Jump to content
Sign in to follow this  
les05

Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach

Recommended Posts

Nowa, 18. dywizja Wojska Polskiego będzie się składała z trzech brygad, jej dowództwo będzie się mieściło w Siedlcach - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Dowódcą dywizji został gen. Jarosław Gromadziński.

Podjąłem decyzję o tym, aby utworzyć nową dywizję Wojska Polskiego. Ta dywizja z założenia musi być zlokalizowana na wschód od Wisły. Podjąłem decyzję, aby dowództwo tej dywizji mieściło się w Siedlcach - powiedział minister Błaszczak w Siedlcach podczas uroczystego apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych.

Szef MON poinformował, że nowa dywizja będzie składać się z trzech brygad. Już teraz w jej skład wejdą dwie funkcjonujące brygady: 1 Brygada Pancerna, która operuje w okolicach Warszawy i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, która operuje na południowym-wschodzie RP - powiedział.

Ponadto - poinformował szef MON - powołana zostanie nowa brygada. Będzie ona składała się z żołnierzy, którzy przystąpią do służby wojskowej. Jest to dla mnie niezwykle ważne, aby proces naboru do zawodowej służby był dynamiczny. Chciałbym rozpocząć kampanię, którą nazwaliśmy kampanią ostań żołnierzem RP" - dodał Błaszczak.
Gen. Gromadziński: Najpierw dowództwo i sztab nowej dywizji
Formując nową dywizję trzeba najpierw utworzyć dowództwo i sztab; dowództwo musi być mobilne i zdolne zarządzać także jednostkami sojuszniczymi - mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński wyznaczony na dowódcę nowej dywizji wojsk operacyjnych.

Według niego dywizja musi się w większości składać z lekkich i mobilnych jednostek kołowych, w jej składzie powinna się jednak znaleźć także ciężka brygada, zdolna powstrzymać ewentualne uderzenie. Podkreśla, że dywizja nie będzie budowana od zera, w jej skład wejdą już istniejące jednostki, choć niektóre trzeba będzie przezbroić; część będzie też trzeba dopiero sformować.

Podkreślił, że dowództwo i sztab dywizji oprócz tego, że powinny posiadać zdolność do kierowania i zarządzania polskimi jednostkami - jak każda inna dywizja - musi być także gotowe przyjąć wsparcie sił NATO.

Na ostatnim ćwiczeniu Saber Strike 18 jako dowódca brygady miałem przydzielone wzmocnienie w postaci dodatkowych batalionów transporterów Stryker, batalionu artylerii rakietowej HIMARS, jak również batalion śmigłowców Apache. Musiałem się uczyć, jak to wykorzystać, bo takie rozwiązania są nietypowe na poziomie brygady; a na poziomie dywizji jest to normalne - podkreślił.

W warunkach wojny podprogowej, kryzysu, działań hybrydowych, ważny jest czas, to aby wojska pierwsze wyszły na strategiczne kierunki, uchwyciły kluczowy teren, jak również demonstrowały swoją obecność i gotowość do podjęcia działań - zaznaczył.

Gromadziński uważa, że wojsko powinno ćwiczyć nie tylko na poligonach, musi też znać teren, przez który musiałoby przejść w razie działań bojowych lub gdzie musiałoby walczyć.

Jestem zwolennikiem prowadzenia ćwiczeń poza poligonami, zwłaszcza powrotu do prowadzenia ćwiczeń stanowiskami dowodzenia w terenie cywilnym, jak również prowadzenie ćwiczeń taktycznych z wojskami w terenie cywilnym, czego najlepszym przykładem były realizowane przez ze mnie ćwiczenia BULL RUN - powiedział.

