Skocz do zawartości

Zmiany warty pod Komendą Miasta w Warszawie w okresie międzywojnia.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 230
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

18 marzec 1930.
Pluton wartowniczy 1 Pułku Szwoleżerów w drodze na odprawę warty przed Komendą Miasta. W przeciwieństwie do plutonów innych broni ( gdzie min. menażki i manierki mieściły się w plecakach), dobytek na 24 godzinną służbę szwoleżerowie nieśli w chlebakach noszonych na prawej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do plutonu zdającego służbę, mam wątpliwości. Oprócz używania Mannlichera plus bagnet do niego, kiedy pułki piechoty raczej używały mauserów, są jeszcze buty. Wyglądają nie na trzewiki z owijaczami, lecz saperki. To może być pododdział z innego oddziału garnizonu warszawskiego, które pełniły wartę w dniu imienin Dziadka".
Może oprócz 21 PP inne używały tych hełmów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do plutonu zdającego wartę to żołnierze nie mają bk Mannlichera tudzież bagnetów do tychże kb a wyposażeni są w broń francuską w tym bagnety. W ówczesnym czasie piechota była wyposażona zarówno w kb i kbk systemu Mausera (produkcji niemieckiej i rodzimej) oraz kb i kbk pochodzenia francuskiego, Mannlichery w tymże czasie zostały całkowicie wycofane z wyposażenia piechoty. Buty saperki były używane przez pododdziały piechoty w latach dwudziestych oczywiście na dużo mniejszą skalę niż trzewiki, używały ich między innymi niektóre pułki stacjonujące na terenie Wielkopolski (z czego to wynikało, niestety nie wiem). Ale na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych eksperymentowano z różnym typem obuwia dla piechoty, znane są zdjęcia maszerujących pododdziałów Batalionu Morskiego, wykonane na początku lat trzydziestych, gdzie żołnierze używają wysokich sznurowanych butów. Według informacji zawartych w opracowaniu Pana Jacka Kijaka Hełmy Wojska Polskiego 1917-1991" str. 46, hełmy wz. 28 które wyprodukowano najprawdopodobniej w ilości 500 sztuk przydzielono testowo do 21 pp (Warszawa, Cytadela), 56 pp (Krotoszyn) i Centralnej Szkoły Strzelniczej w Toruniu. Czy używały ich inne oddziały, w tym oddziały garnizony warszawskiego, to chyba pozostanie zagadką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od szwoleżerów przejmuje pluton któregoś z oddziałów z pojedyńczą cyfrą lub monogramem na naramienniku. Inne troczenie menażki. Saperki wskazują na... No właśnie. 3 Batalion Pancerny,lub Szkoła Podchorążych Sanit.? Czy saperki mogły być używane w 1 P.Art. Najcięższej, 1 P.Art. plot., czy w 1 Pułku radiotelegraficznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 Batalion Pancerny i Szkoła Podchorążych Sanitarnych raczej odpadają gdyż 3 bp nie istniał w 1930 r. a podchorążowie sanitarni nosili trzewiki, tu stawiał" bym bardziej na artylerię czyli 1 PAN lub 1 PAPlot. a były to jednostki motorowe gdzie między innymi używano plecaków typu orweskiego" produkowanych w Polsce bodajże od 1922 lub 1923 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza nie sięga szczegółów umundurowania 1 PAN lub 1 PAPlot, ale zastanawiałem się cichutko na korzyść jednego z tych oddziałów. Dzięki za info, Edmundo, odnośnie norwegów", bowiem identyfikacja się pięknie zawęziła. Wrzucony przeze mnie plecak to jest własnie on z inaczej troczoną menażką. Ciekawe, który z tych dwóch pułków artylerii miał na naramiennikach monogramy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie