też nikt tu nie zapraszał, jeżeli chcieli by ich zabrać, to jeszcze bym dopłacił "

Gdyby nie ci Sowieci, to byś dziś nie miał okazji bić piany na Forum...

" To Gdańsk, miasto specjalnej troski "

Zwłaszcza, że znakomita część dziś sprawdzanych terenów, należała do Skarbu Państwa...

Link to comment
Share on other sites

Jak archeo wykopia trupa to zabierają wszystko co wokoło było i chowają spowrotem to są archeolodzy, a jak ktoś inny zrobi identycznie to hiena cmentarna. Logika. 

 

Oczywiście potępiam jakiekolwiek rozkopywabie grobów i zabieranie czegokolwiek nieboszczykom, sam bym nigdy tak nie postąpił. 

Link to comment
Share on other sites

 

22 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

Gdyby nie ci Sowieci, to byś dziś nie miał okazji bić piany na Forum.

Gdyby nie ci sowieci, to Niemcy nie mieliby okazji wyrżnąć 5 mln. (jeśli nie więcej) Polaków a ty miałbyś okazję mieszkać tam gdzie twoja rodzina mieszkała od pokoleń, a nie zasiedlać własność co do której prawa są nie do końca uregulowane a przez niektórych, kwestionowane.

 • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Les 05 Ciebie istotnie nie da się czytać , istotnie jesteś lepszy od Maciarewicza , on przy tobie to pchła.  Boję się co by było z tragifarsą Smoleńską jak ty byś to prowadził .Jak byś był dyrektorem w Muzeum Auschwitz to przeczuwam że odpalił byś piece i od czasu do czasu kogoś tam wrzucił dla przykładu aby każdy nie zapomniał jak to wyglądało. Istotnie z tobą nie będę dyskutował bo kamień ma więcej szacunku do ludzi od ciebie . Ty już istotnie wszystkich osądziłeś . Zobacz w lustrze  czy ty nie jesteś przypadkiem JAHWE.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yeti wklej sznurek z Niemcami z pod porzeczek. 

Oszczedzi to pare ładnych stron...... Dyskusji? 

Les mniemce patrzali czy się dobrze hodowla kotów u yetiego rozwija. Jak by nie to raz dwa by się wujek cioci szwagra syn,, polak,, odnalazł a łun by musiał do Woytasa na azyl. 

 • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Landszaft, jeśli uważasz, że mnie nie da się czytać, to zrób sobie tę przyjemność i nie czytaj, nie ma (jeszcze) obowiązku na tym Forum czytania moich postów. I przestań się bać, bo Polakowi to nie wypada. Jeszcze cię Jahwe pomyli z kimś innym.

 • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 26.10.2019 o 18:21, toska napisał:

z pod

 polak

Zwyczajowo normalny człowiek to inteligent. Jeśli przyjąć połowiczną miarę do niektórych to wychodzi nam półgłówek. Dzieląc to znów na pół otrzymujemy ćwierćinteligenta. A poniżej mamy toskę.

spod a nie "z pod"

Polak pisane dużą literą

 

Proponuję społeczną zrzutkę dla toski zwaną w świecie crowfundingiem. Zbierzmy kasę na choc jedną komórkę - i nie mam tu oczywiście na myśli aparatu telefonicznego.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Picolo napisał:

Zwyczajowo normalny człowiek to inteligent. Jeśli przyjąć połowiczną miarę do niektórych to wychodzi nam półgłówek. Dzieląc to znów na pół otrzymujemy ćwierćinteligenta. A poniżej mamy toskę.

spod a nie "z pod"

Polak pisane dużą literą

 

Proponuję społeczną zrzutkę dla toski zwaną w świecie crowfundingiem. Zbierzmy kasę na choc jedną komórkę - i nie mam tu oczywiście na myśli aparatu telefonicznego.

Z pod....porzeczek...... Jak byś znał ten wątek to byś zrozumiał. ,, polak,,.....  Ten cudzysłów to...... 

Już ci pisałem 

Spadaj zasrańcu. 

 • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

"Poruszona wracam z Westerplatte. Odwiedziłam miejsce, gdzie odnaleziono szczątki polskich bohaterów. Czekam na rezultaty identyfikacji, abyśmy mogli ich godnie pochować" - wyznaje na swoim Twitterze Aleksandra Dulkiewicz po odwiedzeniu Westerplatte.

http://telewizjarepublika.pl/co-za-hipokryzja-dulkiewicz-poruszona-wracam-z-westerplatte-internauci-oburzeni,87572.html

Jak chory musi być system, żeby osobę tak żenująco głupią wynieść do rangi prezydenta jednego z najważniejszych miast w Polsce.

 • Like 2
 • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information