Jump to content
Sign in to follow this  
maksiu

Zidentyfikowano polskiego lotnika z dywizjonu 300

Recommended Posts

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zidentyfikowali szczątki lotnika z 300 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. To por. Mikołaj Kirkilewicz, który zginął w 1945 r. Był pochowany na cmentarzu w belgijskim Lommel.

To, że udało się przywrócić tożsamość lotnikowi, którego szczątki spoczywały w Belgii, jest dla nas ogromną satysfakcją. Zawsze cieszy, gdy możliwa jest identyfikacja polskich żołnierzy, bohaterów, ale też cywilów, których rodziny przez długie lata nie znały ich miejsca pochówku" – powiedział PAP w środę Andrzej Ossowski, koordynator Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, działającej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Szczątki dwóch polskich żołnierzy specjaliści ze szczecińskiej uczelni, działający we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ekshumowali 2 grudnia ub.r. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel w Belgii.

Na jednym ze szkieletów widoczne były obrażenia typowe dla katastrofy lotniczej. Odnaleźliśmy też artefakty: fragmenty kurtki mundurowej pilota RAF czy guzik z orłem w koronie" – powiedział Ossowski. Podkreślił, że prace poszukiwawcze i ekshumacyjne były poprzedzone wieloletnimi badaniami, prowadzonymi przez historyków i pasjonatów historii oraz pracowników MKiDN, co niezwykle ułatwiło proces identyfikacyjny.

Mieliśmy materiał DNA od rodzin trzech lotników, którzy zginęli 2 marca 1945 r. Na podstawie badań historycznych i genetycznych udało się ustalić tożsamość jednego z nich – właśnie por. Kirkilewicza" – powiedział Ossowski. Dodał, że trwają badania identyfikacyjne szczątków drugiego z ekshumowanych.

Por. Mikołaj Kirkilewicz był dowódcą samolotu Lancaster PB 854 BH-I, który został zestrzelony 2 marca 1945 r. w czasie dziennego nalotu na obiekty przemysłowe w Kolonii. Zginęła wówczas cała załoga.

Urodzony w 1917 r. Kirkilewicz przed wybuchem drugiej wojny światowej ukończył szkolenie w grupie obserwatorów w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W sierpniu 1939 r. uzyskał promocję oficerską. Miesiąc później dostał się do niewoli niemieckiej i uciekł z niej, ale już w listopadzie tego roku został aresztowany przez NKWD i skazany na 5 lat obozu pracy. Amnestia w lipcu 1941 r. pozwoliła mu opuścić łagier w rejonie Uchty w północnej Syberii. Pod koniec 1941 r. przedostał się do Buzułuku, gdzie formowały się polskie jednostki armii gen. Andersa.

Wiosną wraz z armią ewakuował się na Bliski Wschód, a stamtąd do Wielkiej Brytanii. Tam, po szkoleniach i egzaminach został zakwalifikowany do służby operacyjnej jako pilot. Po kolejnych szkoleniach i awansach otrzymał wraz z załogą przydział do 300 Dywizjonu Bombowego iemi Mazowieckiej", stacjonującego w Faldingworth.

Brał udział w operacjach bombardowania silnych ośrodków przemysłowych III Rzeszy w Monachium, Mannheim, Merseburgu i Politz (dzis. Policach). Lot, w którym zginął, był ósmym dla jego załogi. Por. Kirkilewicz został pośmiertnie odznaczony Odznaką Pilota nr 1766 oraz dwukrotnie Medalem Lotniczym.

Ceremonia wojskowa, związana z przywróceniem tożsamości por. Kirkilewiczowi ma się odbyć 2 marca przyszłego roku, dokładnie 74 lata po śmierci lotnika, na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów działa od 2012 r. Do tej pory specjaliści zidentyfikowali ponad 100 ofiar zbrodni komunistycznych i niemieckich, w tym Danutę Siedzikównę Inkę", Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę" i por. Tadeusza Stabrowskiego.

PAP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information