Skocz do zawartości

Czworonożni towarzysze żołnierza w II RP.


Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, formoza58 napisał:

W 10 PSK w Łańcucie, w latach trzydziestych.

pies 10psk.JPG

 

Вот сюрприз! :classic_laugh: Zaledwie biadoliłem wczoraj, że nie widać, jak dotąd, nic z grupy Dużych Francuskich Psów Gończych, ale teraz już taki pewien nie jestem.

 

Pies jest duży. Trzepie uszami, jak to pies, więc stuprocentowej identyfikacji nie ułatwia. Wolałbym, żeby stał przy nim człowiek, ponieważ lepiej byłaby widoczna jego wielkość na podstawie proporcji człowiek/pies. Ale z grubsza coś mimo wszystko można powiedzieć.

 

Albo jest to Grand Gascon Saintongeois (grupa 10 ras Dużych Francuskich Psów Gończych), albo ewentualnie tylko trochę mniejszy (znany z postów wcześniejszych) Braque de l'Ariège. (Gończy Artezyjski) Tak, czy owak, aliant z Francji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nieświadomie ?  Trzymałem go w rezerwie, bowiem pysk był nie bardzo wyraźny. Okazuje się, że tylko dla mnie ...

                    ----------------------------------------------------------------------------------------------

" Piesio" rtm. Boguckiego ( ex wojennego Jazłowiaka) w 1 Pułku Szwoleżerów, w 1930 roku...

 

 

pies 1szwol 30r1.JPG

pies 1szwol 30r2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, formoza58 napisał:

Zupełnie nieświadomie ?  Trzymałem go w rezerwie, bowiem pysk był nie bardzo wyraźny. Okazuje się, że tylko dla mnie ...

To zawsze był i jest potwornie snobistyczny pies, naprawdę tylko dla koneserów i snobów. Nawet dziś zobaczyć Weimara w stolicy to wielka rzadkość, ja widuję może 1-2 na rok, a czasami żadnego rocznie. Jednego widuję tylko dlatego, że przy lesie, gdzie mieszkam, właśnie ktoś ma Weimara. To królewskie psy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1939 roku przypałętał się na teren koszar 9 P.Uł. Małopolskich taki "milusi ptyś". Hasał sobie po terenie koszar, odwiedzał stajnie, ba, potrafił bezwstydnie rozpieszczony zajrzeć do miejsc zakwaterowania szwadronów ?  Czy dotrwał tam do wyjścia pułku na wrześniowy szlak ? Ja przynajmniej nie znalazłem epilogu jego bytności u gościnnych Ułanów Małopolskich

1581684857_pies9uljelonek39.thumb.JPG.030b5ee940663a9cf72b370f5f194b56.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nazwa miejscowości, w której stacjonował 16 szwadron KOP. Potem po zmianie mp. nazwa zmieniona została na " Bystrzyce". Wszystkie 20 szwadronów KOP miało swoją numerację i nazwę miejscowości, w których stacjonowały...

Przyznam się szczerze, że jak pierwszy raz usłyszałem o nazwie 16 szwadronu, miałem równiez lekkiego " mętlika" ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie