Jump to content
odkrywca321

Losy pomorskich i zagrabionych podczas wojny dzieł sztuki - Pomorze zachodnie

Recommended Posts

Czy jest prawdopodobne że na terenie Pomorza Zachodniego pod koniec wojny Hitlerowcy  mogli ukrywać zbiory pomorskich muzeów lub dzieła sztuki i cenne przedmioty zagrabione podczas wojny  oraz te ewakuowane z innych miast niemieckich ....... Np : Berlina lub Królewca !!!

Podobno wiele ukryto zwłaszcza w Kołobrzegu i okolicach. Mówi się o Kolbergu nawet w kontekście Bursztynowej Komnaty. Podobno ciężarówki SS przejeżdżały z nią przez to miasto w czasie, gdy AC i WP zamknęło pierścień okrążenia... Bursztynowa najciekawsza, ale też złoto, srebro, platyna, kamienie szlachetne, kolekcje dzieł sztuki itp. znalazły się w Kołobrzegu (i innych miastach też).

1 godzinę temu, bjar_1 napisał:

Podobno wiele ukryto zwłaszcza w Kołobrzegu i okolicach. Mówi się o Kolbergu nawet w kontekście Bursztynowej Komnaty. Podobno ciężarówki SS przejeżdżały z nią przez to miasto w czasie, gdy AC i WP zamknęło pierścień okrążenia... Bursztynowa najciekawsza, ale też złoto, srebro, platyna, kamienie szlachetne, kolekcje dzieł sztuki itp. znalazły się w Kołobrzegu (i innych miastach też).

To np ; gdzie po wierz ja pochodzę z dolnego Śląska ale rodzinę mam właśnie w Kołobrzegu może by widzieli gdzie te miejsca są ( obecne nazwy ulic ) 

Ale po co ci to? Ja wiem i widziałem papiery dowództwa twierdzy z zaznaczonymi skrytkami, ale teraz na nich jest pewnie ze 2-3 metry ziemi i gruzu... Czytałem też wspomnienia esesmana - żołnierza z ochrony konwoju tych ciężarówek.

A Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych szukało czegoś na ziemii Kołobrzeskiej po zakończeniu działań wojennych ? 

Teraz, odkrywca321 napisał:

A Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych szukało czegoś na ziemii Kołobrzeskiej po zakończeniu działań wojennych ? 

Szukało właśnie szkopskich depozytów.

A jakie miejsca typowali na potencjalne miejsca , jakie tereny wskazywali świadkowie lub inni co wiedzieli że coś zostało ukryte przez uciekających Niemców.... ??? Czy to był teren przedwojennego starego miasta czy gdzieś gdzie do 45 - tego stały jakieś budynki a obecnie nie ma po nich śladu oraz drugie pytanie czy poszukiwali też Podziemii pod Kołobrzegiem bo niby takie są ale gdzie to tylko diabeł wie .......

Za dużo pytań...

Te skarby są już raczej nie do wyciągnięcia... O podziemiach pod Kołobrzegiem nie słyszałem.

A jak wykopiesz coś zasypane 4 m gruzu i ziemi, a na tym stoi np. fabryka?

To podaj lokalizacje tych skrytek w prywatnej wiadomości jak nie chcesz żeby inni się o nich dowiedzieli  to się przekonam czy się odkopać czy nie , i nie mów mi że Kołobrzeg nie jest usiany skarbami bo jest ...... 

Kop pod latarnią, pod latarnią jest najciemniej, tam coś musi być.

Teraz, odkrywca321 napisał:

To podaj lokalizacje tych skrytek w prywatnej wiadomości jak nie chcesz żeby inni się o nich dowiedzieli  to się przekonam czy się odkopać czy nie , i nie mów mi że Kołobrzeg nie jest usiany skarbami bo jest ...... 

Spędziłem ponad 20 lat na ustaleniu lokalizacji tych skrytek, więc nie rozdaję ich na prawo i lewo. Popracuj z papierami - wszystko jest w archiwach.

Chociaż parę przecież ich nie odkopie bo nie mam ani sprzętu ani czasu , tylko tak chciałem wiedzieć gdzie te skrytki są tak żeby mieć frajdę ?

• Create New...

Important Information