Skocz do zawartości
  • 0

Co to za mundur


monikasw1

Pytanie

Czy z tych zdjęć da się ustalić, gdzie służył mój dziadek i kiedy i gdzie zostało zrobione zdjęcia?

Czy da się ustalić stopień wojskowy? Jan Markiewicz  urodzony w 1889 - na pierwszym zdjęciu( 4 żołnierzy) siedzi z prawej.

Na drugim podartym zdjęciu siedzi w pierwszym rzędzie po środku. Jest to środkowa cześć zdjęcia. Podobno po lewej był Car z Carycą i podpis cyrylicą Helsinki, ale to informacja niepewna.

Wiem, że dziadek grał w orkiestrze, był we Władywostoku prawdopodobnie w czasie wojny polsko-japońskiej.

Pozdrawiam Monika

Dziadek Jan.jpg

orkiestra.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

W Archiwum Wojskowym w Rembertowie byłam i po nazwisku szukając nic nie znalazłam. Zapytam jeszcze,  czy zachowały się jakieś dokumenty z Komendy z Zamościa.

W Archiwum w Lublinie są księgi ze spisem poborowych z Guberni Lubelskiej. Przejrzałam od roku 1900-1914, ale na nazwisko dziadka nie trafiłam. Znalazłam nazwiska osób z innych wsi wokół Biłgoraja. Być może popełniam jakiś błąd tak jak z tym Zamościem. Mój dziadek urodził się w 1889, więc uznałam, że powinien powołanie do wojska dostać w 1910 jak miał 21 lat, ale w księdze  1909/1910  nie ma go. Z lat 1900-1914 brakuje tylko księgi z 1912, ale wydaje się, że to już za późno, w akcie rozpaczy przejrzałam wszystkie. W rodzinie krąży jednak opowieść, że dziadek został oddany do wojska jak miał kilkanaście lat, tam ktoś zauważył, że ma słuch i tak trafił do orkiestry wojskowej. Czy to możliwe, żeby został szeregowym żołnierzem jako nastolatek?  Wszyscy w rodzinie zgodnie twierdzą, że dostał powołanie do Władywostoku, ale nie wiadomo w którym roku. 

Pozdrawiam Monika

IMG_1979.thumb.JPG.9e1363ac50ebb0a008800fd6d60b5c70.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władywostok kojarzył mi się do tej pory z wojną japońsko-rosyjską.

Jeśli żołnierz trafił do Władywostoku w 1917 to w jakich okolicznościach było to możliwe? 

Dziadek opowiadał, że widział stosy trupów i ludzi w Moskwie, więc wydawałoby się, że w czasie rewolucji to widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfra na naramienniku (fotografia po lewej) wygląda na 9 lub 2 (mniej prawdopodobne), powyżej dwa skrzyżowane karabiny. A więc jeśli według przekazów rodzinnych fotografia wykonana została w Helsinkach a na naramienniku widnieje cyfra 9 to mógł to być 9 Finlandzki Pułk Strzelecki stacjonujący od 1910 r. w Hameenlina, zaś jeśli jest tam cyfra 2 to 2 Finlandzki Pułk Strzelecki z Helsinek (według ówczesnego nazewnictwa Helsingfors). Pułki te pomimo miejsca stacjonowania a co z tym związane nazw własnych były normalnymi pułkami strzeleckimi Imperialnej Armii Rosyjskiej (pułki  strzeleckie wchodziły w skład samodzielnych brygad strzeleckich i posiadały 2 bataliony w odróżnieniu od pułków piechoty z 4 batalionami).

Co do Pani pytania o to czy nastolatek mógł zostać szeregowym armii carskiej to tak, mógł nim zostać (pomijam oczywiście kadetów czyli narybek przyszłego korpusu oficerskiego) a szczególnie uzdolniony muzycznie chłopiec (ochotnik) a takowi przydzielani byli do orkiestr pułkowych a także mogli pełnić rolę doboszów przy każdej z kompanii (w tym czasie istniała jeszcze takowa funkcja w piechocie armii carskiej). I to może tłumaczyć dlaczego Pani Dziadek nie figuruje w spisach poborowych z danych roczników albowiem jako małoletni (tu przyjmijmy że ochotnik) po uzyskaniu wieku poborowego de facto nie był poborowym tylko od pewnego czasu żołnierzem jednego z pułków Armii Rosyjskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monikasw1 niestety ale z tychże zdjęć nie da się ustalić dokładnie gdzie służył Twój Dziadek, ponad to że służył w Armii Rosyjskiej (o czym wiesz) i że był orkiestrantem czyli żołnierzem orkiestry wojskowej. Jeśli masz informację że służył prawdopodobnie w Helsinkach (a te wraz z obecną Finlandią) były częścią Imperium Rosyjskiego to zapewne służył w którymś z pułków piechoty albowiem te miały swoje etatowe orkiestry wojskowe. Ale jest jeszcze jedna ciekawostka, mianowicie na pierwszej z fotografii wykonanej zapewne podczas I Wojny światowej obok Twojego Dziadka są widoczni trzej żołnierze w mundurach Armii Austro-Węgierskiej a tu można domniemywać iż są to jeńcy z tejże armii przebywający w niewoli rosyjskiej którzy z jakiś powodów pozowali do fotografii razem z Twoim Dziadkiem.

P.S. Nie było wojny polsko-japońskiej (myślę iż to tylko Twój "skrót myślowy"), była natomiast wojna rosyjsko-japońska w której to udział brali Polacy służących w ówczesnej Armii Rosyjskiej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za analizę zdjęć.

Przepraszam za fatalny błąd, oczywiście chodziło mi o wojnę rosyjsko- japońską, za szybko pisałam.

Po koncercie dla Cara wszyscy członkowie orkiestry dostali po sygnecie. Ten sygnet u dziadka jest widoczny na obu zdjęciach.

Na zdjęciu 4 żołnierzy, siedzący obok dziadka żołnierz też ma sygnet. Żaden z tych żołnierzy nie wygląda na umęczonego niewolą, jak to wytłumaczyć?

Podobno dziadek po bitwie pod Tannenbergiem dostał się do niewoli, nie wiem  w jakim obozie był, ale  ledwo to przeżył, a na tych zdjęciach wygląda raczej bardzo dobrze. 

Pozdrawiam

Monika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monikasw1 pisząc o żołnierzach w austro-węgierskich mundurach będących w domniemanej rosyjskiej niewoli myślałem o pierwszej z Twoich fotografii czyli tej wykonanej w atelier fotograficznym. Mundury tych trzech żołnierzy (dwóch stojących i jeden siedzący obok Twojego Dziadka) nie wyglądają za dobrze i są pozbawione jakichkolwiek oznaczeń oraz dystynkcji, żołnierze nie mają także pasów. Może ta fotografia była zrobiona w innych okolicznościach, tego się nigdy nie dowiemy. Więcej niestety nie wydedukuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Edmundo napisał:

Mundury tych trzech żołnierzy (dwóch stojących i jeden siedzący obok Twojego Dziadka) nie wyglądają za dobrze i są pozbawione jakichkolwiek oznaczeń oraz dystynkcji, żołnierze nie mają także pasów. Może ta fotografia była zrobiona w innych okolicznościach, tego się nigdy nie dowiemy. Więcej niestety nie wydedukuję.

Moje pytania świadczą o tym, że kompletnie nie mam pojęcia o realiach wojennych, ale dzięki Tobie Edmundo zaczynam więcej rozumieć. Bardzo dziękuję za oświecenie mnie w kwestii mundurów.

38 minut temu, Sedco Express napisał:

Na pierwszym zdjęciu wyraźnie widoczne są "puste" naramienniki (ros. pagony) czyli Twój dziadek był w stopniu szeregowca (ros. riadawoj)

Właściwie wiedziałam, że dziadek był szeregowcem, ale na pagonach, tak jak na mundurach się kompletnie nie znam, więc dzięki za wyjaśnienie.

Mam zdjęcie z księgi meldunkowej z 1932 roku z Puszczy Solskiej( rodzinna wieś dziadka), które świadczy, że dziadek jako szeregowiec mieszkał w Zamościu, ale nie udało się mi ustalić w, którym roku. Czy słusznie myślę, że mógł służyć w Garnizonie Zamojskim ? W 1919 wrócił do swojej wsi.

Pozdrawiam Monika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, monikasw1 napisał:

Mam zdjęcie z księgi meldunkowej z 1932 roku z Puszczy Solskiej( rodzinna wieś dziadka), które świadczy, że dziadek jako szeregowiec mieszkał w Zamościu, ale nie udało się mi ustalić w, którym roku. Czy słusznie myślę, że mógł służyć w Garnizonie Zamojskim ? 

 

W przypadku Polaka, szeregowego Armii Rosyjskiej bardzo wątpliwe. Polaków wysyłano raczej z dala od miejsca stałego zamieszkania, często w głąb Cesarstwa Rosyjskiego, aczkolwiek nie wiem do końca jak było z orkiestrantami którzy przed powołaniem czy też ochotniczym wstąpieniem w szeregi armii carskiej posiadali  cywilne wykształcenie muzyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu z orkiestrą jest 16 żołnierzy i wydaje się, że naramienniki mają różne, tzn. nie na wszystkich widać cyfrę 9 lub coś podobnego. Czy należy przyjąć, że są to żołnierze z tego samego pułku, czy jest możliwe, że są z różnych pułków ? Akurat u mojego dziadka w pierwszym rzędzie na naramienniku jest coś niewyraźnego, raczej nie przypomina cyfry 9 ( choć może tak wyszła na zdjęciu), a zamiast skrzyżowanych karabinów jest guzik- ten naramiennik jest na drugim zdjęciu w poprzednim moim poście.

Podsyłam jeszcze całe zdjęcie po retuszu, może fachowe oko wypatrzy jeszcze coś przydatnego do identyfikacji. 

 

1089917962_DziadekJanret.thumb.jpg.e78be1d1687d8188def4339eb9cd07ff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd polegał na tym, że wpisywałam  car w Helsinkach po polsku.... jak się wpisze po rosyjsku jest więcej ciekawych zdjęć. Dzięki za linki.

Teoretycznie Ryga nie jest wykluczona. Dziadek urodził się 28 stycznia 1889, mówi się w rodzinie, że poszedł do wojska jako nastolatek. Ale nawet, gdyby przyjąć, że został wcielony w w wieku 21 lat to byłoby to w lutym 1910. Nie wiem tylko jak połączyć to z tym, że dostał przydział do Władywostoku. Przez Rygę do Władywostoku to kolej transsyberyjska nie jechała.

Ze zdjęć z Helsinek wynika, że caryca nie towarzyszyła mężowi.

Wczoraj porównałam zdjęcie dziadka z trzema jeńcami ze ślubnym zdjęciem z 1920. Tło tych zdjęć jest to same ! Choć może brzmi to niewiarygodnie to zdjęcie dziadka z jeńcami i zdjęcie ślubne raczej zostały zrobione w Biłgoraju u tego samego fotografa . Mam jeszcze dwa zdjęcia z atelier w Biłgoraju - brata dziadka i jego żony na tym samym tle. Przez ostatnie trzy lata obejrzałam wiele podobnych zdjęć na takie tło zdjęć nie trafiłam. Wydaje mi się, że takie tło było przypisane do konkretnego atelier, zapewne było to dzieło miejscowego artysty. Jeśli zdjęcie dziadka z jeńcami zostało zrobione w Biłgoraju, prawdopodobnie ok 1915 to czy dałoby się ustalić jaki pułk stacjonował w okolicy? wysnuć jakąś jakąś hipotezę co do okoliczności zrobienia tego zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego G1ml1 dziękuję za sprostowanie, zasugerowałem się tymi "Helsinkami". Ale tu "rodzi" się kolejne pytanie, jeśli to artyleria i cyfra 9 na naramienniku (ewentualnie 2, co jest mniej prawdopodobne) to raczej 9 Brygada Artylerii (Połtawa) a jak cyfra 2 to 2 Brygada Artylerii (Zegrze) a więc gdzie przysłowiowy Rzym a gdzie Krym, chyba że na tejże fotografii są orkiestranci zebrani z różnych oddziałów a patrząc na naramienniki wcale nie jest to wykluczone. Naramiennik Dziadka Pani Moniki, czyli głównego bohatera tegoż wątku też zdaje się mieć ślad po jakieś "szifrowce", tylko jakiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 Dywizja piechoty to już  coś. W jej skład wchodził 66 Butyrski Pułk Piechoty ( Zamość). Skoro dziadek podlegał pod WKU Zamość to może był w tym pułku. Zdaję sobie sprawę, że to tylko poszlaki i domniemania.

Szukałam Маркевич Иван i Ян, niestety nic konkretnego nie znalazłam. Według mnie dziadek należał do Guberni Lubelskiej, bo urodził się w Puszczy Solskiej koło Biłgoraja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2019 o 08:28, G1ml1 napisał:

Dokładnie, to orkiestranci zebrani z różnych oddziałów.
W Helsinkach car Mikołaj II był w 1885, 1889 i w 1915 r.
http://guardcrew.com/?q=node/266

Ta wizyta cara Mikołaja II w lutym 1915 pasuje do rodzinnych opowieści. Możemy przyjąć, że wtedy orkiestra zagrała dla cara i otrzymała sygnety- tak wynika z rodzinnych opowieści. Na zdjęciu z orkiestrą dziadek ma już sygnet otrzymany od cara, więc zdjęcie musiałoby być wykonane później. W górnej części zdjęcia widać liście, więc zdjęcie raczej nie zostało wykonane zimą.  U innych orkiestrantów nie dopatrzyłam się sygnetów, ale nie wszystkie dłonie są widoczne. 

 

 

W dniu 17.02.2019 o 08:28, G1ml1 napisał:

Tu szukałaś?
https://gwar.mil.ru/heroes/

Tu już szukałam, ale przyznaję język rosyjski jest dla mnie wyzwaniem.

Nie znalazłam tam Jana Markiewicza, który by miał wpisane jakieś dane pasujące do dziadka.


http://svrt.ru/1914/0a-1914.htm Tu próbowałam szukać wczoraj, ale na razie nic nie znalazłam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Sedco Express napisał:

Pani Moniko,

Specjalnie "pagony" dałem w nawiasie, gdyż jest to rusycyzm nagminnie stosowany. Nie ma pagonów - są naramienniki (dawniej zwane epoletami).

 

Dziękuję za upomnienie. Oczywiście zapamiętuję - naramienniki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie