Skocz do zawartości
  • 0

WM Iwiński, Warszawa - mosiężny przyrząd laboratoryjny?


pająk

Pytanie

Znalezisko złomowe, naczynie ze stojakiem wyglądają na komplet, zasilanie elektryczne, gniazdo widoczne pod naczyniem. Tabliczka ma napis W.M. Iwiński, Warszawa, ul. Chmielna ....". Jedyne co znalazłem przez google to, że Walenty Marceli Iwiński miał przed wojną przy Chmielnej 7 interes związany z przyrządami aptecznymi, laboratoryjnymi i naczyniami. Widoczne po lewej zbiorniczki były odłożone przez właściciela złomu razem z tym naczyniem, nie mam pojęcia, czy którykolwiek ma coś wspólnego z przyrządem.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć do czego to urządzenie służyło, ew. jak się fachowo nazywa? Albo dodać coś o jego producencie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Znalezisko złomowe, naczynie ze stojakiem wyglądają na komplet, zasilanie elektryczne, gniazdo widoczne pod naczyniem. Tabliczka ma napis W.M. Iwiński, Warszawa, ul. Chmielna ....". Jedyne co znalazłem przez google to, że Walenty Marceli Iwiński miał przed wojną przy Chmielnej 7 interes związany z przyrządami aptecznymi, laboratoryjnymi i naczyniami. Widoczne po lewej zbiorniczki były odłożone przez właściciela złomu razem z tym naczyniem, nie mam pojęcia, czy którykolwiek ma coś wspólnego z przyrządem.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć do czego to urządzenie służyło, ew. jak się fachowo nazywa? Albo dodać coś o jego producencie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już moja wariacja, możliwe że nie ma sensu, ale akurat dno zbiorniczka ma krzywiznę dobrze dopasowaną do naczynia w miejscu gdzie zazwyczaj jest pokrywka. Proponuję się tym jednak nie sugerować. Wielkość przyrządu widać z porównania z lampką karbidową, jeśli to pomoże w id to rzecz jasna zmierzę dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co to za przyrząd, wiem natomiast, że Walenty Marceli Iwiński był moim pradziadkiem (po kądzieli). Urodził się 31 października 1870 roku. Był kupcem, zajmował się faktycznie handlem przyborami aptecznymi itp. Zginął w czasie Powstania Warszawskiego, zastrzelony na podwórku domu przy ulicy Nowy Świat 44, 8 września 1944 roku. Tam też pochowany. Po wojnie zwłoki ekshumowano i przeniesiono na Powązki.

Agnieszka Sjölander

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie