Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

jak zwykle strzał w czuły punkt((((, wpadnę w kompleksy...

Jak widzisz, moja wiedza o DAK jest "de facto" szczątkowa; "kolekcjonuję" foto bardzo często w oparciu o ich stronę wizualną; moje "maniactwo" to nic innego jak próba uporządkowania setek zdjęć wg. jakiś tam postawionych sobie samemu założeń...

Trochę rzeczy znam, trochę sie uczę - ale nie da się wszystkiego ogarnąć...

Być może postawiłem sobie za wysoko poprzeczkę...może wystarczy tylko typ uzbrojenia / i to bardzo ogólnie: motocykl-ciezarowy-czołg- przyczepa itp.../

Dlatego jestem tutaj bo mam nadzieję że osoby o wiele bardziej zorientowane  w temacie dołożą wiedzy, wytkną błędy, cos podpowiedzą itp..

Nawet nie Wiesz ile dzięki Twoim linkom znalazłem zdjęć..

ponieważ na razie tylko Ty, HD i już bardzo "okazyjnie" inni coś napiszą przyjmuję - szczególnie jednak Wasze - jako pewna wiedzę...

Jak sam Wiesz czasami mam możliwość - po waszym ukierunkowaniu - drobnej akcji sprawdzenia:)))))

Mam szaleńcza nadzieję, iż po Twoich wątpliwościach ktoś obeznany z tematem napisze: "Ba ma rację".../albo i nie..:))/

HD uczciwie napisał: znam jednoślady i moge je zidentyfikować - ale reszty już nie...

Przez przypadek poruszyłeś coś, co mnie zawsze wprowadza w frustrację:

podam przykład: czy jeżeli nie mam opisu a samo zdjęcie nie bardzo jednoznacznie sugeruje Afrykę: czy np. rodzaj hełmu może być takim wyznacznikiem../bo były tylko w Afryce.../

4BA.thumb.jpg.199831acefd2ee3a2b5e43a4d24d14c6.jpg

tu właśnie prosty przykład z linku który podałeś przy tym R-12 w obu ujęciach..

uff.. trochę się rozmazałęm..:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 188
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Uświadomiłeś mi pewną "dziurę" w pozyskiwaniu zdjęć. Podobnie jak Ty wiem, że jest wielce prawdopodobne pojawienie się kilku zdjęć w zestawie..To duże prawdopodobieństwo...

Ale:

1/Dla mnie foto na którym jest choć minimalny kawałek sprzętu juz jest interesujące...

2/niestety, jeżeli w "zestawie" jest tylko takie jedno to pozostałe umykają i już nie mam szans z czymś porównać...

3/ jednymi z podstawowych miejsc "pozyskania" materiału jest niestety /bo to najłatwiej/  e-bay czy tez pinterest../lub cos podobnego/

    ten drugi o tyle fajny /czyli nie wymagajacy zbytniego intelektualnego wysiłku/ że dobrze ustawione opcje szukania co jakis czas powodują sygnał na poczcie: "znalazłem..-----dalej to szybko i łatwo - ale opisy to juz problem....po prostu ich nie ma..a linki to kolejna tablica, i znów kolejna  - gdzie jest właściwe źródło Bóg raczy wiedzieć..

4/ dopóki zdjęc było tak do 1000-ca  to pamiętałem co mam a co nowe -- teraz już nie..zbyt dużo,,

     wiec przyrasta potrzeba czasu na wstępną identyfikację, sprawdzenie czy jest /też problem bo jak w bazie właściwego typu jest 60

     zdjęć to trzeba je jakoś przejrzeć by nie dublować.../ potem jakoś opisać - nie wspomnę już o próbie sprawdzenia czy ten konkretny

    egzemplarz sprzętu nie istnieje na foto w innym czasie i miejscu,,

    Gdyby nie cholerny charakter chomika powinienem na rok czy dwa odpuścić szukanie i zająć sie mocno taką pracą jaka Ty

     wykonujesz... Taaaa.gdyby nie charakter..

   no i pamietaj...to wszystko w skali x2...

no..na dziś juz koniec...:))

Kaz

   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małych zdjęciach identyfikacja marki i modelu to jak wróżenie z fusów. Dla tego nie jestem w stanie jednoznacznie określić co jest na fotografii 44. Czasem bardzo charakterystyczne detale pozwalają na to przy odpowiednim ujęciu. Tak jest na zdjęciu 45, gdzie przedni błotnik zdradza, że to BMW R12. Fotografie 43 i 47 przedstawiają Zundapp'a KS750, a na 46 widać Zundapp'a KS600.

I jeszcze uwaga do zdjęcia 37 z Nowozelandczykiem. Źródło rosyjskojęzyczne podaje, że to motocykl Aerial Solo. Takiej marki nie było. Ale był w wojsku Zjednoczonego Królestwa używany ARIEL górnozaworowy 350 W/NG i dolnozaworowy W/VA. I korzystając z tego, ze przytoczona strona sugeruje markę Ariel zweryfikuję swoją informację i wskażę, że na tym zdjęciu może być, z dużym prawdopodobieństwem, właśnie model górnozaworowy W/NG a nie BSA M20. Oba motocykle miały charakterystyczny przedni błotnik z przetłoczeniem, prawie identyczną sylwetkę od przodu. Mało czytelne fotki nie ukazują szczegółów silnika dla tego w dosyć ujednoliconych konstrukcyjnie "anglikach" jednoznaczne wskazanie modelu i marki, szczególnie bez "kontekstu" jest trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD..jak zwykle rzeczowo:))

w pełni rozumiem problem z dalekimi ujęciami....pozostanie zatem jako Niezidentyfikowany...

Takich zdjęć jest więcej ale jeżeli już Ty nie wychwycisz szczegółu to kto?..

Z tym nieszczęsnym zdjęciem 37 może sie okazać ze to nie DAK.. Barbapapa ma swoje spostrzeżenia...tylko jakoś nie chce się pojawić specjalista od mundurów.. chyba ogłoszę rekrutację....:))) chyba że Ty jesteś pewny że to właśnie Nowozelandczyk..???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo...to zaczyna byc nudne....(((  nie móglbys kiedyś napisać cos bardziej  ..hmmm...s-f???

A juz poważnie - coraz więcej informacji, więcej linków /tych mniej znanych/ -- zaczynam mieć "braki czasowe" w obróbce tego wszystkiego:))

Ale bedzie niedziela...!!!!!

Wrzucając zdjecie 47 /pełna perfidia/ miałem nadzieje ze znów rozpoczniesz piękna historię o ruinach w tle..:))).

pewnie za niedługo poznam dzięki Tobie mapę Afryki Północnej na wylot...może jakiś etat nauczyciela geografii nawet załapię ..

a wracając do naszych dyskusji o grupie 12-15 :

pewnie znasz te tabelę: https://henk.fox3000.com/251.htm

small_0.thumb.jpg.bb5b7522b8f92d4fe6b4f8d0dcaf1959.jpg

 

small_1.thumb.jpg.bc40dcdcd9264a9aea944e67147a166a.jpg

tam tych typów brak... w każdej wersji

jest tez na temat "3' - chociaż ja nie znalazłem tego typu na foto w jakimś rozsądnym /przynajmniej polskojęzycznym/ źródle w wersji "C"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Barbapapa napisał:

@Kaz,

 

masz tego DAK-a? to 5, 10 czy "cudak"?

scale_2400.jpg

mam, mam:)))

nie traktuję go jak cudka:))..to raczej sdkfz 251/5 czyli saperski, dodatkowo w wersji dowodczej czyli z PAK 36...

"5" bo tam często nie było kładek tylko deski tworzyły "boxy" wzdłuz burt.../czasami nawet tylko wzdłuż jednej...

saperzy jak to saperzy: wożą wiele gratów::)

także "załogant" jest nieco oddalony od krawedzi /czyli prawdopodobnie stoi/siedzi przy standardowej pochylonej do wewnątrz burcie esdeka..

ale znów mogę sie mylić

jest co prawda inne zdjęcie opisane jako "pritche" - ale tam burta jest zdecydowanie niższa i biegnie od linii błotnika..

w zasadzie podałeś mi pomysł na temat w części esdeków "cudaki..""  pewnie coś tam znajdę do tego tematu:))

to foto o tyle ciekawe ze występuje u mnie w dwóch "kolekcjach":)

zresztą na części DAK planuje kolejną odsłonę: półgąsienicówki.../ale na razie transportery - potem ciągniki:/

jakoś z osobówkami nikt nie chce pomóc:((( słaby "medialnie" temat:))) a tu niestety mam duże dziury identyfikacyjne..znane mi źródła czasami są rozbieżne do przesady...

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie