Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
gwiazda1010

Lavockin La-5F - Jastrzębie Zdrój - Moszczenica

Recommended Posts

Witam!

Szukam informacji na temat miejsca upadku radzieckiego samolotu Lavockin La-5F w trójkącie Jastrzębie Zdrój - Moszczenica - Granica z Czechami. W dokumentach w tym rejonie figurują dwa upadki: 20.02.1945 - lejtnant Szewczenko Michaił Filipowicz oraz 19.03.1945 kapitan Rasskazow Filipp Michajłowicz. Czy ktoś zna może miejsce upadku lub posiada jakiekolwiek informacje na temat w/w samolotów i ich zestrzeleń, losów pilotów?

Za każdą informację z góry dziękuję.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na przełęczy Nad Roztokami" pojawiła się tablica informacyjna opisująca miejsca wybranych katastrof lotniczych badanych w przeszłości przez naszą grupę Orły Historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Woodhaven - dzięki wielkie za informację. Jednak ta maszyna którą opisujesz to w Bieszczadach jak dobrze zrozumiałem. Ja jednak szukam info o samolocie w rejonie Jastrzębia Zdroju na Śląsku. Ale jeszcze raz dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ma znaczenie, ma. Moja uwaga była skierowana nie do Ciebie kolego Gwiazda tylko dla średnio zainteresowanych lotnictwem, aby wiedzieli o jaki typ samolotu chodzi. I nim ją napisałem 3 razy przeczytałem Twoja prośbę, kolego Gwiazda, aby się upewnić że nie jesteś np Czechem używającym czeskiej nazwy, szukającym jakiegoś frajera który by mu wskazał miejsce do nielegalnych wykopek w Polsce gdzie być może spoczywają szczątki pilota, aby potem wydobyte części np sprzedać na czeskim allegro. Ale Ty pewnie nie masz takich zamiarów.
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
I kończąc dywagacje, są w Polsce wyspecjalizowane grupy
pasjonatów lotnictwa wydobywających takie szczątki, posiadające pozwolenia, które nie niszczą stanowiska, które może wyjaśnić np okoliczności zestrzelania jeśli takich danych brak. Szczątki samolotu przekazują np do Muzeum Lotnictwa gdzie ich miejsce a szczątki pilota nie wyrzucają do przydrożnego rowu, co by pewnie zrobił ten hipotetyczny Czech, a grzebią w grobie. Na tym forum mnóstwo sie pojawia
złomu lotniczego do identyfikacji, jeśli były tam jakieś szczątki lotników to pewnie wylądowały w rowie.
Koniec dywagacji nie na temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Właśnie piszę w imieniu czeskiej i polskiej profesjonalnej grupy poszukiwawczej, która już wyjaśniła wiele losów zestrzelonych pilotów radzieckich i niemieckich na terenie Czech - około 50 maszyn, powiadomiła rodziny i zorganizowała pogrzeby na cmentarzach wojennych (W tych pracach bierze udział archeolog, antropolog A szczątki są poddawane badaniom DNA). Po kolejnych mozolnych dniach w archiwach wyszły na jaw nowe informacje, które trzeba znów w miarę możliwości potwierdzać zgodnie z prawem w terenie...A że spadające maszyna nie uznawała granic i spadła na polskiej stronie do tego pojawiły się informacje- stąd pytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information