Jump to content

Biała Podlaska: Archeologiczne odkrycie w Parku Radziwiłłowskim


Recommended Posts

Info z: http://www.dziennikwschodni.pl/biala-podlaska/archeologiczne-odkrycie-w-parku-radziwillowskim,n,1000242316.html

Do odkrycia doszło podczas prac w budynku głównym Muzeum Południowego Podlasia. Kiedyś obiekt był wieżą zamkową. – Dokładnie podczas osuszania ścian piwnic, od strony wschodniej i północnej, znaleźliśmy sklepienia starszego obiektu pod wałami bastionu – mówi Mieczysław Bienia, archeolog z bialskiego muzeum. Badacze poszerzyli więc wykop.

– Nie są to łatwe prace, bo tutaj ciągle się coś obsypuje, ale udało się odsłonić fragmenty piwnic, zapewne kazamatów z przełomu XVII i XVIII wieku – dodaje Bienia. Jego zdaniem odkryte piwnice mogły być też wykorzystywane w XX wieku. – Bo mają podpórki wmurowane z użyciem cementu. Być może Niemcy to wzmacniali – zauważa archeolog.

 

Na razie udało sie odsłonić 10–metrowy fragment. – Z kart historii wiemy że za tymi obiektami znajdowały się kazamaty radziwiłłowskie, czyli pomieszczenia gdzie trzymano amunicję, broń i proch– podkreśla archeolog. – Najwyższa pora eksponować pozostałości bialskiego zamku dla mieszkańców – uważa badacz. W najbliższym czasie archeolodzy planują jeszcze prace wykopaliskowe przy dawnej kuchni pałacowej.

W kwietniu podczas rewitalizacji w parku, odkryto też fundamenty bramy koszarskiej z przełomu XVII i XVIII wieku. Przypomnijmy, że całość prowadzonych w parku prac oszacowano na 23 mln zł. Niedawno zakończyła się budowa bramy wjazdowej wraz z mostkiem. Obecnie trwa jeszcze remont głównej siedziby muzeum oraz miejskiego amfiteatru.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information