Skocz do zawartości

Twierdza Osowiec, zapomniany żołnierz


Morte25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio natknąłem się na kilka wzmianek o kimś, kto mógłby uchodzić za rosyjskiego (lub nawet polskiego zważywszy na rok 1915) Hiro Onode. Mianowicie w sierpniu 1915 roku Armia Carska wycofała się z twierdzy Osowiec, niedługo po słynnym "ataku umarłych", pozostawili jednak za sobą w zasypanych i zniszczonych ostrzałem podziemiach foru jednego żołnierza. Człowiek ten miał zostać odnaleziony przypadkowo po dziewięciu latach w trakcie prac remontowych przeprowadzanych w forcie już po przejęciu go przez Wojsko Polskie. Przez ten czas miał się on żywić puszkowanymi racjami oraz wodą zbierającą się pod stropem.

W sieci znalazłem na ten temat jedynie dwa artykuły, jeden po angielsku i drugi po rosyjsku:

http://earth-chronicles.com/histori/accidentally-forgotten-soldiers.html

Wspomniano w nim, że historia zosła opisana w magazynie "Ogoniok" z lat 60'

 

https://moya-planeta.ru/travel/view/bessmennyj_chasovoj_9_let_pod_zemlej_9775/

Tu z kolei wspomniano radzieckiego pisarza Siergieja Smirnowa.

 

Czy ktoś z Państwa spotkał się z tą historią lub posiada jakieś informacje na ten temat? Na chwilę obecną biorę pod uwagę, że mógł to być wymysł radzieckiej propagandy lat powojennych jednak sama historia wydaje mi się ciekawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe we wszystkich tych swego rodzaju "miejskich legendach" powtarzają się dwie daty: 1915 jako rok zasypania podziemi i 1924 jako rok odkopania, dodatkowo odkopanie we wszystkich sytuacjachtych następuje przypadkowo w wyniku prac remontowych lub rozbiórkowych, a nie np. przez zorganizowane poszukiwania. Możliwe, że wszystkie te opowieści wywodzą się od jednej konkretnej, jednak zostały przekształcone na "potrzeby lokalne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie