Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia - Sd.Kfz. 251/3 i 251/6


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 129
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Oryginał był złożony i potraktowany dziurkaczem. Informacje z późniejszego okresu: pomijają te których raczej nie było "fizycznie" i te które pojawiły się później. Dokument może nie wojenny ale obejmuje stan '42-'43 /to tylko przypuszczenie, inni w tym temacie są lepsi/

Kto da wiecej?

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Młody duchem napisał:

Bjar: witaj w klubie pod tytułem " mam ale skąd to cholera wie:))". Mam dokładnie to samo...

Akurat dziś mi wpadło w oko, więc wstawiłem ?

Ja aż takim rozkminiaczem 251 nie jestem, bardziej interere mnie mój rejon i co/gdzie pozostało w styczniu 1945 roku. A było w czym przebierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fotek tym razem nie potrafię nic sensownego wyciągnąć.  Jako ciekawostkę wklejam jak był zorganizowany sztab każdej z 13 zorganizowanych latem 1944 roku Brygad Pancernych. Dość obrazowo jest to pokazane, więc może pomóc z ustaleniem nie tylko typów, ale i podtypów pojazdów, bo cyferki przy symbolach SPW, to jak nic oznaczenia radiostacji/sprzętu łączności (Fu).

Mam nadzieję Młody Duchem, że będziesz miał z tym trochę zabawy. Jak widać nadajniki Fu.Tr.83 Mw i Fu.Tr.80 Mw były też instalowane na SdKfz 251/3.

image.thumb.png.b37544302c3468fdf89dfa14720596ef.png

A właśnie! Jeszcze to:

Cytat

Oryginał był złożony i potraktowany dziurkaczem. Informacje z późniejszego okresu: pomijają te których raczej nie było "fizycznie" i te które pojawiły się później. Dokument może nie wojenny ale obejmuje stan '42-'43 /to tylko przypuszczenie

Donoszę, że kolega Bjar miał na dysku fragment raportu Generalinspekteur der Panzertruppen: Übersicht der Panzerspäh- und Panzeraufklärungsfarzeuge z 1 października 1944. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2019 o 17:32, bjar_1 napisał:

Ja nie z tych, co gromadzą złom. Mnie wystarczają fakty historyczne.

Bjar: pozostałości historyczne - to właśnie miałem na myśłi:))

Mer: powolutku gromadzę te informacje [a zastrzegałem się, że jestem tylko kolekcjonerem], coraz trudniej czasowo pogodzić jedno z drugim:((, teraz dołożyło sie jeszcze forum, chyba przyjdzie mi przenieść się gdzieś pod Władywostok..

Korzystając z okazji kolejna porcja.. to dopiero połowa..:((

Przyznam, że spodziewałem się więcej informacji "kolekcjonerskich" - łączenie "rodzinek", miejsce, czas....Chyba jeszcze nie pojawił się tu właściwy Gość, z gorączką typu "251"... [albo ktoś aplikuje jakiś antybiotyk....??]

101 00937 B_6.JPG

102 00969 3.jpg

103 01040 A_3.jpg

104 01093 C_3.jpg

105 01112 C_3.jpg

106 01123 B_6.jpg

107 01130 też AB 01141 ABC_1.jpg

108 01325 C_6.JPG

109 01326 C_6.JPG

110 01327 C_6.JPG

111 01395 D_3.jpg

112 30081 6.jpg

113 30085 3_A.jpg

114 30159 D_3.jpg

115 9505577795_06bab338fd_b.jpg

116 9508322582_4f8ecd757b_b.jpg

117 dak 251_6.jpg

118 panzergrenadier-vs-us-armored-infantryman-24-638.jpg

119 s-l1600c.jpg

120 s-l1600wefe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze bardziej zależy Ci na zdjęciach, ale nic tu nie poradzę. 

Za to mam raport potwierdzający, że w początkowej fazie wojny SdKfz 251/6 stanowił duży odsetek pojazdów nie ze względu na swoją powszechność występowania, ale ze względu na niewielką ilość SdKfz 251 w ogóle.

Na przykład 5. Panzer-Division z 26 maja 1942 miała sprawnych 5 SdKfz 251/1, 4 SdKfz 251/5, 2 SdKfz 251/6 (i po jednym z każdego typu w naprawie). Czyli SdKfz 251/6 to prawie 20% stanu wszystkich SPW! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zależy mi na zdjęciach..a raczej na ich historii. Twoje odpowiedzi tworzą ją właśnie - może nie indywidualnie do wybranego zdjęcia ale na pewno do większej całości. Pozwala mi to mocniej "ogarnąć całość" - i lepiej zrealizować swoje cele "kolekcjonera". Zatem jezeli Ci to nie sprawia kłopotu serwuj dalej swoja wiedzę:))) tematów jeszcze dużo "do odpalenia" - ale i sam 251 to rzecz obszerna a ja postanowiłem ją "rozebrać" na części pierwsze.

Same zdjęcia w otrzymywane na tym forum to oczywiście "słodkie ciasteczka" - a ja jestem łakomy...

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mer:

Mam więcej niż pewność, że bardzo wiele zdjęć nie dostanie swojej historii. Będę zadowolony już z faktu poprawnej /lub bardzo prawdopodobnej/ identyfikacji 251-ki ---- reszta to już pewnie pozostanie w niepamięci..... Może jedynie ktoś przypadkiem trafi właśnie na zdjęcie konkretnego człowieka i znajdzie się przesłanka domniemania o jednostce, czasie i miejscu..))). Jak to mówią: nie od razu Kraków zbudowano....

Twarze niektórych osób na zdjęciach i ich stosunkowo wysoka szarża dają szansę na takie znaleziska i odkrycia..:)). Wychodzę także z założenia, że w danym miejscu i czasie dokonywano więcej zdjęć - i niekoniecznie na nich jest 251. Tu już tylko osoby mające inny typ zainteresowań mogą coś skojarzyć i uzupełnić listę informacji. Próbuję sam przeglądać zdjęcia nie tylko z 251 i tu szukać jakiś punktów zaczepienia - na razie jednak ważniejsze są dla mnie informacje podstawowe - i na tym się koncentruję. Między innymi dlatego odpuściłem na razie Dak - czasu mam ile mam na tę zabawę a łapanie kilku srok za ogon raczej przynosi kiepskie efekty...

pożyjemy - zobaczymy:)))

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to zdjęcie masz, ale to dobry przykład, że SdKfz 251/6 wykruszały się z linii bardzo wolno. 4. Panzer-Division była jedną z tych niewielu, które nigdy nawet na chwilę nie zostały wycofane z frontu wschodniego, a tymczasem na zdjęciu SdKfz 251/6 Ausf. B z Kurlandii zimą 1944.

image.thumb.png.d5aac0a9c036f449fc4de04f859c1c35.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie