Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na imię mam Kaz /to od tego co zbudował Polskę murowaną../, wiekowo - jak spiewa Laskowik - trochę z "górki"..., mieszkam w Trójmieście

Po wielu latach obserwacji forum postanowiłem i ja trochę popytać...cóż, dopiero po 60-siątce nabywa sie odwagi:))

Sprawa jest prosta: mam sporą kolekcję zdjęć /elektroniczna wersja/ dotyczących mojego "fioła"/ tj. Sd Kfz 251 i DAK. /pewnie ponad 2000/

Próbuję je trochę usystematyzować i stworzyć swoistą prywatną bazę.

Proszę Kolegów o pomoc w tym temacie.

Tak na początek zdjęcie i prośba o ewentualne uzupełnienie:

pozyskanie: nn /czyli czeluście netu../

miejsce: ???

data:????

co to? /na pewno zdobyczne i używane przez DAK/ - mam swoje podejrzenia ale zobaczymy zdanie innych..

jednostka???

źródła??? /literatura, inne forum itp/- chętnie link..

Będę wdzięczny za każdą sugestię i informację.

Kaz

6433fb77787bc9c3fefe88ad6fa72cf6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 188
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Dziękuję Tyr za informacje.

Ponieważ to sprzęt zdobyczny w DAK mam sporo kłopotów z rozpoznaniem takich "zdobyczy" w Afryce:)))

Mam jeszcze jedno pytanie: czy są jakieś szczegóły wizualne pozwalające rozróżnić czy to Morris czy Ford??...

Jeszcze raz dzięki.

Kaz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy:))

Tak jak się spodziewałem ilość nie poszła w jakość...

Po Waszych informacjach okazało się, ze mam grupę podobnych zdjęć...widać zatem ze nie ogarniam szczegółów

dzięki Waszym info kolejne zdjęcie trafi byc moze w odpowiednie miejsce...

Ale wątpliwość: Ford 60 L czy Ford 30CWT??

W załacznikach wszystko co mam w tym temacie...

Niestety, nie znam jezyków:(((( /uczono mnie kilka lat rosyjskiego jedynie - ale to było tak dawno../ stąd jedno ze zdjęć zdublowane bo opis..

Dodatkowo juz dla ciekawości moja systematyzacja /tabela/ - niestety mocno pusta...

 

 

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

do przetłumaczenia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz druga część mojego "fioła" czyli sd. kfz. 251

zdjęcie nr.2

pozyskanie: Odkrywca /ale nie moge odnaleźć tematu/, pewnie jakas ciekawostka która zostało bez komentarza..

typ: ausf D, wyglada na 1...

inne: nie wygląda to na OT-810, ale oznakowanie WP...

Kaz

 

00711 D_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Młody duchem na fotografii jest "trofiejny" Sdkfz 251 użytkowany w jednej z jednostek KBW do początku lat pięćdziesiątych, gdzie wykonano tą fotografię tego niestety nie wiem, na początku lat pięćdziesiątych w strukturze KBW funkcjonował między innymi 4 Samodzielny Batalion Zmotoryzowany, 14 Samodzielny Batalion Zmotoryzowany oraz 8 Samodzielny Batalion Zmechanizowany do którego to trafiały pojazdy pancerne wycofane z jednostek WP (Mk 1 Universal Carrier oraz M 2, M 3 i M 5 Half Track). Powyższy pojazd mógł być też na stanie innej jednostki KBW . Czechosłowackie transportery OT 810 nigdy nie były użytkowane przez WP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Kolego Edmundo za udzielone informacje. Dzięki nim staje się wielce prawdopodobne że zdjęcie to Legnica, szkoła KBW:)). "pogrzebałem" trochę w necie i w tle to /raczej na pewno/ już nieistniejące poniemieckie garaże. /inne zdjęcia/.

No i KBW używało długo przejętego wojennego sprzętu...

dalej jakoś nie mogę odnaleźć tego zagubionego tematu na tym forum...:((( /stąd zdjęcia/

Korzystając z okazji i być może wiedzy Kolegi inne zdjęcie esdeka w LWP /niestety ostatnie/.

Zdjecie nr. 3:

pozyskanie: forum Odkrywcy

typ ausf D, wersja 9 późna

inne: mam jakieś szczątkowe informacje ale nic nie chcę sugerować...

Kaz

ZDJĘCIE 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki Kolego Tyr.

Niestety, ta strona nie wnosi nic do udzielonego pytania: Ford 60L czy ford 30 CWT.... bo działo to 100% pewności

Tak nawiasem:

Wiki to praca internautów dla internautów, wiedza często bardzo ogólna, pozwalająca poznać temat.. Ale tak to jest w Wiki... I to jest też dobre:))))))) Pamiętam czasy sprzed netu, gdzie zdobycie w socjalistycznej rzeczywistości jakichkolwiek materiałów źródłowych z tych dwóch interesujących mnie od zawsze tematów  było wręcz horrorem:((( /bo temat "tabu"/

Czasami korzystam z podanych na stronach źródeł /o ile jakoś dotrę/- ale to katorżnicza praca by w publikacji znaleźć czasami kilka słów na interesujący temat. A co najgorsze: dwie publikacje - dwie różne informacje:((((

Jeszcze raz dzięki za link:))

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ostatniej fotografii to wykonana została zapewne jeszcze w trakcie działań wojennych albo krótko po zakończeniu wojny. Troszeczkę na temat pojazdów zdobycznych jest w dość leciwej pozycji autorstwa J. Maguskiego "Wozy bojowe LWP 1943-1983" str. 285-296 (zakładam że doskonale znasz tą książkę).

Co do garaży Oficerskiej Szkoły KBW w Legnicy to też skłaniam się ku temu że właśnie tam wykonano powyższą fotografię, ogólnie mówiąc to na stanie tejże szkoły jeszcze w latach sześćdziesiątych znajdowało się kilka typów ciekawych pojazdów bojowych, wycofanych wcześniej z "liniowych" jednostek pancernych i zmechanizowanych oraz piechoty (na przykład działa samobieżne SU 76M i rodzima "wariacja na temat" czyli transporter opancerzony TOSU 76 wykorzystywany jedynie przez KBW a to "temat rzeka", praktycznie nie znany). Ogólnie rzecz biorąc temat pojazdów (i nie tylko) zdobycznych wykorzystywanych w okresie powojennym jest jedną z "białych plam" w temacie wyposażenia WP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Edmundo - lejesz miód na moje serce:))

moja wiedza: to zdjecie z okresu walk o Wał Pomorski - ale to tez niesprawdzalne dane... podobno jakas jednostka artylerii samobieznej

LWP miała jedno zdobyczne. Ale to nie moje zainteresowania - wystarcza mi moje dwa: esdeki i DAK:)))

chociaz - by byc szczerym - czasami w szale zapału szukam informacji o jednostce plot z Brzegu nad Odrą . słuzył tam mój Tata i był dowódcą jednego z pierwszych w LWP ZSU 57x2..:)) /jakis 1957-58 rok../

A Twoja odpowiedź jest bardzo blisko więc pewnie jest coś na rzeczy - przynajmniej z okresem zrobienia zdjecia...

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kaz cieszę się że mogę choć odrobinę pomóc. Co do ZSU 57-2 to zgadzam się że pierwsze egzemplarze trafiły do WP z końcem lat pięćdziesiątych jednakże działa te nigdy nie były etatowym wyposażeniem 84 Łużyckiego Pułku Artylerii Przeciwlotniczej (JW 2347) stacjonującego w tychże latach w Brzegu, który to pułk wchodził w skład 11 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej (rozformowanej w 1963 r.) podlegającej bezpośrednio dowództwu Sląskiego Okręgu Wojskowego (na czas "W" 2 Armii WP). Podstawowym uzbrojeniem tegoż pułku były holowane armaty plot. wz. 39 85 mm a następnie armaty plot. S 60 57 mm.

Zasadniczo samobieżne ZSU 57-2 trafiały do baterii artylerii przeciwlotniczej (w baterii 4 pojazdy ZSU 57-2) będących w składzie pułków czołgów średnich (bo takie było przeznaczenie tychże samobieżnych dział plot. czyli bezpośrednia osłona kolumn pancernych i zmechanizowanych) jednakże najprawdopodobniej działa tego typy będące na stanie 84 PAPlot. z Brzegu były jednymi z pierwszych dział tego typu w WP i wchodziły w skład baterii szkolnej której zadaniem było szkolenie załóg na potrzeby jednostek pancernych Sląskiego OW. Ogólnie rzecz biorąc to zakupiono niewiele ZSU 57-2, według stanu z 1965 r. było to 40 pojazdów a według stanu z 1970 r. około 50 sztuk tychże pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Edmundo - z Twojej odpowiedzi wnioskuję, iż "prawdodobne" jest, że mój Tata służył w baterii szkolnej w Brzegu.

Faktem jest też -a mam na to gdzieś zdjęcie- że wcześniej pewnie był dowódcą chyba S-60...Zdjęcie - o  ile mnie nie myli pamięć - z Wicka, z poligonu:))

Szkoda, ze do historii rodzinnych wracamy zbyt późno....

Dzieki za Twoja wiedzę...

Ale wracając do podstawy wątku - dwa kolejne zdjęcia

zdjecie 4: tu nie wiem praktyczne nic, z"podejrzeniami" poczekam na mądrzejszych:)))

zdjęcie 5: taka sobie przeróbka ausf D, może ktoś wie więcej niż ja:))

jak zwykle dla obu zdjęć:  każda informacja czy tez sugestia mile widziana

I już na koniec dzisiejszej pisaniny: tylko 3 zdjęcia z wielu a już trochę informacji i uzupełnień.. niektóre małe "klocki" wiedzy zaczynają do siebie pasować...  jest tego niewiele ale nie od razu Kraków zbudowano:)))

Kaz

 

ZDJĘCIE 4.JPG

ZDJĘCIE 5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedostatnie zdjęcie kojarzy mi się tylko z pralnią/odwszalnią polową w składzie DAK. Co do ostatniej fotografii to nie mam pojęcia, wóz nauki jazdy? Albo jakaś powojenna „przeróbka“ na potrzeby cywilne. Nic więcej nie dodam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i pięknie:)) spojrzałem innym okiem na zdjęcie nr 4 i faktycznie...jak nic coś związane z higieną:)) panowie w ...hmm..niepełnych strojach mocno się szorują:))

wcześniej, przy takim pobieżnym obejrzeniu kojarzyło mi się to z polowa piekarnią i tak sobie to wstępnie opisałem...

Ale przynajmniej ogólna klasyfikacja "Sprzęt towarzyszący" dobra:))

Zatem znów dzięki.

Co do zdjęcia nr. 5 - tu na razie trochę rozbieżności  więc poczekam z moimi info jeszcze trochę - nie chcę nikomu nic sugerować..

                                 Zgadzamy się na razie w ogólnej ocenie: przeróbka, okres powojenny, trochę i może cywilna:)))

Tu mała dygresja: odbija mi się czkawką niechęć do nauki języków obcych...ale kto wtedy wiedział ze pojawi się net...

                              Piszę o tym, bo wiele informacji jest mocno "zagrzebanych" i wyszukiwarki bez dobrego kontekstu, luźnych skojarzeń       

                              itp.  nie radzą sobie z poprawnymi podpowiedziami. No i potem trzeba jakoś taki plik przeczytać...:((((

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie