Skocz do zawartości

POLSKIE zdjęcia z września 1939


82E

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 233
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

"Hej, zwróciliście uwagę na dwie ciekawe rzeczy widoczne na przedostatniej kolorowanej fotografii. Pierwsza to niemieckie hełmy wz. 16 (nic nie wskazuje aby była to Rezerwa Policji Państwowej)"

Wyjaśniam zauważoną tu sytuację. Znane są 2-3 ujęcia tego oddziału a fotografie są autostwa J.Bryana i wykonane w Warszawie . Fotografia przedstawia żołnierzy  VII baonu marszowego 30 pp tzw Baon "Cytadela II", który wszedł następnie w skład sformowanego 1 pułku piechoty "Obrony Pragi". To przejście baonu z Cytadeli Warszawskiej gdzie był zmobilizowany na Pragę, do jednostki dla której go przeznaczono. Hełmy typu niemieckiego wz 16 znajdowały się w magazynach Głównej Składnicy Uzbrojenia nr 1 na cytadeli , skąd je pobrano dla VI/30pp ( Cytadela I), VII/30pp (Cytadela II) a także pobrał je Dywizjon Żandarmerii Dowództwa Obrony Warszawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2019 o 21:06, formoza58 napisał:

A może to jednak policyjna rezerwa, tylko źle pokolorowana?

Więc jednak okazuje się, że pokolorowana została prawidłowo. Dzięki za info, Arturze", ja o tych formowanych doraźnie batalionach wyposażanych w te hełmy nie wiedziałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zachwycony tymi zdjęciami. I  pytanie "gdzie zostały zrobione?" wydaje się teraz najważniejszym. 

Czy zdjęciom tym towarzyszył jakikolwiek najskromniejszy nawet opis na e- bay? 

Kiedyś była rozmowa nt. " dlaczego tak mało zdjęć robionych polskim obiektywem ocalało ..."-  nie jeden przecież aparat był przez Niemców skonfiskowany polskim żołnierzom po dostaniu się do niewoli -   a jak pamiętam z udzielonego wówczas wyjaśnienia  - powodem jest to iż był  niemiecki wewnętrzny nakaz niszczenia  negatywów  polskich zdjęć. Film "nieprzyjacielski" należało wyjąć za aparatu i prześwietlić.

W świetle tej informacji tym cenniejsze wydają się te świetne , zachowane i nie zniszczone zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie