Skocz do zawartości

Czworonożni towarzysze żołnierza w II RP.


Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, formoza58 napisał:

Prima ? 

Wrzucam taki mały składaniec, dotyczący  " Tomka", ulubieńca  organizatora i pierwszego dowódcy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, płk. Konstantego Plisowskiego. Przebył on bez mała wraz ze swoim panem bojowy szlak Pułku. Imię znane, ale niestety odnośnie rasy opracowania milczą...

" Tomek" w Żółkwi, w 1919 roku...

Hrabia-ułan jazłowiecki, którego Ci wspominałem, a z którym przyjaźniła się moja rodzina począwszy od moich dziadków, poprzez moich rodziców, a na mnie skończywszy, też miał swoje obserwacje na temat Gończych Polskich i pokrywały się one z wypowiedziami wspomnianej starszej pani, jaką spotkałem. I charakterek „Psów płk. Pawłusiewicza” też wszyscy postrzegali tak samo - psy przepiękne, psy niezwykle użytkowe, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, formoza58 napisał:

I w 1923 roku, przed budynkiem dowództwa Pułku na Jałowcu.

Fajnie by było dowiedzieć się o jego rasie, byłby to taki osobliwy dodatek w przyczynkach do historii Pułku. Bądź co bądź " Weteran pełnym pyskiem" ? 

tomek 22rok.JPG

tomek 22r.JPG

Polska rasa to nie jest. Pobawię się nad identyfikacją, ale zapraszamy też oczywiście wszystkich forumowych psiarzy do prób identyfikacji.

A że słodziak, to widać w sekundę :classic_laugh: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, formoza58 napisał:

I w 1923 roku, przed budynkiem dowództwa Pułku na Jałowcu.

Fajnie by było dowiedzieć się o jego rasie, byłby to taki osobliwy dodatek w przyczynkach do historii Pułku.

 

Na 95-98 proc. mam wrażenie, że jest to Gończy Niemiecki (Deutsche Bracke zwany też Olper Bracke). Rasa znana w Niemczech od roku 1900. Powstała pod koniec XIX wieku z krzyżowania Sauerländer Holzbracke i Steinbracke. Piesek nie za duży, w przedziale 40-49 cm w kłębie. Bardzo ceniony w tropieniu i głoszeniu zwierzyny, bardzo wytrzymały. Fizycznie i psychicznie – prawie jak kopia tak popularnego dziś Beagleꞌa, ale „rodzinnie” oczywiście nie mają one ze sobą nic wspólnego.

 

Z historycznego punktu widzenia też miałoby to „ręce i nogi”, bo przenikalność na polskich terenach ras „pookupacyjnych”, że tak powiem, była w tamtych czasach bardzo duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, formoza58 napisał:

W 55 Pułku Piechoty, w roku 1920...

pies6 55pp.JPG

pies6.JPG

Piękny okaz Charta Polskiego! Nareszcie w tym wątku ?

Chart Polski ma tyle dopuszczalnych umaszczeń, że oszaleć można, niemniej jest wśród nich właśnie i takie, jak na tej fotografii. Dokładnie takiego, prawie białego, Charta Polskiego zajeździł w biegu mój Gończy Polski, co wspominałem wcześniej, a powinno być na odwrót. Widocznie jego właścicielka nie dbała o wysportowanie psa. Szlachta polska do 1939 r. miała ciężkiego bzika na punkcie Chartów Polskich i polowań z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, formoza58 napisał:

Oficerowie 1 Pułku Szwoleżerów ze swoimi pociechami ? 

Kto wyszedł by zwycięsko z tej " niewinnej" zabawy?

pies ze swoimi pociechami 0.JPG

pies ze swomi pociechami.JPG

„Promenadenmischung” x 2, aczkolwiek ten z prawej może być znowu z wątkiem pookupacyjnym. Być może jego mama pożyła chwilę w konkubinacie z Westfalskim Jamniko-Gończym. :classic_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie