Skocz do zawartości
  • 0

Ołowiany ustnik?


czestar

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.02.2019 o 22:56, czestar napisał:

Ano,faktycznie.Dzięki za dokładne wyjaśnienie.pzdr.;))

 

 

No nie wiem, ale jakby sporo po czasie ?

A tak na serio, to albo źle zidentyfikowałeś tworzywo, albo dziwny materiał stosowali Francuzi  w swoich szablach. Widywałem takie kapturki, niekoniecznie od tego modelu, i najczęściej był to mosiądz, czasem stal, natomiast nie widziałem takiego z ołowiu. Ołów wydaje mi się grubo zbyt miękki na tworzywo rękojeści szabli, i to części pracującej pod sporym obciążeniem. Dlatego, pomimo zewnętrznego podobieństwa, obstawiałem na zastawę stołową, i to raczej starą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, czestar napisał:

Witam,jest to ołów na 100%.

No to nie może być kapturkiem trzonu rękojeści, chociaż formą odpowiada.

Francuzi stosowali mosiądz w kilku stopach, oraz metal "delta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to zakończenie rękojeści szabli/pałasza. Nie wiem jak dokładnie nazywa się ta część ale myślę, żę eksperci zidentyfikują Ci to dokładniej. 
To tak aby wykluczyć Twoją myśl.

Coś w ten temat

https://www.google.com/search?q=pa%C5%82asz&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjP2pf03azgAhXD_aQKHZILDPUQ_AUIDigB&biw=1366&bih=626#imgrc=4SBgTsoAh5vN9M:

Pozdrawiam.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwadratowy otwór w szczytowej części wygląda dokładnie tak, jak powinien przy kapturku rękojeści, czyli miejsce na trzon głowni.

Dla mnie jest jasne, że jest to kapturek, z drugiej strony miękki mimo wszystko materiał wyklucza broń bojową.

Więc może też być tania kopia szabli, taka wyłącznie "na ścianę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, galeonik napisał:

Stawiałbym na kapturek  rękojeści szaszki dragońskiej lub francuskiej szabli kawaleryjskiej w typie  modelu 1822

Galeonik miałeś racje.Kapturek francuskiej szabli wz.1821-1822

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Dla ścisłości w temacie.

51 minut temu, czestar napisał:

Galeonik miałeś racje.Kapturek francuskiej szabli wz.1821-1822

Nie było takiego modelu szabli, jak wz. 1821-1822.

To dwa odrębne modele -

Mle 1821 - to szabla oficera piechoty.

Mle 1822 - to szabla oficera kawalerii.

Dla oficerów kawalerii liniowej, czy też lekkiej - kapturek był taki sam.

Różnica w konstrukcji kapturka Mle 1821 i Mle 1822 - w załączniku.

Tak po prawdzie, to podobne kapturki miało kilka modeli francuskich szabel, różniły się tylko drobnymi  fragmentami.

 

1.mle.1821.mle.1822.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli to na pewno ołów  , to może element pierwotnie miał kształt rurki i  został kiedyś ułamany ukośnie?    Dolna krawędź wygląda rzeczywiście na nierówną.  Jako rurka może był to element ozdobny mebla lub np fragment świecznika. Czy wgłębienia  przy dolnej krawędzi to rysy czy jest to rzeczywiście, jak mi się wydawało, ornament roślinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie