Skocz do zawartości
  • 0

Od czego jest ten zapalnik?


Gość tominew

Pytanie

Witam wszystkich!!!!!Jest to napewno niemiecki zapalnik i wydaje mii sie że od niemieckiego możdzierza 80mm albo od niemieckiego działa.

Na zapalniku są nastepujące bicia....

KI AZ23 umg
wytwórnia evs 1944 34

Proszę o dokładne informacje na temat tego zapalnika!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

witam
niemieckie zapalniki w zasadzie nie posiadały detonatora , który umieszczany był (osobno) w specjalnym gnieździe w pocisku; tylko w niektórych wypadkach detonator jest połączony fabrycznie z zapalnikiem (np. AZ 39, 3,7 cm Kopf. Z, Bd. Z.f. 7,5 cm Pzgr.). zapalnkik typu AZ miały tylko spłonkę pobudzającą, ale nie radzę przy nich grzebać i próbować rozkręcania - szkoda oczu i palców !!!
łączę życzenia świąteczne i
pozdrawiam - jerzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym, ale w AZ 23 nA (sklada sie on z 3 czesci a nie jak twoj z 2, czyli jedna jest zabrana)jest tloczek, zapadki od mechanizmu bezwladosciowego i chyba opozniacz z prochu czarnego. Nie wiem czy jest jakas splonka, zreszta na Twoim miejscu nie grzebalbym przy tym. Nie warto ze wzgledu na zdrowie, to tylko kawalek metalu nie wiele warty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
zapalnik kl. AZ 23 umg. był stosowany do pocisków odłamkowo-burzących do niemieckich dział górskich wz. 36 i 75 mm armat czołgowych.
oznaczenia :
kl- klein – małe wymiary
Umg – Umgearbeitet - modernizowany
AZ (Aufschlagzünder) to zapalnik uderzeniowy, podwójnego działania, o 2 nastawach: „O“ – działanie natychmiastowe, „MV“ – z opóźnieniem. do ustawiania stosowano specjalny klucz, lub wkrętak karabinowy

Występowały jeszcze inne odmiany zapalmików AZ :
AZ 23
kl. AZ 23
kl. AZ 23 Nb.
kl. AZ 23 Nb. (Preßstoff)
AZ 23 Nb.
AZ 23 Geb.
AZ 23/28
AZ 23 v. (0,25)
AZ 23 v. (0,15)
AZ 23 umg. m. 2 v
AZ 23 umg. (0,8)
AZ 23 umg. (0,15)
Stosowane w amunicji kalibru 75, 88, 105 i 150 mm

pozdrawiam - jerzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!!!!Jest to napewno niemiecki zapalnik i wydaje mii sie że od niemieckiego możdzierza 80mm albo od niemieckiego działa.

Na zapalniku są nastepujące bicia....

KI AZ23 umg
wytwórnia evs 1944 34

Proszę o dokładne informacje na temat tego zapalnika!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jerzyk!!! Dzieki za wyczerpującą informacje na temat tego zapalnika. Ale powiedz mi jeszcze czy jest on bardzo niebezpieczny , bo znalazłem go w ziemi i był zamokniety i nie wiem czy można go jakoś zeaktywować, czy lepiej nie!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie