Jump to content
Młody duchem

Historia jednego zdjęcia - Sd.Kfz 251/17

Recommended Posts

No i skoro wraca kwestia przeciwlotniczych SdKfz 251 z pułku "Hermann Goring", to czy na podstawie jakichkolwiek zdjęć da się wywnioskować do kiedy były używane? Kiedyś jak pamiętam jedno zdjęcie w starej książce/broszurce Janusza Ledwocha wywołało dyskusję na temat kamuflażu czy to już Dunkelgelb, czy jednak zakurzony Panzergrau. Rozstrzygnięcia chyba ostatecznego nie było.

No i to co mnie akurat najbardziej ciekawi  - czy te transportery wzięły udział w bitwie pod Warszawą latem 1944 roku?

W dniu 22.08.2019 o 20:49, Grzesio napisał:

Jeśli myślisz o tym sylwetkowym zdjęciu 251 z Haengelafette, to jest ono fotomontażem, z wieżą wklejoną ze zdjęcia 250/9.

1472224155_sd.kfz.251-23-1.jpg

Kaz

Właśnie w innym wirtualnym świecie zakończyliśmy ciekawą dyskusję o 251 i w efekcie mam takie jedno malutkie coś. Co powiesz na oryginalne zdjęcie 251/23? Jaka jest cena rynkowa wg dzisiejszych notowań na giełdzie w NY?

Drogi Ba...

a może jakieś "machniom"...?))))) jak dobrze poszukam to skacząca żabkę znajdę..co do giełdy: nie chciałbym żeby powtórzył sie kryzys z 1929...

ale tak na wszelki wypadek:..euro? zielone, randy, złoto - w czym podać ofertę? /zostają jeszcze - w tym przypadku pojemność zrozumiała - cysterny no..klasy PKP Cargo.../

I co Ty na to?

Tabela wklejona przez kolegę Bjar_1 w innym wątku poświęconym SdKfz 251 jest ucięta w dość niefortunnym momencie dla omawianego tu SdKfz 251/17. Dlatego zamieszczam jej dalszy fragment:

image.thumb.png.cb58af9b78131c5ea983b2dfb952b318.png

Najważniejsza jest tu ostatnia rubryka mówiąca jasno, że SdKfz 251/17 ma wspierać ogniem na wprost (płaskotorowym - Flachfeuer). I to była jego główna funkcja. Dodatkowo podano, że "nadaje się do  prowadzenia ognia przeciwlotniczego". 

SdKfz 251/17 nie jest pojazdem przeciwlotniczym i warto o tym pamiętać pisząc o przeciwlotniczych SdKfz 251 z Dywizji "Hermann Goring".

Znalazłem jeszcze takie zdjęcie opisane jako rozbity SdKfz 251/17 z 26 Dywizji SS , zdjęcie zrobione 29.12.1944 w Luksemburgu. Natomiast nie wiem na jakiej podstawie określono go jako wersja 17?

SdKfz 251-17 rozbity.jpg

hmm..tego też nie mam {chyba}..ale to ausf D, totalnie wywalony przedział silnikowy, gdzieś pod kamuflażem można spróbować dopatrzyć się standardowej osłony działka 20mm..więc chyba opis zdecyduje - i pójdzie w szufladke /17:)).

Ale może ktoś coś innego zauważy.

Kaz

6 minut temu, Cypis napisał:

I jeszcze 17 ze zdobytego przez partyzantów Tity transportu kolejowego.

SdKfz 251 zestaw kolejowy.png

z której książki pochodzi ta fotografia?

Z rosyjskiej książki "№21 Танки Вермахта крупным планом (2)" , wydaje mi się , że jest to zdjęcie składu zdobytego pod Ljublaną . Poniżej wg. mnie zdjęcie tego samego składu zrobione z drugiego końca. Podpisane jako wykonane przez Sławko Smoljem w Senteide pod Ljublaną. A jak Wy myślicie ?

skład.jpg

Długi ten skład, ale widać daleko w tle tyły ausf D. Twoje domniemanie tego samego miejsca mi wydaje się wysoce prawdopodobne..

Zobacz dróżkę przy bocznicy - jak ulał ta sama...

Kaz

@Cypis

To jest ten sam skład. Źródło znane.  Na obu zdjęciach widoczny jest na tle konturu Sd.Kfz.251/22 "trókątny" element. Mam oba zdjęcia w lepszej jakości.

W tle, na horyzoncie charakterystyczny budynek. Nebotičnik zbudowany w latach trzydziestych, przez wiele lat najwyższy budynek w Ljublanie. Gdy spojrzy się na mapę Ljublany, na północny - zachód od tego budynku znajduje się węzeł kolejowy ( Šentvid).