Gromadziński ocenił, że potrzebuje góra pół roku na dokładną analizę i opracowanie szczegółowego harmonogramu formowania całej dywizji, łącznie z tym, jakie inwestycje budowlane i w których garnizonach są potrzebne".
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-powstanie-nowa-dywizja-z-dowodztwem-w-siedlcach,nId,2628854

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeszcze tylko dywizjon gwiezdnych wojen powoła i będzie spełniony na stanowisku, nieogarnięty fantasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lekka dywizja to może i byłaby dobra by powstrzymać Czechów, na Rosjan potrzebna jest super, ekstra, mega ciężka dywizja. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli już od czegoś zacząć to od obsadzenia na stanowisku szefa MON kogoś kompetentnego , bez lokajskich skłonności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To może oświeć mnie wszechwiedzący skąd kadry i sprzęt dla tej nowej formacji? Będzie drenaż już istniejących jednostek? Bo zakupy sprzętu jak się odbywają to każdy widzi, niedługo wojsko będzie chodzić w połatanych mundurach i butach.Jak na razie to najlepiej wychodzi rozbrajanie istniejącego wojska.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polska o taka dziwna kraj" jak mawiał Zulu Gula, gdzie nic nie dzieje się na poważnie, a wszystko jest w oparach absurdu.

Tak jest i z tą czwartą dywizją" - to nic, że trzy już istniejące dywizje nie mają obsadzonych chociażby w 90% etatów. To nic, że mają olbrzymie braki w wyposażeniu, ale właśnie z ich kanibalizacji powstanie czwarta! A to, że praktycznie na papierze + etaty sztabowe to nieważne, bo liczy się hasło czwarta dywizja".

P.S.
I tak mamy szczęście, że tylko UPAina ma do nas pretensje terytorialne, ale oni mają zajęcie w Donbasie [Niemcy się już chyba pogodziły z utratą swoich ziem, a Litwa jest zbyt słaba aby odzyskać Suwalszczyznę], bo inaczej to marny by był nasz los...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam . Jestem pod wrażeniem ! Przy okazji gdyby wszystkie związki taktyczne pomnożyć przez 2 , dzieląc je na 2 ? 2 razy więcej batalionów pancernych , 2 razy więcej eskadr lotniczych … robi wrażenie .

A sprzęt ? Główny modernizator twierdzi że ludzie i zapał wystarczą .

Powodzenia .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Również jestem pod wrażeniem, że nareszcie po 30 latach zwijania WP powstaje nowa duża jednostka. Wiem, że wy zrobilibyście to wszystko szybciej i lepiej ale nie dane wam to, no i git.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O qurde, te genarały to jednak głupie so, zapomnieli, że dywizja musi mieć sprzęt i żołnierzy. No to klapa, jeszcze nie powstała a już trzeba likwidować, że oni nie pomyśleli o sprzęcie i ludziach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W normalnej sytuacji tak się właśnie robi: tworzy się z rezerw kadrowych sztab, bierze się 1/3 składu z jednostek już istniejących i dopompowuje nowym wojskiem.
Coś podejrzewam, że podstawowy sprzęt po cichutku trafi do nowej dywizji zamiast do WOT, a i kasa na resztę będzie spływać z takiego samego źródła.
Ot, zmienił się minister, zmieniają się priorytety.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Erih, pacjent przez trzy lata rozbrajał WP , teraz lokaj osłabi jednostki już istniejące tworząc coś na co niema sprzętu i ludzi.Istniejących formacji nie daje się wyposażyć zgodnie z etatami, a tu taka fantasmagoria.Psu na budę to wszystko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zacznijmy od tego, że naszą armię wykończył PACYFISTA Klich - likwidując w 2008 roku zasadniczą służbę wojskową. Swoją drogą, ten który psychiatrę zrobił ministrem MON, powinien za sabotaż trafić pod Trybunał Stanu.

Wraz z likwidacją poboru zaczął się szybki upadek naszego wojska - brak kadr do etatowego obsadzenia istniejących jeszcze jednostek wojskowych, brak specjalistów w wojsku bo ci olewają służbę za te pieniądze, no i wreszcie brak rezerw.

Aż trafił się psychol, który postanowił to zmienić - tworząc kosztem wojsk liniowych własnych wyklętych", czyli partyzantów z wyciętego przez arcy-szkodnika lasu. Zrobiło się jak w tym dowcipie o całowaniu tygrysa - i śmieszno i strasznie...

Teraz jest chyba jeszcze śmieszniej", bo w sytuacji bardzo dużych braków kadrowych dla obsadzenia trzech dywizji, tworzy się czwartą i to w oparciu o ... 21 Brygadę Podhalańską!

Czuwaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli wyspecjalizowani w walce górskiej mają się topić na bagnach, ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości jaki cel ma ten poroniony pomysł?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli jednak potrafisz napisać coś z sensem.

acznijmy od tego, że naszą armię wykończył PACYFISTA Klich - likwidując w 2008 roku zasadniczą służbę wojskową. Swoją drogą, ten który psychiatrę zrobił ministrem MON, powinien za sabotaż trafić pod Trybunał Stanu.

Wraz z likwidacją poboru zaczął się szybki upadek naszego wojska - brak kadr do etatowego obsadzenia istniejących jeszcze jednostek wojskowych, brak specjalistów w wojsku bo ci olewają służbę za te pieniądze, no i wreszcie brak rezerw."

Ale później było już tylko gorzej....

Pewnie słyszałeś, że Putin jest przekonany, że za kilka lat, gdzieś w między 2020-30 dojdzie do konfliktu więcej niż regionalnego przy granicach z Rosją. To tak a propos.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fala- Siedlce, bo albo matecznik któregoś przez naród wybranego, albo chodzi o to, żeby zielone ludziki" nie mogły najkrótszą drogą na Białoruś Patriotów wywieźć.


Pewnie słyszałeś, że Putin jest przekonany, że za kilka lat, gdzieś w między 2020-30 dojdzie do konfliktu więcej niż regionalnego przy granicach z Rosją."

Les- do 2025 to one, w tych Siedlcach, nawet nowych onuc* nie dostaną a Ty coś o Putinie i zagrożeniu :-)


* na marginesie genialny wynalazek...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Że onuc nie dostaną, to jestem pewien. Człowieku, czasy cekaemistów spod Lenino już dawno się skończyły a razem z nimi era onuc w naszym niezwyciężonym WP. Ocknij się bo nie nadążasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z butami to coś na rzeczy może być, bo kiedyś pojechałem na strzelnicę we własnym obuwiu ponieważ nie mieli mojego numeru, choć nie był jakiś skrajny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bjar, to piszesz że psychiatrę pacjent wysiudał? I w dodatku kontynuuje jego dzieło?
Masz rację.
Niemniej, niechęć do poboru była tak powszechna, że coś z tym trzeba było zrobić.
Tyle że likwidując pobór, nie zrobiono nic więcej, bo politykierzy liczyli że warunkach bezrobocia służba wojskowa nawet bez perspektyw i dodatkowych benefitów będzie atrakcyjna.
A tu się okazuje że nie bałdzo, bo atrakcyjniejszy jest wyjazd za granicę, którą to politycy szeroko otwarli...
Ci sami politycy.

zaś co do sprzętu, to ten można wyprodukować lub kupić, tylko trzeba się skupić na realnych potrzebach, a nie miotać się jak panna negocjowalnego afektu pod klientem. Od jednego ambicjonalnego projektu do drugiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Erih, co do zakupów to w ciągu trzech ostatnich lat udało się zakupić długopisy bojowe , jakieś duże ilości słodyczy, no i bez przetargu samoloty do wożenia tłustych d..p.Jeśli coś pominąłem to proszę mnie poprawić.Acha odwiedzono pewne złomowisko z zamiarem kupienia nic za duże pieniądze,ale ktoś tam podobno komuś świnię podłożył, ewentualnie dwaj faceci mówiący po polsku nie mogli zrozumieć jeden drugiego.Zresztą polecieli do Nowej Zelandii a wylądowali w Nowej Irlandii i okazało się że nikt z wycieczki nie wie po co tam polecieli.Czy w takim stanie umysłu decydentów może coś sensownego się udać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information