Jump to content
Sign in to follow this  
d007

Chcą zniszczyć schrony p.o. Radoszowy OWŚ !!!

Recommended Posts

Firma Prologis chce wybudować w samym środku p.o. Radoszowy centrum logistyczne. W tym celu chcą wyburzyć 3 polskie schrony bojowe. Pozwolił na to konserwator z Rudy Śląskiej - Łukasz Urbańczyk. Obecnie trwa walka o uratowanie tych obiektów.

W Polsce 2019 roku w 80-tą rocznicę września 39 pozwala się na wyburzanie zabytkowych obiektów, które są świadectwem obrony Polski prze niemieckim najeźdźcą, które zostały wybudowane przez Wojsko Polskie. SKANDAL to mało powiedziane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.propertynews.pl/magazyny/ruda-slaska-chce-ocalic-czesc-bunkrow-na-terenie-przyszlego-centrum-logistycznego,72804.html

"Ruda Śląska chce ocalić część bunkrów na terenie przyszłego centrum logistycznego

Samorząd Rudy Śląskiej chce ocalić trzy z sześciu schronów bojowych z końca lat 30. XX wieku, znajdujących się na terenie przyszłego centrum logistycznego w dzielnicy Kochłowice. Samorządowcy deklarują współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi opieką nad bunkrami, których jest w mieście 66.

Znajdujące się w Rudzie Śląskiej schrony bojowe to część Obszaru Warownego Śląsk - pasma umocnień obronnych przecinających obszar Górnego Śląska na odcinku ok. 60 km, od Przeczyc na północy do miejscowości Wyry na południu. Zbudowane w okresie międzywojennym przygraniczne obiekty miały chronić Śląsk i zlokalizowany tu przemysł przed atakiem ze strony III Rzeszy.

W Rudzie Śląskiej zachowały się takie 64 obiekty, w większości z lat 1937-1938, wchodzące w skład umocnień Obszaru Warownego Śląsk, a ponadto dwa bunkry należące do niemieckiej linii obronnej Oberschlesien-stellung. Większość dawnych schronów jest w złym stanie technicznym, niektóre są zdewastowane. 57 obiektów jest niezagospodarowanych, a 9 ma stałych albo okazjonalnych opiekunów - pasjonatów historii lub lokalne stowarzyszenia.

"Już wiele lat temu, jako miasto, podjęliśmy decyzję, że jeżeli ktokolwiek zgłosi się i chce zająć się takim obiektem, użyczamy mu obiekt za darmo" - mówił podczas niedawnej sesji rudzkiej rady miasta miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej Łukasz Urbańczyk.

Zaznaczył, że część obiektów znajduje się na gruntach prywatnych. Urzędnicy zinwentaryzowali wszystkie bunkry, na części umieszczono tablice informacyjne. Remont i konserwacja wszystkich schronów, z których większość jest zdewastowana, wymagałaby jednak wielomilionowych nakładów.

W ostatnim czasie zaniepokojenie lokalnych miłośników fortyfikacji wzbudził przyszły los schronów bojowych w dzielnicy Kochłowice, gdzie znajdował się punkt oporu Radoszowy. Na tym terenie, będącym od kilkunastu lat w rękach prywatnych, ma powstać centrum logistyczne Prologis, co wiąże się z wyburzeniem części bunkrów. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiło m.in. Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, które opiekuje się jednym z innych bunkrów w Rudzie Śląskiej.

Miejski konserwator zabytków wyjaśnia, że już w 2007 r. jeden z jego poprzedników wyraził zgodę na rozbiórkę czterech, będących w złym stanie technicznym, bunkrów w Kochłowicach, przy pozostawieniu jednego jako "świadka historii". Decyzję zaaprobował wówczas wojewódzki konserwator zabytków. W efekcie samorząd zmienił tzw. plan miejscowy dla tego terenu, de facto usuwając ochronę znajdujących się tam schronów bojowych.

Dwa lata później spółka będąca właścicielem terenu wystąpiła i otrzymała pozwolenie na budowę tam obiektów; częścią tego pozwolenia była zgoda na wyburzenie czterech schronów. W 2012 r. pozwolenie na budowę przeniesiono na inną firmę, która przed rokiem poinformowała miasto o planach rozpoczęcia budowy, powiadamiając konserwatora zabytków, że - zgodnie z pozwoleniem - zamierza usunąć cztery zdewastowane bunkry.

"Biorąc pod uwagę obecny stan prawny, a także zły stan techniczny sześciu obiektów, możemy zezwolić na realizację tych inwestycji, czyli zburzenie trzech obiektów i zostawienie trzech, ale pod warunkiem - który to warunek nadałem - uratowania, wyremontowania trzech obiektów; tych, które da się uratować" - powiedział Urbańczyk.

Dzięki budowie na tym terenie centrum logistycznego ma powstać ok. 300 miejsc pracy. Brak zgody na wyburzenie trzech bunkrów oznaczałby zablokowanie inwestycji (od tej decyzji właściciel terenu mógłby odwołać się do sądu) i skazanie sześciu schronów na dalszą degradację. Ponadto naraziłoby to miasto na odszkodowanie z racji niezrealizowanej inwestycji i błędnie wydanych, sprzecznych z przepisami decyzji.

"Dla mnie wybór jest oczywisty" - podsumował miejski konserwator zabytków, opowiadając się za wyburzeniem trzech schronów oraz zachowaniem i odpowiednim wyeksponowaniem trzech pozostałych. Ostateczna decyzja będzie należała do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który obecnie zapoznaje się z dokumentacją sprawy."

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Skandal w czasach, gdy targają ludzi po sądach za złamane alu łyżki i łuski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak piszesz, jakbyś nie wiedział, że schrony po II RP kupuje się w dowolnym sklepie ze schronami.

 

A bardziej serio- co lepsze:

- stracić trzy, odtwarzając trzy inne

- pozostawić w ruinie wszystkie sześć

Jak dla mnie sprawa wcale nie taka prosta.

 

PS Tym bardziej, im bardziej w pewnym momencie rozmowa będzie nie o inwestycji komercyjnej, ale o jakimś mniej lub bardziej wydumanym celu społecznie użytecznym- np droga, kościół, itp...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otóż sprawa jest prosta. Na sześć schronów chcą wyburzyć trzy ciężkie bojowe schrony  z kopułami. Zostanie magazyn amunicji, schron pozorno-bojowy i jeden ciężki obiekt. Czyli to co najcenniejsze będzie stracone. W ogóle jak można nawet pomyśleć o takim rozwiązaniu. Te obiekty zasługują na to aby przetrwać. Nawet w takim stanie jak są teraz. Nie bój się. Żelbeton jest odporny. Jeszcze wytrzyma setki lat. Jedyne co mu grozi to głupota urzędników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbliżają się wybory politycy aktualnie panującej partii wychodzą i rozmawiają z ludźmi może ktoś się zapyta posła Jarosława co on o tym sądzi 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites

TVP Katowice i TVP Lublin nakręciły materiał o tej sprawie. Emisja w połowie maja w TVP Katowice i pod koniec maja w programie "Było, nie minęło".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  



×
×
  • Create New...

Important Information