Skocz do zawartości

Zdjęcie naszego samolotu - część 33


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 429
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Ad.
leszek01 2018-09-04 12:11:03
Sedco Express 2018-09-05 10:14:53 i 18:30:50 i 2018-09-06 08:05:26
Spirit of Warsaw 2018-09-05 13:16:01
Koloman 2018-09-06 01:45:00 i 20:31:03

Zapomniałem...
Cyt.
„...skąd wiadomo, że fotografia maszyny z głową indianina została zrobiona na Lewandówce? Wszystkie zamieszczone fotografie zostały zrobione na tle tych samych hangarów (baraków).”
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/1806.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/1811.jpg

@ Kolego Koloman masz rację.
Po przejrzeniu fotografii z Lewandówki i Rakowic mam pewność, że obie fotografie zostały wykonane w Krakowie Rakowicach na tyłach najstarszego, podwójnego drewnianego hangaru z ok. 1912 r. (przed budynkiem remizy)
Przepraszam za błąd.

Jest prawdopodobne, że obie fotografie zostały zrobione z okazji święta 2. Pułku Lotniczego w 1921 r. (2 Pułk Lotniczy został sformowany ustanowionego na podstawie rozkazu z 20 lipca tego roku) lub też z okazji wprowadzenia normy dotyczącej szachownicy lotniczej, patrz poniżej:
„W 1921 wprowadzono obwódki w kolorach odmiennych od koloru pól szachownicy (instrukcja Wojsk Lotniczych nr 15 z 1921 roku: Ogólne Warunki Techniczne Płatowców), jednak nie podano stosunku ich szerokości do rozmiaru szachownicy. Stosunek ten ustaliło dopiero rozporządzenie prezydenta RP w sprawie znaków przynależności: Szachownica lotnicza jest to kwadrat podzielony na cztery równe pola, z których lewe górne i prawe dolne są barwy czerwonej z białą obwódką, lewe dolne i prawe górne barwy białej z obwódką czerwoną. Stosunek obwódek do pola wynosi 1:5.”

- Tego nie jestem w stanie ustalić, jeszcze...
Odpowiedź z dużym opóźnieniem, ale może lepiej późno niż wcale ;)
Pzdr.

Na zdjęciu: podwójny drewniany hangar i remiza ok. 1919/1920 r. – foto ze zbiorów MLP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie