Jump to content
bodziu000000

Zdjęcie naszego samolotu - część 34

Recommended Posts

47 minut temu, Barbapapa napisał:

I taka sytuacja wygrzebana w necie - czyli międzynarodówka w Bydgoszczy

obraz.thumb.png.fa003b794a83c02ced28e203370ebc8f.png

Podpis głosi:

(Украинские и польские лётчики в г. Быдгощи с французским наставником полковник Дешевре, 1921 год)

Co Google tłumaczy:

Ukraińscy i polscy piloci w Bydgoszczy z francuskim mentorem (opiekun?, instruktor?) pułkownikiem Deshevre, 1921

Już kiedyś chyba to zdjęcie z moim opisem zamieściłem 🙂

Szkola PilotówBydgoszcz.png

PS - "nastawnik" - tak jak napisałeś "instruktor", "nauczyciel"

Edited by Sedco Express

22 minuty temu, Sedco Express napisał:

Już kiedyś chyba to zdjęcie z moim opisem zamieściłem

Masz nadal kilku NN. W materiale okołozdjęciowym pojawia się kilka nazwisk:

В другом месте своих показаний Лев Скурский рассказал о том, кто ещё из его коллег работал в школе: «В г. Быдгощи, где я вначале служил инструктором (6 месяцев) в военной Польской авиационной школе, а позже механиком по приемке поступивших из ремонта машин. В этой школе я служил с декабря 20 г. по сентябрь 1922 г. В школе было 2 начальника: один француз полковник Дешевре, а второй начальник, который фактически ему подчинялся, польский полковник Кежун, бывший офицер русской армии. Инструктора были французские: аджюданы (подпрапорщики) Девелер и Говен, польские — майор шеф пилотажа Гарновский, один поручик, один хорунжий и плетуновый (старший унтер-офицер) Пентак, техников по фамилии не помню. Из армии УНР инструктора — полковник Жаховский, бывший начальник Запорозької авиаэскадры, в которой прежде служил я, Островидов — капитан (сотник) инженер, Алелюхин — сотник, Золотое — поручик, и я хорунжий <...>».

29 minut temu, Sedco Express napisał:

Już kiedyś chyba to zdjęcie z moim opisem zamieściłem 🙂

Szkola PilotówBydgoszcz.png

Prawidłowo: mjr. pil. Robert de Chèvre

6 minut temu, Barbapapa napisał:

В другом месте своих показаний Лев Скурский рассказал о том, кто ещё из его коллег работал в школе: «В г. Быдгощи, где я вначале служил инструктором (6 месяцев) в военной Польской авиационной школе, а позже механиком по приемке поступивших из ремонта машин. В этой школе я служил с декабря 20 г. по сентябрь 1922 г. В школе было 2 начальника: один француз полковник Дешевре, а второй начальник, который фактически ему подчинялся, польский полковник Кежун, бывший офицер русской армии. Инструктора были французские: аджюданы (подпрапорщики) Девелер и Говен, польские — майор шеф пилотажа Гарновский, один поручик, один хорунжий и плетуновый (старший унтер-офицер) Пентак, техников по фамилии не помню. Из армии УНР инструктора — полковник Жаховский, бывший начальник Запорозької авиаэскадры, в которой прежде служил я, Островидов — капитан (сотник) инженер, Алелюхин — сотник, Золотое — поручик, и я хорунжий <...>».

Nic prostszego kolego Barbapapa; połącz odpowiedni fizys NN z fotografii z podanym przez siebie nazwiskiem i bedziemy mieli opisaną w 100% fotografię.

1 godzinę temu, Sedco Express napisał:

Super, mamy więc poprawne nazwisko

Jeszcze żeby była informacja o jego dalszych losach po dezercji. Podobno wyjechał krótko potem do Francji.

Może kol.otton1 wie coś więcej.

otton 1

"Prawidłowo: mjr. pil. Robert de Chèvre"

Tak jest, gratuluję czujności !

To literówka a błąd spostrzegłem jak wstawiałem zdjęcie 🙂

17 minut temu, Barbapapa napisał:

Tekst jest mi znany i znam na tyle język rosyjski, że nie potrzebuję używać googlowego tłumacza. To, że w tekście są inne nazwiska nic nie da ponieważ nie ma (lub ich brak) zdjęć potwierdzających w 100 % tożsamość i tym samym nie można dokonać porównania. Wg mnie żadna z osób oznaczonych na zdjęciu jako NN nie jest tożsama z podanymi nazwiskami (3 polskie, 2 francuskie, 2 ukraińskie - prócz Zołotowa i Aleljuchina).

Występuje w tekście np. Polak plut. Pentak i konia z rzędem temu kto odnajdzie zdjęcie owego wojaka by je porównać z którymś z NN na zdjęciu 🙂

Nie tak dawno kol. otton1 napisał - "Wspominałem już, że lotnictwo niespecjalnie mnie interesuje..." a chyba jednak interesuje sądząc po kolejnych wpisach.

Jeśli tak to super ! A ja proszę w swoim (i innych) imieniu o zamieszczenie zdjęć ze wspomnianego albumu !

Pozdrawiam,

Ryszard

1 minutę temu, Spirit of Warsaw napisał:

Ale burdel! Panie i Panowie, albo rybki albo akwarium… To wątek „Zdjęcie naszego samolotu”.

Fakt, ale jest ciekawie ! 🙂

17 minut temu, Spirit of Warsaw napisał:

Ale burdel! Panie i Panowie, albo rybki albo akwarium

Ooooooo!!!!!!! to są tu i Panie?

Faktycznie burdel pełną gębą!!!!!

I zgodnie z propozycją: albo rybka albo pipka.

21 minut temu, Sedco Express napisał:

A ja proszę w swoim (i innych) imieniu o zamieszczenie zdjęć ze wspomnianego albumu !

Ja również!!!!!!!!! 

30 minut temu, Sedco Express napisał:

Tekst jest mi znany i znam na tyle język rosyjski, że nie potrzebuję używać googlowego tłumacza. To, że w tekście są inne nazwiska nic nie da ponieważ nie ma (lub ich brak) zdjęć potwierdzających w 100 % tożsamość i tym samym nie można dokonać porównania. Wg mnie żadna z osób oznaczonych na zdjęciu jako NN nie jest tożsama z podanymi nazwiskami (3 polskie, 2 francuskie, 2 ukraińskie - prócz Zołotowa i Aleljuchina).

Mnie także ten tekst jest znany i język rosyjski również. Ale w tym przypadku nic z tego nie wynika jak pisze słusznie kol.Sedco Express.

Łatwo jest wrzucić nazwiska, fotografie i czekać aż ktoś te puzzle połączy.

40 minut temu, Spirit of Warsaw napisał:

Ale istotne, że znaki  zapytania znikają

40 minut temu, Spirit of Warsaw napisał:

Ale istotne, że znaki  zapytania znikają

1 godzinę temu, Barbapapa napisał:

......to kolektywnie.....

"Kolektyw" - coś mi to pachnie minioną epoką.

P.s.

wątki ludzkie przenieśmy jednak do odpowiednich tematów!!!!!!!!!

18 godzin temu, Spirit of Warsaw napisał:

Ale burdel! Panie i Panowie, albo rybki albo akwarium… To wątek „Zdjęcie naszego samolotu”

Zgadza się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I pojechał

pic_10.jpg

Podpis:

В автомобиле на заднем сиденье находятся (слева-направо): Комэскадрильи Ширинкин, пленный польский летчик Ясиньский и военный летчик Шишковский. 4 июня 1920 г.. Славное.

37 minut temu, Barbapapa napisał:

Julian Jasiński wylądował

004.thumb.jpg.202db71c4deb3850c70cbaadd432ce5a.jpg

Nie wylądował bo na takim Fokkerze bez płata to w ogóle nigdzie by nie poleciał.

Na  zdjęciu Fokker E.V 004 (190/18) por.pil. Juliana Jasińskiego (19.EM) na lotnisku polowym Pryjamino. Na to lotnisko został przetransportowany z okolicy miejscowości Borysowo gdzie po ostrzelaniu z ziemi lądował przymusowo (03.06.1920 r.). W Pryjamino zdemontowano  płat i potem rozpoczęto jego remont.

Na drugim zdjęciu zdobyczny Fokker w służbie czerwonego lotnictwa.

20.png

01oVAk[1].jpg

Też zdobyczny

pic_12.jpg

Трофейный «Бреге-14», на котором в мае 1920-го совершил несколько боевых вылетов авиадарм (Гпавком ВВС) А.В.Сергеев.