Jump to content

Zmarł Franciszek Karpa, najstarszy polski ułan


Recommended Posts

Władze Torunia poinformowały, że w tym mieście zmarł Franciszek Karpa, który do wtorku był najstarszym żyjącym polskim ułanem. Dożył wieku 103 lat.

 

Karpa przyszedł na świat 15 października 1915 r. w Działdowie. Początkowo był urzędnikiem działu księgowości w starostwie powiatowym. Dopiero w 1937 r., gdy miał prawie 22 lata, musiał odbyć służbę wojskową. Trafił niedaleko, do 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Gdy jego dwuletnia służba dobiegała końca, rozpoczęła się II wojna światowa. Brał udział m.in. w walkach w Przasnyszu i Warszawie. Trafił do niewoli i musiał pracować jako robotnik w Królewcu.

Nie wrócił do Polski od razu po zakończeniu działań wojennych, tylko później, w październiku 1945 r. Zdecydował się zamieszkać w Toruniu, w dzielnicy Podgórz, w której spędził resztę życia. W 1946 r. Franciszek Karpa wziął ślub z Barbarą. Byli małżeństwem przez 68 lat. Wychowali trzech synów. Nie wrócił już ani do wojska, ani na stanowisko urzędnika. Pracował na kolei, a także w Motozbycie i Powszechnym Domu Towarowym.

Gdy został emerytem, uczył dzieci rzeźbić. Chętnie pomagał też szkolić harcerzy i udzielał się w Stowarzyszeniu "Nasz Podgórz" oraz związkach kombatanckich.  

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zmarl-franciszek-karpa-najstarszy-polski-ulan/0qjqxnp

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information