Jump to content
Sign in to follow this  
formoza58

Polskie samochody pancerne w latach 1921- 1939

Recommended Posts

W dniu 20.02.2019 o 22:04, formoza58 napisał:

Wątek zbierający materiały i zdjęcia samochodów pancernych WP od momentu zakończenia wojny 1920 do dni poprzedzających wybuch II wś...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szwadron samochodów pancernych w marszu, w latach dwudziestych.

samochod szw sp w marszu.JPG

Zwraca uwagę jadący jako pierwszy wóz dowódcy 3 dywizjonu samochodów pancernych. Fajna jest taka przeróbka z Citroena ;-)...

sp 3dyw sp dcy dyw.JPG

sp dca 3 dyw sp.JPG

W dniu 16.04.2019 o 15:15, Krzysztof115 napisał:

Ja zwróciłem uwagę na podpis- znana literówka, powinno być Ehrhardt.

Mix 011.jpg

.

sp grudzielski nb.jpg

sp alzacja.JPG

W dniu 16.04.2019 o 15:43, formoza58 napisał:

" Zabrski Powstaniec" 😉 

sp_zabrski_powstaniec.jpg

W dniu 16.04.2019 o 16:42, Krzysztof115 napisał:

Muszę zmartwić wszystkich miłośników samochodów pancernych- nazwa tego pojazdu to: "Zabrski Kocynder". Ekspert, ś.p. Janusz Magnuski  z bardzo słabej odbitki nie precyzyjnie odczytał nazwę tego pojazdu. Na chwilę obecną wszędzie😉 trzeba nanieść poprawki!

W dniu 16.04.2019 o 16:42, Krzysztof115 napisał:

Czy czasem tam nie jest napisane ''Zabrski Peowiec'', od P O W ?

Przepraszam,  ja jeszcze wprowadziłem zamieszanie -  poprawna nazwa "Zabrzki Kocender". Przypuszczam, że ta nazwa nawiązuje do jego wyglądu- "Zabrzański kocioł". Myślę, że o POW nie mieli pojęcia. Dziękuję za konstruktywne wątpliwości.

30 Zabrzki Kocender.jpg

W dniu 17.05.2019 o 10:55, formoza58 napisał:

" Weteran" walk o niepodległość, na " Poniatoszaku", podczas bratobójczych walk w maju 1926 roku.

sp weteran poniat 26r.JPG

Jeśli jesteśmy w klimatach bratobójczych walk to zdjęcie miało opis w prasie następującej treści: "Wkroczenie wojsk marsz. Piłsudskiego do stolicy. Na czele toczy się lekki czołg"... Myślę, ze to raczej rządowy " pancerny weteran", blokujący i odstraszających żołnierzy " Dziadka". Być może, dowodził nim rtm. Szymański ?.

zam_szym2.jpg

Bardzo ciekawy materiał, szkoda, że to zdjęcie nie zachowało się w jakimś archiwum, czasami jest to jedyny ślad  w przedwojennej prasie.Pechowy dowódca "Dziadka", major Lucjan Bochenek.

Nowości ILLu 020.jpg

Rtm  Lucjan Bochenek był oficerem 8 P.Uł. księcia Józefa Poniatowskiego i zginął prowadząc swój szwadron. Dowódcą " Dziadka" był ktoś inny  ... 

sp zdobycie dziadka.JPG

sp rysunek.JPG

Oba nasze materiały są zgodne w opisie wydarzeń, w Twoim ciekawe " wariacje" na temat sympatii lub antypatii  JP do krakowskiego pułku ułanów. No i "orginalny" pomysł autora na późniejsze wykorzystanie " Dziadka" 😞