Jump to content
Prenumerata eKiosk eGazety Nexto
Sign in to follow this  
HD1940

Motocykle w służbie granicznej NRD

Recommended Posts

Interesuje mnie temat motocykli służących w służbie granicznej NRD. Chodzi mi zwłaszcza o początkowy okres czyli lata 1946-56. Może ktoś ma zdjęcia, rysunki lub informacje o tym jakie marki motocykli używano w Grenztruppen NRD, jak były malowane, jakie miały oznaczenia dywizyjne itp. Szukałem w necie i na forum, ale jak już coś się znajdzie to dotyczy to lat 60-80-tych, a nie wcześniejszych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ooo temat super ciekawy dla mnie jak wszystko co związane z enerdowską" motoryzacją w tym pojazdami wojskowymi wykorzystywanymi przez formacje sił zbrojnych tegoż kraju, zwłaszcza w początkowym okresie istnienia NRD czy jak kto woli DDR. Ale obawiam się że w języku polskim nie ma żadnych informacji związanych z początkowym okresem wykorzystywania motocykli przez namiastkę armii NRD czyli formacje graniczne które w latach czterdziestych i pięćdziesiątych podlegały przekształceniom organizacyjnym. Z tego co udało mi się wyszukać w internecie" to na pewno były to motocykle M-72 (ale to jest banalnie proste) oraz AWO 700 i AWO 425 które to były na wyposażeniu KVP (Kasernierte Volkpolizei) czyli Skoszarowanej Policji Ludowej a następnie weszły na stan NVA (Nationae Volksarmee) czyli Narodowej Armii Ludowej utworzonej w 1956 r.
Zresztą te motocykle były także na stanie GST (Gesellschaft für Sport und Technik) czyli odpowiednika polskiej Ligi Obrony Kraju. Ale tak na chłopski rozum to zapewne na wyposażeniu straży granicznej" NRD (tu pomijam formalne zmiany nazw i podległości tejże formacji) były wszystkie motocykle produkowane w ówczesnym NRD. A i gwoli ścisłości jeśli chodzi o kwestie organizacyjne to nie mogło być oznaczeń dywizyjnych albowiem nie istniały dywizje graniczne. Chyba za wiele nie pomogłem ale zawsze to jakiś punkt odniesienia. Poszukaj w języku niemieckim opracowań o motocyklach Vopo" czyli Volkspolizej być może będzie więcej informacji o pojazdach tejże formacji w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za chęć pomocy. Temat podjąłem ponieważ rozważam przemalowanie swego BMW R35 z 1951 r. w barwy formacji wojskowych lub policyjnych NRD. Teraz jest postarzony" optycznie do barw 18 Dywizji Grenadierów Pancernych Wehrmachtu i trochę zaczyna mi to przeszkadzać. Ponieważ jednak lubię motocykle wojskowe, to szukam właśnie informacji na to jak je malowano w NRD. Czy miały kolor khaki, jak inne pojazdy samochodowe, czy może jednak zostawiano je w malowaniu cywilnym. Czy wzorem pojazdów przedwojennych stosowano jakieś sakwy i uchwyty do nich, czy też nie robiono tego. Za każdą taką informację będę bardzo wdzięczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie wojsko , niestety trudno stwierdzić w jakich latach było wykonane , jakiś czas temu była na you tube kolorowa kronika z parady w Berlinie lata 50 te , z M 72 . Pozdrawiam .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może to za banalne ale to ostatnie foto to patrząc na hełmy to zdecydowanie po 1956 r. czyli już po utworzeniu NVA, ale czy to NVA, Vopo czy też Grenztruppen to raczej trudno powiedzieć. Gdzieś trafiłem na info że M-72 były na wyposażeniu NVA do końca lat sześćdziesiątych, choć parząc na analogię z WP to bardzo krótko, ale z drugiej strony NRD produkowało motocykle bardziej przystosowane do wykorzystania w wojsku niż PRL, tu pomijam Junaka który to ponoć we wojsku był" ale był w śladowych ilościach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie trafiłem jeszcze na taki ślad, mianowicie artykuł Die Krad Ausstattung der NVA" w piśmie Soldat und Technik Nr 4/1977. Może to coś pomoże. Ogólnie temat warty pociągnięcia", także w odniesieniu do innych mało znanych w Polsce pojazdów NRD z lat pięćdziesiątych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information