Skocz do zawartości
  • 0

Orzeł z literą H


Abramson

Pytanie

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyne z czym mogę skojarzyć tego orła to orzeł z przepisu z 1919 r. który to wprowadzał orła z numerem pułku lub oddziału a w przypadku służby z inicjałem na tarczy. Jak powszechnie wiadomo orły te nie zostały powszechnie wprowadzone. Być może jest to orzeł wykonany zgodnie z tymże przepisem. Tylko co oznaczała litera H na tarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, bjar_1 said:

Nikt nie wie co to, ale poszedł za ponad 5000 zet ?

Och tak, tak. 
A miał też złamaną głowę 
Dzieci zerwały podczas gier. ?

2 hours ago, Edmundo said:

Jedyne z czym mogę skojarzyć tego orła to orzeł z przepisu z 1919 r. który to wprowadzał orła z numerem pułku lub oddziału a w przypadku służby z inicjałem na tarczy. Jak powszechnie wiadomo orły te nie zostały powszechnie wprowadzone. Być może jest to orzeł wykonany zgodnie z tymże przepisem. Tylko co oznaczała litera H na tarczy ?

Dziękuję, Pan!
Trzymałem niektóre z tych orłów wz. 19. Były to jednak tylko niektóre z numerów pułkowych. (prawdopodobnie najczęstszych, jakie spotkałem 52) i litera R - związek rezerwistów. Orły z innymi literami nigdy więcej nie spotkały się.
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt" Ustęp VII instrukcji z 1917 roku przewidywał, że na czapkach będzie noszony „matowy orzełek z metalu” z powtórzonym na tarczy numerem z naramienników, który w pułkach piechoty, artylerii polowej, ułanów i saperów miał oznaczać numer pułku, w oddziałach lotnic twa, służby łączności, samochodowych, sanitarnych – numer kompanii, w taborach zaś – numer szwadronu. Ponadto w oddziałach haubic, oprócz numeru, miała być noszona litera H, a w bateriach ciężkich – litera C. Do przepisu były załączone litografowane tablice, z których jedna przedstawiała orła do czapki."

 

http://www.polska1918-89.pl/pdf/u-progu-niepodleglosci-–-orzel-wz.-17,1844.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie