Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Zmarł francuski bohater wojenny Georges Loinger. Ocalił setki żydowskich dzieci

Recommended Posts

Georges Loinger, członek francuskiego ruchu oporu, który w czasie II wojny światowej uratował co najmniej 350 żydowskich dzieci przed zagładą, zmarł w wieku 108 lat.

Loinger zmarł w piątek. O jego śmierci poinformowała dbająca o pamięć ofiar holokaustu Fundacja Shoah. Wyjątkowy człowiek zmarł wczoraj w wieku 108 lat. Jego czyny pozostaną w naszej pamięci" - napisano na Twitterze organizacji.

Ocalił setki dzieci Georges Loinger urodził się w 1910 roku w żydowskiej rodzinie w Strasburgu. Jako żołnierz francuskiej armii został pojmany przez Niemców i w 1940 roku trafił do obozu jenieckiego. Jego wygląd - blond włosy i niebieskie oczy - pozwolił mu uniknąć obozu koncentracyjnego.

Po ucieczce z niemieckiej niewoli Loinger zajął się pomocą w przerzucaniu żydowskich dzieci przez francuską granicę do neutralnej Szwajcarii.

Jedną z metod, którą stosował Francuz by ratować dzieci, było organizowanie turniejów piłkarskich na przygranicznym boisku. W trakcie spotkania przekopywał piłkę na szwajcarską stronę i prosił by któreś z dzieci po nią pobiegło. Po drugiej stornie granicy dziecko otrzymywało pomoc i schronienie przed wojną.

Inną z metod było przebieranie dzieci w stroje żałobne i zabieranie ich na cmentarz na granicy francusko- szwajcarskiej, skąd te przedostawały się na neutralne terytorium.

Za uratowanie ponad 350 dzieci, Georgers Loinger został odznaczony w 2005 roku najwyższym francuskim odznaczeniem - Orderem Narodowym Legii Honorowej.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/francja-bohater-wojenny-georges-loinger-nie-zyje,896217.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information