Jump to content
Sign in to follow this  
Julekcezar

Elektroliza przedmiotu stalowego z elementami z aluminium

Recommended Posts

Mam do wyczyszczenia skorupę pocisku, jednakże smugacz jest częściowo aluminiowy (smugacz pusty, jak reszta skorupy, sam metal 100% bezpieczne i legalne), słyszałem, że weglanem sodu można spróbować elektrolizę, ale nwm czy to prawda, poradzcie coś. 

1 godzinę temu, Julekcezar napisał:

słyszałem, że weglanem sodu można spróbować elektrolizę, ale nwm czy to prawda,

Można.Smugacz ze stopu alu szlak trafił jedynie w wodorotleneku sodu, czyli tym syfem będącym w "krecie" do rur.Zrób se w soli kuchennej, tylko później wygotuj w destylowanej klamota.

I tak zawsze gotuję, ale jednak chyba weglanem sodu zrobię, bo skorupy choćby w smugaczu i tak dokładnie nie doczyszcze z tej soli i będzie rudy wychodził. 

Węglan sodu jest OK. Nie ma takich właściwości żrących, przez co brudu nie czyści jak wodorotlenek sodu. W praktyce  elektroliza idzie wolniej. Takie mam obserwacje i przypuszczenia, nie wiem czy słuszne.

Wojtek

1 godzinę temu, Cyrograf15 napisał:

przez co brudu nie czyści jak wodorotlenek sodu

Czyści zapewne lepiej, przy okazji rozpuszczając owy smugacz ze stopu alu.Ja tego żrącego syfu nigdy do elektrolizy nie użyłem i nie mam najmniejszego zamiaru.Z tego też powodu autoliza jest dla mnie procesem zupełnie obcym i niech tak zostanie 🙂

1 godzinę temu, Cyrograf15 napisał:

W praktyce  elektroliza idzie wolniej

Fakt, też zauważyłem że szału nie ma w efektywności.W soli idzie świetnie,  ale znowu to jej uwielbienie z rdzą.

Nie tak, jak wynika z moich obserwacji sól i kret działają w podobnym tempie. Do elektrolizy czy autolizy mogą być oba te roztwory. Węglan sodu idzie wolniej w elektrolizie, autolizy nigdy na nim nie próbowałem. Z chemii jestem za słaby aby to poprzeć teorią, to są obserwacje praktyczne i to co mi się wydaje. Nie koniecznie tak jest faktycznie, na moje obserwacje może mieć wpływ wiele czynników które są zmienne. Stężenie roztworu, temperatura, prąd, wielkość elektrody, ułożenie jej względem przedmiotu jak i materiał z jakiego jest wykonana, kształt materiał i stopień korozji fanta, to wszystko ma wpływ i zwykle nie jest powtarzalne.

Wojtek